Alexa
Medya Siyaset

24 Haziran Başkanlık Seçimleri Meşruiyeti

24 Haziran Başkanlık Seçimleri Meşruiyeti

18 KASIM 2002’de Meclis dışı kalan AKP Genel Başkanı Erdoğan, 116 gün sonra 14 Mart 2003’te 58. hükümet yıkılınca 59. hükümette Başbakan oldu.

27 Mart 1994’de İstanbul Büyükşehir Başkanı seçilen bugün Cumhurbaşkanı  olan Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997’de davet üzerine gittiği Siirt’te, miting sırasında “Minareler süngü, kubbeler miğfer, camiler kışlamız, müminler asker” mısralarını koyarak okuduğu bir şiir nedeniyle Diyarbakır DGM’de yargılandı. Yargılama sonucu “Halkı din ve ırk farkı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek” suçunu işlediği gerekçesiyle dört ay hapis cezasına çarptırıldı.

Aldığı ceza nedeniyle “Artık muhtar bile olamaz” denilen Erdoğan, bu cezasını 24 Temmuz 1999 günü tamamladı. Fazilet Partisi’nin, Anayasa Mahkemesi’nce temelli kapatılmasının ardından, bağımsız kalan milletvekilleri, yeni parti kurma çalışmalarını “gelenekçiler” ve “yenilikçiler” olarak adlandırılan iki kanattan sürdürdü. “Gelenekçi” olarak adlandırılan kanat, Recai Kutan’ın genel başkanlığında 20 Temmuz 2001’de Saadet Partisi’ni kurarken, “yenilikçi” kanat da Erdoğan liderliğinde 14 Ağustos 2001’de AKP’yi kurdu ve Erdoğan genel başkan seçildi. Kurulan AKP, 3 Kasım 2002 seçimlerinde oyların büyük bir çoğunluğu alarak 363 milletvekiliyle Meclis’e girdi.Aslında yüzde otuz beş oy almıştı . Erdoğan seçim yasağı bulunduğu için Meclis’e giremedi. Abdullah Gül bir süreliğine parti başkanlığını ve başbakanlığı yürüttü.

YSK, Siirt’in Pervari ilçesi Doğanköyü’nde 706 seçmenin kayıtlı olduğu 17, 18 ve 19 numaralı sandıklarda sandık kurulları usulünce oluşturulmadığı için oy kullanılamadığı gerekçesiyle, Siirt’te Milletvekili Genel Seçimi’nin yenilenmesine karar verdi ve CHP milletvekili Ekrem Bilek, AKP Milletvekili Mervan Gül ve bağımsız Fadıl Akgündüz’e ait milletvekili tutanaklarını da iptal etti. Yüksek Seçim Kurulu’nun “3 Kasım’da milletvekili çıkaran partiler ancak tekrar milletvekili çıkarabilir” kararı üzerine, Siirt’te en çok oyu alan DEHAP da dahil olmak üzere diğer partiler seçimlere katılamadı. Akgündüz’ün yanı sıra CHP de kazandığı milletvekilliğini yitirdi. Ve AKP 9 Mart 2003’teki seçimde oyların yüzde 84.8’ini alarak Siirt’te 3 milletvekilliğini de kazandı. Erdoğan, Öner Gülyeşil ve Öner Ergenç vekil oldu.

Gül’ün Başbakanlığı’ndaki 58. hükümetin istifası üzerine Erdoğan, 59. Hükümeti kurarak Başbakan oldu. Erdoğan, seçime katılmayarak kendisine yer açan Mervan Gül’ü de ilk yerel seçimde Siirt Belediye Başkanı yaptı. 22 Temmuz’da yapılan seçimin ardından da 29 Ağustos 2007’de Erdoğan’ın Başbakanlığı’nda 60. Hükümet kurularak bugünlere geldik .

Burada anlatmaya çalıştığım , sinekten yağ çıkartan YSK ,nasıl oluyorsa 2007 yılından itibaren yapılan seçim hilelerine ve SEÇ – SİS denilen seçim sistem araçlarına karşı durmadı .

Tüm Tv ekranlarında yaşanan onca seçim hileleri .En başta sandık başı seçim sonuçları yalanlarına alet edilen TRT ve ANADOLU AJANSI ! Ve bilgi yoksunu yandaş vuvuzelaların algı operasyonları.

2002 yılından sonra yaşanmış diğer seçimleri yazmayacağım . Fakat ! Son 24 Haziran seçimleri ile YSK ve  kurumun tüm üyeleri hüsnü zan altında değil , bilerek ve isteyerek yanlışa çanak tutmaya devam ettiler.Kısaca suç işlemiş oluyorlar.

Nasıl oluyorsa ABD ara seçim sonuçları bile günlerce kesinleşemiyor iken , mazallah bizimkiler altı saatte tulum çıkartıyor.

Bana kalırsa demokrasi tarihimizin tüm seçimleri karışık . Ve bu seçim sonuçları ile iktidar olanlar ülke düzenine Türk Cumhuriyetine çok büyük zararlar verdi .

24 Haziran seçim sonuçları  MEŞRU olabilir mi? YSK başkanının açıklaması meşruiyet sağlamaz.  ülkenin kurucusu tartışılabiliyorsa ekranlarda , YSK tarafından legal olarak açıklanan seçim sonuçları tartışılabilir ve hukuk yolları açık olabilir sonuçlar olmalı .

Kıçı kırık Irak bile elektronik seçim sayım sonuçlarını reddetmişken , nasıl oluyorsa Türkiye olarak biz kabulleniyoruz.

2002 seçimleri ile sinekten yağ nasıl çıkartılıyorsa , YSK ! Özellikle 24 Haziran seçim sonuçlarını gözden geçirmeli . Hiç kimse oldu – bitti düşünmesin . Devlet aygıtı geç çalışır. Ama çalıştığı zaman “ ŞERİATIN KESTİĞİ PARMAK ACIMAZ “ . Bu kural 82 milyonun yaşadığı bu topraklarda geçerli kural.

’24 HAZİRAN SEÇİMLERİNDE OY KULLANMASI YASAK ASKERİ ÖĞRENCİLERE OY KULLANDIRDILAR’

24 Haziran’da yapılan çifte seçim öncesi 3 bin 129 askeri öğrencinin ikametgahının değiştirilerek 2 koğuşta gösterildiği ortaya çıkıyor.”Söz konusu AKP’ye seçim kazandırmaksa gerisi teferruattır” .Seçim mevzuatımıza göre, askeri öğrenciler seçimlerde oy kullanmazlar. Öyle mi?..

Meğerse öyle değilmiş!..

24 Haziran seçimleri öncesinde, Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi’nde eğitim gören 3 bin 129 askeri öğrencinin ikametgah kaydı şip şak Çankaya ilçesine alınmış, Ahlatlıbel’de oy kullanacaklarına dair seçmen kütüklerine kayıt olunmuş. Hem de “bu kadar da olur mu” denilebileceği hiç düşünülmeden… Herkesin aklı ile alay edercesine, 3 bin 129 askerin kaldığı yer de misafirhanenin 2 koğuşu olarak gösterilmiş;

“Ahlatlıbel Mah. İncek Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bul. Jand. Sah. Güvenlik Akademisi Sitesi A Blok 14/24 A Çankaya-Ankara.”

“Ahlatlıbel Mah. İncek Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bul. Jand. Sah. Güvenlik Akademisi Sitesi B Blok 14/24 B Çankaya-Ankara.”

Ve bu kadar askeri öğrenci oy kullanmış . Bu durumda YSK ivedilikle Türkiye geneli seçimleri ve sonuçları ile şaibeye uğramış 24 Haziran seçimlerini iptal etmeli .

Bu durum meclisin saygınlığının sıfırlanması için yeter , artar. Bu durum güvenlik kuvvetleri baskısı , ya da hukukun sopa gibi kullanılması ile çözümlenemez.

24  HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI , CUMHUR ittifakı açısından meşru görünmüyor. Meşruiyet tartışmaları bundan sonra daha çok gündeme gelecek .  Bahçeli ve Erdoğan beyler düşünsün. Kimse bu konuyu halı altına süpüremez . Ben demiş olayım . Muhattapları tabi olarak düşünürler.

Dolayısı ile kimse yerel seçimler sonrası aynı fiili durumun devam edeceğini boşuna düşünmesin . Ben YSK başkanının yerinde olsam , emeklilik hayatımı ve devlete verdiğim onca hizmeti riske etmem . Hatta benden sonra yaşayacak olan nesillerimi heder etmeyi göze almam . Tabi bu durum gerçekten hile varsa ve örtbas edildiyse geçerli . Suçsuz insana kimse bir şey diyemez.

Ya da mevcut CUMHUR abiler Bahçeli ve Erdoğan beyler oturup bu işe çözüm bulacaklar. Bu işler öyle sosyal medyada devlet aklı falan , filan ile olmuyor.Hala 12 Eylül nesli ve kırıkları tarafından yönetilen Türkiye ve meclisimiz ivedilikle doğru düzgün bir yapıya kavuşturularak yönetilmeli.

Mevcutlar ülke için yarar sağlamıyor . Bu tüm siyasi partiler için geçerli .Bana kalsa siyasi partilerin hepsini lağvederim . Ve hizmet için siyaset adı altında PARTİSİZ DEMOKRASİ sürecini başlatırım .

Mevcut meclis yapısında olan siyasi partilerin hiçbirisi ideolojik olarak TÜRKİYE CUMHURİYETİ ve ATATÜRK ekseninde değiller. Peşinden gittikleri ideolojiler bile bize ait değil .

Efendim  şimdilik bu  kadar diyelim .

Hafta sonu 17 – 18 Kasım tarihlerinde İstanbul 37 . Tüyap kitap fuarında kitaplarımı DOĞU KİTABEVİ standında imzalayacağım . Ayrıca konferansım var . Tüm İstanbul sizleri bekliyorum diyeyim.

Sevgiyle kalın .

Ricam !
Son kitabım “ Mühürlü Vagon “ çıktı .
Ve bir hatırlatma diğer kitaplarım ..
RABITA – Uğur Mumcu`dan sonra
Atatürk`ün Yasaklanan Kitabı
Yahuda – Atatürk ve Cumhuriyete kuşatma ..Okuyunuz.

Hüseyin Hakkı Kahveci’nin kitaplarını internet ortamında satın almak için lütfen TIKLAYINIZ

 

Hüseyin Hakkı Kahveci

Hüseyin Hakkı Kahveci

19 Kasım 1972 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlk – Orta ve Lise eğitimini Ankara’da tamamlamış olup 1991 yılında Devlet Bursu ile yurt dışında burslu Tıp eğitimi almıştır. Sonrasında CSU – USA ‘de İşletme üzerine Üniversite eğitimi sonrasında MD ; Master düzeyinde Uluslararası ilişkiler ve Management eğitimi almıştır. Türkiye‘ye dönüşünden sonra TURİZM sektöründe uzun yıllar yurt içi ve yurt dışında Profesyonel GENEL MÜDÜR olarak görev yapmıştır. Hüseyin Hakkı Kahveci Gazeteci – Yazar ve Stratejist olarak Free Lance yani bağımsız gazetecilik alanında faaliyet göstermektedir. Parlamentohaber.com internet haber sitesi ve K2 Medya haber gurubunun MEDYA GURUP BAŞKANI olup; Özel Haber alanında ARAŞTIRMACI – GAZETECİLİK faaliyetine devam etmektedir. ANSAV STRATEJİK ARAŞTIRMALAR VAKFI Başkan Yardımcılığı görevinin yanı sıra yayınlanmış üç tane kitabı ” Yüzyılın Hilesi Sandıktaki Hülle ; Yeşil Hücreler ; RABITA ‘Uğur Mumcu’dan sonra ” kitaplarının yazarıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ