Alexa
Medya Siyaset

Adnan Menderes ‘in En Net Ses Kaydı ’58 YIL ÖNCEDEN BİR KAZA’

Adnan Menderes ‘in En Net Ses Kaydı ’58 YIL ÖNCEDEN BİR KAZA’

Adnan Menderes başvekilliğinde Demokrat Parti’nin iktidarda 9.yılı, aynı zamanda da 3.dönemidir.

Kıbrıs Sorunu’nun müzakeresi için Londra’ya gitmek üzere, Adnan Menderes ve 20 yolcu, THY’nin Vickers Viscount 794 tipi “TC-SEV” uçağına 17 Şubat 1959’da biner.

Yolcular arasında AA Genel Müdürü Şerif Arzık, THY Genel Müdürü Abdullah Parla, Eskişehir Milletvekili Kemal Zeytinoğlu gibi isimler vardır.

İlk olarak Heathrow Havalimanı´na inmek planlanır.

Ancak aşırı sis dolayısıyla 25km uzaktaki Gatwick Havalimanı’na doğru yönlenir uçak. Bu yön değişimine rağmen bir süre sonra uçakla telsiz bağlantısı kesilir.

Tahminlere göre 16.58’de uçak, Londra yakınlarında yerde 250 metre kadar sürüklendikten sonra her iki kanadı kopmuş ve taklalar atarak parçalanır.

Düşen uçakta bulunduğu 14 kişi hayatını kaybeder, Adnan Menderes ve altı kişi yaralı olarak kazayı atlatır.

Yakınlarda evi olan 2 kişinin yardımlarıyla yaralılara ilk müdahale yapılır.

Adnan Menderes, olay yerine gelen cankurtaranla London Clinic’te tedaviye alınır. Hastanede tedavi günlerinde şimdi yayınlayacağımız kayıtı seslendirir. Videonun başında Türkiye’de radyo sunumunu yapan spikerin sunumu, ardından da Adnan Menderes’in Türk halkına hitabı var. Bu da yıllar sonra plak haline getirilmiş, günümüzde çok nadir bulunan bir tarihi parça.

Dilerim ki tarih meraklılarına önemli bir kaynak teşkil eder. Ayrıca videoda kullandığım fotoğrafları arşivimdeki albümlerden seçtim, muhtemelen ilk kez göreceksiniz. Plağı Kadıköy’de bir sahaftan edindim, evdeki pikabım dan kayıt yaptım. İyi dinlemeler.

Doğukan Temizel

Doğukan Temizel

"1998'de İstanbul'da doğdum. İlköğretim ve lise eğitimimi Bakırköy'de tamamladım. Şu sıralar üniversitede hukuk öğrenimine devam ediyorum. 2011'den bu yana çeşitli internet sitelerinde yakın tarih üzerine köşe yazılarım yayınlanıyor."
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ