Alexa
DOLAR
8,3198
EURO
10,1141
ALTIN
499,70
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
29°C
Ankara
29°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
27°C
Perşembe Az Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
30°C
Cumartesi Gök Gürültülü
23°C

Gündem ters köşe ! “ KARA PAZARTESİ “

Vize

Gündem ters köşe ! “ KARA PAZARTESİ “

 

ABD…

Bugünlerde yazılarım biraz şaşar beşer gidiyor .İnanın zaman yetmiyor .Bir taraftan gündem sıkıyor .Bir diğer taraftan hayatın acımasızlığı .Olsun ! Bendeniz her türlü kötü olan koşullara alıştım . 2009 Kasım ayından beri çölde fotosentez yapmayı becerebiliyorum . Hayat ve şartlar bana çok şey öğretti .

Gündem felaket .

ABD Tomahawk füzelerini ateşleseydi bu kadar olamazdı . Genelde siyaset bazı önemli hadiseleri borsa ve doları etkilemesin diye Cuma saat 17:00` dan sonra açıklar ve gündem ters yüz olsa bile ekonomiye etkisi olmaz .

Bu sefer gündem belirleriyici rolü elinde bulunduran Erdoğan ve AKP kadroları ters köşe oldu .Gündemi belirlemeyi bırakın  “ KARA PAZARTESİ “ yaşadık . Öyle ki ! Tomahawk füzeleri ateşlenseydi bu kadar sert olmazdı . TSK hemen yaşanan gündem yıkımını toparlamak için yüzde yüz Saray emriyle Suriye`ye girildiğini açıkladı . Nafile !

ABD Türkiye Büyükelçiliği `nin vize işlemlerini askıya aldığını hatta süresiz askıya aldığını açıklaması Türkiye siyasetini ve ekonomisini sarstı.Sabah saatlerinden itibaren canlı yayında haber kanalları bu sarsıntıyı abzorbe etmeye çalışa dursun diyorum ya sonu. KARA PAZARTESİ için nafile .

ABD hükümeti değil ! ABD büyükelçiliği ,ABD dışişleri bakanlığı talimatıyla ABD `ye gidecek olan Türk vatandaşları için süresiz vize işlemlerini askıya aldı .Dolar ve Euro uçmaya başladı .

Netice olarak İstanbul borsası ciddi değer kaybına uğradı .Sarsıntı ne kadar devam ederse bundan sonra devam edecektir. Dün havuz medyası kanalları ABD Dışişleri Bakanı Tillerson`un Çavuşoğlu’nu aradığını ve İDLİB operasyonunu desteklediğini açıklamıştı. Bu da başka yalan çıktı. Bugün destek mesajını ABD yönetiminden  almış olduk.

AKP hükümetinin söylediği ne varsa muhatapları tarafından yalanlanıyor .Örnekler o kadar çok ki !

Mesela! “ Rusya Türk domatesini alacak” açıklamasını yapan Zeybekçi `ye cevaben “En erken 2018 yılında Türk domatesi  Rusya pazarına girebilir. Kriz öncesi 450 bin ton olan domates ihracatı için kota sadece 50 bin ton “ açıklaması geldi.

Mesela !S 400 füzelerinin alımı ile ilgili bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan “ Teknoloji transferli alıyoruz  “ derken Rusya açıklamasında “ Teknoloji transferi ve kodların verilmesi söz konusu değil. “ dedi.

Bu yazdıklarıma sevinmiyorum .Aksine üzülüyorum . Ben Türk milletinin bir evladı olarak bu kadar vasat insanlar tarafından yönetilmekten ve dünya üzerinde TÜRK adının bu kadar itibar suikastine uğramasına üzülüyorum .

Cumhurbaşkanı Erdoğan  ekibine dönüp bakmalı. Bu ekipten iş çıkmıyor .Cumhurbaşkanı Erdoğan görev süresinin sonuna yaklaşırken son senesinde ülkede OHAL üzerinden baskıyı azaltmalı .Dünya ile tekrar oturup konuşmalı.

Olacak seçimde başkan seçileceği kesinmiş gibi sanki daha uzun yıllar görev süresi varmış gibi davranışlar sergilemek normal bir durum değil . Bu durumda yolun sonunda gökte hoş sada bırakmak değerli .

Ne olduysa geride kalır. Siyaset der geçilir . Fakat ! Aksine germeye  devan ediliyor .O gerdiğimiz lastiği karşı tarafta olanlar bırakırsa burdan Mars seyehatine transit çıkarız .

Dünya liderliği kişilerle olmaz. Kişi dünya lideri olabilmesi için eğitim ve ülkesinin teknolojik gücü gibi birçok faktör masada olur . Bu durumda biz kendi ülkemizin sorunlarını çözmemiz gerekirken nizam vermeye çalıştıklarımız bize istikamet verir duruma düşüyoruz .

Bugün ve yıllardır yaşadıklarımız siyaset bilmezliğin ve dünya ile entegre olamayışımızın sebebidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Yeni Kobani istemiyoruz .” diyor. İyi bizde istemiyoruz . Kobani hengamesini bizzat 29 Ekim Cumhuriyet bayramı yıldönümünde kim yaptı ?

Bugün Suriye ordusunun etkinliğinin terör örgütlerinin eline geçtiği alanı Erdoğan iktidarında sınırları açıyoruz masalıyla yapanlar kim ?Bunları  yaptıktan sonra sanki suç ve günah yokmuş gibi ortada gezmek hala top sektirmek ne kadar doğru ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan zaman zaman Kılıçdaroğlu`na “Türk devletini dışarıya şikayet ediyorsunuz “ diyor ve haklı olarak kızıyor. 2012 yılına kadar bizzat Erdoğan ,Davutoğlu ve Gül  isimlerinin her platformda  Türkiye’de olan siyaset ve bürokrasiyi yabancılara şikayet ettiğini görüyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bizzat 2003 yılında asker ve siyaseti Paul Wolfowitz`e mektupla şikayet etmiş ve Anayasa`ya uygun olmayan Siirt seçimiyle parlamentoya girmişti. Hatıralayalım 2010 referandumunu .Yine hatırlayalım 2007 seçimlerini. ..

Bugün Erdoğan! ismini Türk siyasetinde destekleyen dış güçlerle kavgalı bir görüntü çiziyor .Nedeni ise takke düştü ,kel göründü . 15 yıllık metal yorgunluğu sadece AKP ve kadrolarında yok .Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan yorulmadı mı ? Yorgun olan 80 milyonluk bir ülke .Gerçekten siyasetçiler sizlerden çok yorulduk . Artık nokta zamanı .

Bu arada İDLİB operasyonu  başladı .  TSK tankları Suriye topraklarına girmiş bulunuyor .Hava desteğimizin Rusya tarafından sağlanacağına inanmıyorum . Rusya bizi dost ateşi altında vurursa buna Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar” Erdoğan emretti girdik “ diyemez.

Başbuğ Paşa “ Kozmik odaya Erdoğan tarafından verilen emirle girildiğini bugünlerde söylüyor .” İtibar yerlerde  . Geçti paşa ! Çıkartacaktın üniformayı ! Ya da müsade etmeyecektin .

Şimdi Hulusi Paşa ve komuta kademesi yarın burada yaşanacak muhtemel kayıplarla ilgi “ Cumhurbaşkanı  emretti ve girdik “ deme hakkına sahip değiller . Onların görevi Türk vatanını korumak ve kollamaktır . Bugün başında TC olmayan Genelkurmay Başkanlığı 2009 yılından beri sınırları açarak her türlü geçişe serbestlik kazandırmaları konusunda o gün görevde bulunanlar veya bugün olanlara  günü geldiğinde bu soruyu soracaktır. O zaman verilecek olan cevaplar bugünden geçersizdir .

Rusya bana göre güvenilir bir müttefik değil . Rusya Genelkurmay Başkanı bizzat bundan  dört yıl önce ! “Karadenizin efendisi artık Türk Deniz Kuvvetleri  değil “ demişti. Kısaca Türk Deniz Kuvvetleri çökertilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan Başbakan olarak görevdeydi . Şimdi hiçkimse şunu söylemiyor . Arkadaş! Sen nereye çekersen biz oraya gidemeyiz .

TSK `ya operasyonlar ve kumpaslar kurulurken görevde sen vardın . Şimdi zayıflamış ordumuz mevzilerini kaybederken  yine sen varsın .Bu nasıl iş ! O yaptı ,bu kumpas kurdu . Benim sorunum değil .İmza yani yürütme yetkisi sende . Hiçmi günahın yok ?  Manzara o ki! günahsızlar .

Bugün Ortadoğu bölgesinde çok büyük iki adam var .Kim ne derse desin kurşun atmadan herkes onlar için savaşıyor . Birisi Beşer Esad ! Herkes Suriye içerisinde savaşıyor .Esad ise temizlenen yerlere gelip oturuyor . Bir diğeri ise Barzo ! Kurşun atmadan milyarlarca dolarlık petrolün üzerine oturdu. Kurşun atmadan Kerkük yani Türk şehrini ele geçirdi. Kurşun atmadan devlet kuruyor.

Sözüm ona bizim büyük oyuncular oynuyor .Herkes hanuduyla götürüyor. Ustalık döneminde çırak çıkıyoruz. ABD askeri güçleri İDLİB sahasında olan ordumuzu çok rahatlıkla Tomahawk füzeleriyle hedefleyebilirler .Yukarıda yazdığımız gibi Rusya hava kuvvetleri bizim için tehlike !

Bu arada AL NUSRA VE AHRAR UŞ ŞAM terör örgütleri Hatay ve Kilis illerimizi  rahatlıkla kullandılar . Bu teröristlerin Halep şehrinden çıkması için diplomasi yürüten Türkiye Cumhuriyetini yönetenlerdi. Toplanıp İDLİB`E getirildiler. Şimdi saf değiştirecekleri ve ÖSO guruplarına katılabilecekleri söyleniyor. Yani diyelim saf değiştirdiler .ÖSO guruplarına katıldılar . İDLİP çatışmasızlık alanı oldu. Bu terör guruplarının içerisinde yer alan teröristler aklanmış mı olacak ? Ya da bu teröristler aileleriyle beraber nereye yerleştirecekler ? Ben bu sorulara cevap arıyorum .

PKK terör örgütüne direk ulu orta ordumuzla dalıp Suriye içerisinde yok etmemiz gerekiyor.Tüm sialhlı gücümüzle . Böyle koridoru kestik .Cart oldu,curt yaptık gibi zaman kayıplarıyla uğraşmamalıyız .

Gönderin 2.Ordu birkliklerini ortalığı tertemiz yapsınlar. Bu işlerin artık uzamaması gerekiyor .Hep diyorum . “ RABITA Uğur Mumcu`dan sonra ” kitabımla beraber “ Atatürk`ün yasaklanan kitabı ” nı okuyun .Bugünleri çok rahatlıkla hatta yarınları anlayacaksınız .

Bu arada 14 ve 15 Ekim tarihlerinde Edirne kitap fuarında Doğu Kitabevi – Ulak yayıncılık standında kitaplarımı imzalayacağım . Bu bilgi notunu vermiş olayım .

Kalın sağlıcakla diyorum .

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.