Alexa
DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
ALTIN 449,331
BIST 1328,73
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 18°C
Az Bulutlu

ABD Üç Koldan Kimi Tehdit Ediyor?

ABD Üç Koldan Kimi Tehdit Ediyor?
30.07.2018 - 15:30
A+
A-

ABD-Türkiye arasındaki papaz gerilimi artarak devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde,ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence yaptığı bir konuşmada;“ABD Başkanı adına konuşuyorum. Erdoğan’a mesajım var: Rahip Andrew Brunson’ı derhal serbest bırakın, yoksa sonuçlarına katlanmaya hazır olun. Eğer Brunson serbest bırakılıp ABD’ye gönderilmezse,Brunson serbest bırakılana kadar ABD Türkiye’ye çok ciddi yaptırımlar uygulayacaktır’’ diyor. Yenilir, tutulur bir tehdit değil bu! Cumhuriyet tarihimizde ilk defa, bir Cumhurbaşkanımız açık bir biçimde tehdit edilmiştir.

Nezaket ve müttefiklik kurallarını hiçe sayan bu tehdit edişin,zamanın ABD Başkanı Lyndon Johnson tarafından yine zamanın Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı İsmet İnönü’ye, Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesini önlemek maksadıyla gönderilen 5 Haziran 1964 tarihli mektupla da benzer tarafı yok.

Yeni Bir Dünya Kurulur

İnönü’ye gönderilen mektubun içeriğinde; Türkiye’nin NATO üyesi Yunanistan ile arasındaki gerilim arttığı taktirde,Sovyetler Birliği’nin Türkiye’ye yönelik bir işgali karşısında NATO’nun bu işgale duyarsız kalabileceği ve Kıbrıs’a yapılacak müdahalede ABD silahlarının kullanılamayacağı belirtiliyordu.

O zaman bu mektup;Türkiye’de büyük bir tepki ile karşılandı ve Başbakanİsmet İnönü’nün sonradan meşhur olan “Yeni bir dünya kurulur ve Türkiye bu dünyada yerini alır”sözünü söylemesine neden oldu. Bu gelişmelerin olduğu yıllar,Soğuk Savaş’ın (1947-1989) sürdüğü yıllardı! Türk-ABD ilişkileri en kötü seviyesine indi. Ayrıca İnönü, koltuğundan da oldu!

Kargalar Bile Güler

Sadece ABD Başkan Yardımcısı Pence de değil. ABD Başkanı Trump da attığı tweetlerde“ Rahip Brunson hemen serbest bırakılmazsa, Türkiye’ye kapsamlı yaptırımların uygulanacağını”ifade etti. Neredeyse ABD Başkanı Trump’ın tweeti ile eş zamanlı olarak ABD Senatosu’nun, Türkiye’ye uluslararası finans kurumlarınca yeni kredi verilmesinin engellenmesi için bir yasa tasarısının haberi geldi. “Türkiye Uluslararası Finans Kurumları Yasası” adlı tasarı; hem Cumhuriyetçi hem de Demokratlardan oluşan altı senatörün imzası ile şekillendi. Hem de Türkiye tam anlamıyla ekonomik iflasın eşiğindeyken ve ivedi olarak dış krediye yaşamsal derecede ihtiyaç duyarken.

ABD üç koldan baskı yapıyor. Kendinden emin ve istediğini koparacağınınfarkında!  Çünkü 16 Nisan 2016 referandumuyla yapılan anayasa değişikliği ile artık Türkiye’de yargının tamamen bağımsız olmadığını;bırakın bizi, dünya alem biliyor. Eğer yargı anayasa değişikliği ile idarenin emir ve komutasına dahil edilmeseydi; ABD’ye “Biz müdahale edemeyiz, bu yargının işi” denebilirdi! Şimdibunu deseler de adamlar yemez, buna kargalar bile güler. Hem ne yargısı! Yapılan anayasa değişikliği ile yargının yanında tüm yürütme ve fiili olarak yasama da bir insanın inisiyatifine bırakılmıştır. Hatta demokrasilerde dördüncü güç olarak kabul edilen basın da devlet gücü kullanılarak, yapılan operasyonlarla en tepeye bağlanmıştır.

Türkiye Korunmasız Hale Gelmiştir

Rahip Brunson sorunu;Türkiye-ABD ilişkilerinde aysbergin suyun üstünde kalan bölümüdür! Suriye, PYD, PKK, İran’a yönelik yaptırımlar, belki de müdahale, Kıbrıs, Rıza Zarrab, Hakan Atilla, Halk Bankası, Fethullah Gülen, Rusya’dan alınması kararı alınan S-400’ler, ABD’den alınacak F-35’ler; ilk anda aklımıza gelenler.

ABD, bu sorunların hepsini istediği gibi çözecek. Çünkü Türkiye’de, 16 Nisan 2016’da yapılan referandum ve 24 Haziran 2018’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile rejimi değişmiş, devletin iktidar gücünü kontrol ve denge mekanizmaları yok edilerek,Türkiye Cumhuriyeti korunmasız hale getirilmiştir.

Nereye Girersen Gir, Fark Etmez!

Bu rejim altında Türkiye Cumhurbaşkanı kim olursa olsun, baskıya ve şantaja açık hale gelmiştir. Demokrasilerde, bir ülkenin kaderi asla ve kat’a bir kişinin dudakları arasına bırakılamaz. Bu rejimde, Cumhurbaşkanı’nın dış baskılara karşı “halk istemiyor, meclis kabul etmiyor, yargı geçit vermiyor, basın direniyor” deme şansı ve manevra alanı yoktur. Bunu dış dünya da çok iyi biliyor. Sadece bir kişiyi ikna edecekler veya şantaj yapacaklar! Bu rejim, bu haliyle ülkemiz için beka sorunudur.

“ABD’nin ve Batı’nın canı cehenneme! Bizde gider, Rusya, Çin ve İran’la işbirliği ve müttefiklik yaparız, gerekirse BRICS’e gireriz” demek de kurtarmaz. Sorun AhmetMehmet meselesi de değil. Sorun; kontrol ve denge mekanizmaları olmayan, gelmiş geçmiş sultanları bile kıskandıracak yetkilerle donatılmış bir kişi tarafından yönetilmektir. Bu rejim ile hangi gruba dahil olursan ol; ülken kullanılır, sömürülür, yaşamsal çıkarlarından bile taviz verdirilir ve istismar edilir!

Türker Ertürk

Türker Ertürk

1957 yılında Trabzon’da doğan Türker Ertürk, ilköğrenimini İstanbul’da, orta öğrenimini ise Ankara ve Trabzon’da tamamladı. 1971'de Heybeliada’da bulunan Deniz Lisesi'ne başladı. Lise ve müteakiben o zaman yine Heybeliada’da bulunan Deniz Harp Okulu mezuniyetinin ardından, 1979 yılında subay olarak donanma saflarına katıldı. 2008 – 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevini yaptı. Bu görevde de birçok projenin gerçekleşmesini sağlayan Ertürk, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı icra edilen psikolojik savaşta komutanlarının bu süreci iyi yönetemediği ileri sürerek 9 Ağustos 2010 tarihinde istifa etmiş ve mücadelesine siyasi yaşamda devam etme kararı vermiştir. Türker Ertürk askerlik mesleğinden ayrıldıktan sonra birçok televizyon ve radyo programına katılmış, makaleleri yayınlanmış, çok sayıda konferansta konuşmacı olarak katılmıştır. Özden Ertürk ile evli olan Türker Ertürk'ün Deniz Sinem Ertürk İlhan ve Berrak Ertürk adlarında iki kız çocuğu vardır.
Türker Ertürk Tüm Yazıları
YORUMLAR
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Tümü,özellikle de en son cümlesi olağanüstü yüksek bir ulusal ve toplumsal önem ve değer taşıyan bir analiz ve sentez. Çok değerli ve sevgili komutan amiral Türker ERTÜRK’ü en içten tebrikler, teşekkürler, sevgiler sunarak kutluyor, bu tamamen gerçek, haklı ve temelli cümlesine şunları eklememe özel iznini ve müsadesini derin saygılarla rica ediyorum :
    Bütün yurdu ve tüm ulusu bu KULLANILIR, SÖMÜRÜLÜR, YAŞAMSAL ÇIKARLARINDAN BİLE TAVİZ VERDİRİLİR VE İSTİSMAR EDİLİR duruma düşürmüş olan tüm açık ve gizli güçlere ve odaklara, başta eski ve yeni BOP’cular olmak üzere, ebedi LANET okumak ve sonsuz NEFRET duymak gerekir. Ve bunlara karşı en geniş bir tek ve birleşik vatan cephesi kurarak ve seferber ederek mücadele etmek ise en acil bir ilahi, insani, vatani, milli, hukuki, askeri ve ahlaki bir görevdir.