Alexa
DOLAR
7,4687
EURO
9,0762
ALTIN
441,82
BIST
1.565
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Parçalı Bulutlu
7°C
İzmir
7°C
Parçalı Bulutlu
Çarşamba Parçalı Bulutlu
10°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
13°C
Cuma Sağanak Yağışlı
14°C
Cumartesi Sağanak Yağışlı
15°C

Acıyı Bal Eyledik

Acıyı Bal Eyledik

“Bak şu bebelerin güzelliğine
Kaşı destan
Gözü destan
Elleri kan içinde.”

Türkiye içerde yoksullaşan, dışarda yalnızlaşan bir ülke.

Bulunduğumuz yer,acı reçetelerin olduğu, ekonomi çarklarının vergilerle, cezalarla döndürüldüğü bir yerdir.

Bulunduğumuz yer her türlü imtiyazın tarikatlara, cemaatlere ve sermayeye tanındığı bir yerdir.

Bulunduğumuz yer üretimin olmadığı kaynakların betona yatırıldığı ve halkın geleceğinin ipotek altına alındığı bir yerdir.

Bulunduğumuz yer sağlık ve eğitim hizmetlerinin parayla satıldığı bir yerdir.

Bulunduğumuz yer çocuk istismarı ve tacizlerinin ile kadına şiddetin arttığı, insan hak ve özgürlüklerinin askıya alındığı, hukukun üstünlüğünün değil, egemenlerin hukukunun üstünlüğünün olduğu bir yerdir.

Bulunduğumuz yer doğanın katledildiği, yayla ve meraların, sahillerin imara açıldığı, HES projeleriyle suların özgür koşusunun engellendiği, ormanların yakıldığı ve maden aramak amacıyla yok edildiği bir yerdir.

Bulunduğumuz yer insan varlığının yemeye ve nefes almaya indirgendiği bir yerdir.

Nasıl da duyumsatıyor yokluğu, yalnızlığı Hasan Hüseyin Korkmazgil’in ‘Acıyı Bal Eyledik’ şiiri insana…

“…Damda birlikte yatmışız
Öküzü hoşça tutmuşuz
Koyunu değil şu dağlarda
San kendimizi gütmüşüz…”

Meclisi işlevsizleştiren, kuvvetler ayrılığının yok eden, dolayısıyla denetimsiz bir yönetimin uygulamaları bütçe görüşmelerinde de kendini gösterdi.

Görüşmelerde söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, ekonomik krize ve vatandaşın içinde bulunduğu duruma dikkat çekerek;“Millet aç, perişan. Evet, herkesin midesine bir şey gidiyor, kuru ekmek gidiyor.”Sözlerine AKP Denizli milletvekili Şahin Tan’ın yanıtı: “O zaman aç değil demek…”şeklinde oldu.

Böylece dervişin fikri neyse, zikri de odur sözü gerçek oldu.İktidarın ortağı tarafından başlatılan ‘askıda ekmek projesi’ ile farkında olduğu açlığın tanımıiktidarınvekili tarafından yapılmış oldu. Şöyle devam eder şiir:

“…Sen olmazsan öldürmek ne                                           
Çürümek ne zindanlarda
Özlem ne ayrılık ne
Yokluk ne yoksulluk ne
İlenmek ne dilenmek ne
İssiz güçsüz dolanmak ne…”

Gelelim açlığın sebeplerinden bir diğerine, Covid-19 konusunda…

Almanyaaşı üretildiği halde 10 Ocağa kadar, Yunanistan 7 Ocağa kadar sokağa çıkma yasağı kararı aldı. AB ülkeleri peş peşe önlem paketlerini açıkladılar. Biz ise aşı bekliyoruz.

1928 yılında kurulan Türkiye’nin ilk ve tek halk sağlığı laboratuvarıRefik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü 1940 yılında kolera salgını için Çin’e aşı ihraç edilmişti. Şimdi biz Çin’den aşı bekliyoruz.11 Aralıkta gelmeye başlayacağı söylenen aşılardan henüz haber yok. Bu arada Çin Almanya’dan aşı alacağını açıkladı. Hem de 100 milyon doz.Ve şiir devam eder.

“…Ekmeği bol eyledik
Acıyı bal eyledik
Sıratı yol eyledik
Geldik bu güne…”

Dış politikada sonbir ayın gelişmeleri, ABD ve AB’ninTürkiye’ye yaptırımlar aşamasınageldiğini gösteriyor.

ABD’nin yaptırımlarının dayanağı olan yasanın adı: “ABD’nin Hasımlarına Yaptırımlarına Karşı Koyma Yasası”Stratejik ortağımız olan ABD’nin yasasının adına bakın!

Son AB zirvesindenDoğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetleri sebebiyle Türkiye’ye uygulanacak yaptırımların genişletilmesi kararı çıktı. Yaptırımların genişletilmesi Mart’ta gündeme gelecek.

Bulunduğumuz yer, dışarıda oluşturulan krizlerle içeride gücünü artırma çabalarının oluşturduğu bir yerdir.Özetle, bulunduğumuz yer tek adam yönetiminin çıkmazıdır…Şimdi soru şu: ekonomik krizin derinleştiği kutuplaşmanın tırmandırıldığıbir süreçteburadan çıkış mümkün mü?

Tıkanan sistemin belirsizliğinde seçim sık sık gündem olan bir konu.Elbette seçimin gündem olduğu yerde seçim anketleri de gündem konusu…

Anketler iktidar cephesinin oylarında azalma, muhalefetcephesinin oylarındayerinde sayma, kararsızlarda ise artış olduğunu gösteriyor.

Hal böyle ikenbakın bütçe görüşmelerinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İYİ Parti Milletvekili Ahmet Erozan’ın “Bütçeyi iktisatlı kullanın. Yılın ikinci yarısı alacağız.” sözlerine nasıl yanıt verdi?

“Ülkede seçim yok. Seçim olsa da iktidarın size verilmeyeceğini biliyorsunuz.”

Bu sözlerbana İstanbul seçimlerini anımsattı.

Bir de; Türkiye’de bir daha seçim olacak mı ve demokratik yöntemlerle iktidar değişebilecek mi? sorularını…Şöyle biter şiir:

“…Ekilir ekin geliriz
Ezilir un geliriz
Bir gider bin geliriz
Beni vurmak kurtuluş mu?
Kör olasın demiyorum                                                                          
Kör olma da gör beni.”

Yorumlar
  1. Yusuf İPEKLİ dedi ki:

    Her cümleniz doğruları, hayatın gerçeklerini anlatıyor. Malesef karanlık günlerden geçiyoruz. Ancak biliyoruz ki, karanlık ne kadar yoğunsa sabah o kadar yakındır.

    Güneşli günlerde görüşmek dileğiyle, kutluyorum sayın yazar.

  2. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Tek sözle : MUHTEŞEM.
    Genç ve güzel yazarı sevgili Hatice TOPCU’nu insan ve vatan sevdalısı üstün ve özgün kalbine, usta ve zarif eline ve altın uçlu kalemine, bütün ailesi ve tüm öteki sevdikleri ve sevenleri ile birlikte en uzun bir ömür boyu sağlık ve bağışıklık, huzur ve güven, mut ve kut, utku ve umut. Çok özlü ve anlamlı dizelerini anımsayarak alıntılamış olduğu büyük insan ve dahi ozan Hasan Hüseyin KORKMAZGİL’e ise ebedi rahmet, sukünet, şükran ve minnet.