Alexa
DOLAR 7,8742
EURO 9,32
ALTIN 483,646
BIST 1210,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 25°C
Parçalı Bulutlu

Adalarda Fayton Sorunu

Adalarda Fayton Sorunu
20.01.2020 - 20:41
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediye  (İBB) Meclisi Adalardaki 277 tescilli fayton plakalarının her biri için 300 bin lira, her 6 at için de 4 bin lira ödeneceğini açıkladı. Atlar Tarım ve Orman Bakanlığına ait doğal yaşam alanlarında yaşayacak. Ayrıca her plaka sahibinin kendisi veya ailesinden biri  İBB’de işe başlayabilecek. Daha önce simgesel olarak adalarda bırakılması düşünülen 35 faytondan da vazgeçildi. Böylece ulaşım veya turistik amaçla çalıştırılan faytonlar artık tarihe karışmış oluyor.

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül faytonların yerini elektrikli taşıma araçlarının alacağını açıkladı. Bunların 14-15 kişilik olarak planlandığını ve işletmesini İstanbul Büyükşehir Belediyesinin üstleneceğini söyledi.

İlk bakışta her şey mutlu bir sona işaret ediyor. Atlar, faytoncular, hayvanseverler ve seçimlerde bu yolda İstanbul seçmenine söz veren İBBB Ekrem İmamoğlu bu sonuçtan memnun. Ancak kararın içeriği tartışmalara açık diye düşünüyorum. Özellikle faytonculara ödenecek paranın tutarı hesaplandığında 277×300,000= 83,100,000 (seksen üç milyon 100 bin lira) gibi astronomik bir rakama ulaşıyor. Böylesine bir miktar İBB’sinin hesabından çıkması yerine alternatif bir çözüm de olabilir. Peşinen ifade edeyim emeğiyle çalışan faytoncuların alacağı parada gözüm yok. Darısı alın teriyle çalışan herkesin başına. Benim düşüncem isteyen fayton sahibine para yerine 5-6 kişilik elektrikli taşıma aracı verilmesi. Bu araçların değeri 30 ila 50 bin lira arasında olabilir. O halde 300 bin liradan vazgeçip aracı kim kabul eder ki diye düşünebilirsiniz. Bir örnek vereyim. İstanbul’daki sarı taksilerin değeri diyelim 70-80 bin lira olabilir ama taksi plakası 2 milyon lira bandının üzerinde. İBB’de işe  girecek faytoncuların çoğu 2,500 lira olan asgari ücret civarında maaş alacaktır. Yılda 30 bin lira yapar. Oysa bu faytoncuların geliri tahminim ayda 10 bin lira olabilir ki yılda 120 bin liradır. Yani faytonu tercih eden biri yılda 90 bin lira daha fazla kazanmış olur ki 4 yılda parayı tercih edenlerden daha iyi duruma gelmiş olur. Sonuçta isteyen parayı alsın, isteyen elektrikli aracı. Bunun dışında aşağıdaki önerilerimin de çözüme katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Birincisi, mevcut faytonlar belki modüle edilerek elektrikli taşıma aracı olarak adalarda kullanılabilir. Bu yapılabilir ise soru  en ucuza çözümlenmiş olur. Faytonculara bir miktar nakit yardımı da yapılır.

İkincisi, 15-16 kişilik araçların yanında aile turları için 4-5 kişilik araçlar alınabilir.

Üçüncüsü, nostalji olarak 4-5 vagonu çekebilecek elektrikli araçla saat başı servis veren 50-60 kişilik bir tren özellikle Büyükada için düşünülebilir.

Son olarak adalarda yaşayanların düşüncelerine başvuran araştırma yapılması da faydalı olur.

En iyi çözüm yolunun bulunması sonucu gerek turist gerekse İstanbullularca adaların popularitesi artar. Ekonomilerine katkısı büyür. Bu paydan genelde İstanbul da nasibini alır. Bu nedenlerle atılacak adım çok dikkatli olmalıdır.

Sevgi ve saygılarımla

Erol Başarık

Erol Başarık

Erol Başarık

Ekonomist, Siyasetçi, İş Adamı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme – Maliye bölümü mezunu. 1970 yılından beri Londra’da yaşıyor. 1997 yılında İngiliz siyasetine Bağımsız Milletvekili adayı olarak girdi. 2000 yılında Reform 2000 Party’sini kurdu. Halen aktif olarak başkanıdır. Dört Parlamento, bir Avrupa parlamentosu ve bir de Londra Büyük Şehir Belediye Meclis Üyeliği olmak üzere altı büyük seçime girdi. İngilizce yazıları İngiliz Milli ve yerel gazetelerinde yayınlandı. Halkın yararına kanun çıkarılması yolunda mücadele verdi. Türkçe yazıları Cumhuriyet Gazetesi de dahil olmak üzere Türkiye’de çeşitli yayın organlarında, Londra’da Türkçe Gazetelerde, internet sitelerinde yayınlandı. 2002 Yılında Sadettin Tantan’ın Yurt Partisinden İstanbul 1. Bölge, 2007’de Bağımsız aday olarak İstanbul 3. Bölgeden Milletvekili adayı oldu. İngiltere Atatürk’çü Düşünce Derneğinde Yönetim Kurulu azalığı yaptı. Halen ADD’nin Danışma Kurulu üyesidir. Bütün dünya insanlarının güvende ve ekonomik refah içinde yaşaması, Müslüman Ülkelerin çağdaş düşünceye kavuşması en büyük ideali. Hak, hukuk ve adalete dayalı bir demokrasiyle, Güçlendirilmiş Parlamentosu olan, insanların refahiçinde yaşadığı bir Türkiye için mücadele vermeye devam ediyor.
Erol Başarık Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.