Alexa
DOLAR 6,8647
EURO 7,7926
ALTIN 399,294
BIST 118712,51
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 33°C
Parçalı Bulutlu

Akıllı ol dendi ve olundu!

Akıllı ol dendi ve olundu!
18.10.2019 - 22:09
A+
A-

ABD Başkanı Trump’ın Erdoğan’a yazdığı mektup, gündeme bomba gibi düştü. Önce sosyal medyayı karıştırdı, “Yok artık, insaf! Bu kadar da olmaz!” dedirtti. Hatta iktidarı karalamak için yapıldığı,“uyduruk ve montaj” olduğu iddia edildi ama en sonunda Washington’dan doğrulama geldi. Trump mektubunda;Erdoğan’ı “sert adam olmaması, aptal olmaması” konusunda uyarıyor ve “Suriye konusu insancıl bir yolla çözülmezse, Türkiye ekonomisini mahvedeceğim!” tehdidini savuruyor. Burada “insancıl yolla” dediği;“benim istediğim gibi”demektir.

Bu mektuba nereden bakarsanız bakın; çok açık bir aşağılama ve hakaret içeriyor. Ancak kavgada ve mahalle arasında söylenebilecek sözler bunlar.  Yenilir, yutulur gibi değil! Mektup Erdoğan’ı hedef almış olsa da Cumhurbaşkanı olması nedeniyle,Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk Milleti de rencide olmuştur. Gereği yapılmalıydı ama nerede!

İktidar bırakın tepki koymayı, çok zor durumda olduğu için yenilir, yutulur gibi olmayan ve Barış Pınarı Harekâtının başladığı gün gönderilen bu mektubu yedi, yuttu ve kamuoyundan gizledi. Beyaz Saray mektubu kasti olarak basına sızdırmasaydı, biz bu konuyu öğrenemeyecektik. Mektubun yırtılıp çöpe atıldığı da doğru değil! Hatta “akıllı olunacağı” konusunda karşı tarafa güvence verildiği için ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence yanına Dışişleri Bakanı Pompeo’yuda alarak konuyu çözmek için Türkiye’ye geldi.

Osmanlı’nın Torunuyum Ama!…

Erdoğan önce görüşmem dedi ama pabuç pahalıydı ve görüşmek zorunda kaldı! Hem de ne görüşme! Uluslararası protokol kurallarına aykırı olarak, bir ülkenin protokolde ikinci sırada olan adamıyla masada eşit statüde ve yan yana oturarak. Bu olay da mektup kadar Türk Milleti’ni rencide etmiştir. “Osmanlı’nın torunuyum” de, “Yeni Osmanlı ideolojisi peşinde koş ama Osmanlı’nın bile yaptığının tam tersini yap!

Kanunî Sultan Süleyman,16. Yüzyılın başında Fransa Kralı Fransuva’yı esaretten kurtarmış ve sonrasında Fransuva’yaFransa’nın acizliğini gösteren ve biraz da rencide eden o meşhur fermanını göndermişti. Ayrıca; bu olaydan sonra protokol olarak Fransa Kralı, Osmanlı’nın ikinci adamı konumundaki Sadrazam’ın eşitisayıldı ve Osmanlı Padişahı ikisinden de daha yukarıda kabul edildi. Dün (17 Ekim 2019),Ankara’da bu olayın tam tersi tecelli etti!

Ayar Verdi, Tehdit Etti, İşi Bitirdi!

Daha açık olmak gerekirse; Trump önce mektupla ayar verdi ve tehdit etti, daha sonra yardımcısını gönderip tehdidin içeriğini kapalı kapılar ardında iyice somutlaştırdı ve işi bitirdi. İktidar,Suriye’de başlangıçta açıkladığı siyasi hedeflere ulaşmadığı halde teslim oldu ve harekâtı bitirmek zorunda kaldı. Çünkü;ABD tarafından yönlendirilen tehdidin ve şantajın boyutları çok büyüktü.  Hani terör örgütü teslim olmadan, silahlarını bırakmadan bu harekât bitmeyecekti? 120 km’lik bir ceptenPKK’nın uzantısı PYD’nin biraz güneye inmesi, harekâtın hedeflerine ulaşılması anlamına gelmiyor ki!

Trump tarafından gönderilen mektubun seviyesizliğine gelirsek; bu da oyunun, planın ve Türkiye’ye karşı sürdürülen harbin bir parçası. Daha geçen yazımızda anlatmıştık. ABD,kendi çıkarları paralelinde yönlendirebilmek ve ayar vermek için Türkiye’ye karşı 5. Nesil Savaş kapsamında, yoğun Bilgi Harbi uyguluyor. Trump’ın, sosyal medya mesajları, mektubu ve açıklamaları bu kapsamda değerlendirilmelidir. Diplomatik dilin Türkiye’deki iktidar üzerinde yeterince tehdit algısı yaratmadığı görülünce, son gönderilen mektuptaki dilin nezaket seviyesi kasti olarak düşürülmüş.

Suriye, Eski Suriye Olmayacak!

Suriye konusunda,ABD ve Rusya zımnen anlaşmış durumda. Artık herkes Suriye’nin eski Suriye olmayacağının bilincinde. Yeni Suriye farklı tanımlar ve isimler altında da olsa, sonuç itibarıyla federatif bir yapı içinde olacak ve Kürtler ülkenin kuzeyinde otonom bir yapıya sahip olacak. EğerTürkiye, Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) Suriye bacağı kapsamında, Mart 2011’de başlatılan vekâlet savaşının ateşine odun taşımasaydı, İhvan destekçiliği yapıp Beşar Esad’ı yıkmaya çalışmasaydı,bu durum hâsıl olmayacaktı.

Epeydir ABD ve Rusya, Türkiye üzerinde de satranç oynuyor. Her ikisi de Türkiye’nin PYD’ye zarar vermesini istemiyor ve bu yapının yeni Suriye’de artık oyuncu olacağının farkında. ABD, Türkiye’ye Suriye’dekiharekât konusunda sınırlı bir müsaade verdi. Artık daha fazla oyalayamayacağını gördü. Oyalamaya devam ettiği takdirde,Türkiye’yi iyice Rusya’nın kucağına iteceğinden korktu. Trump’ınsosyal medya mesajları, mektubu, tehdidi, yaptırımlar ve Halk Bankası hamleleri harekâtı sınırlandırmak içindi ve bunu başardılar.

Herkes Kazandı Ama Türkiye Kaybetti!

Rusyada Türkiye’yi Batı’dan koparmaya,kendi ulusal hedef ve çıkarları için kullanmaya çalışıyor ve bu yüzden iktidara katlanıyordu. S-400 de bu kapsamda Rusya’nın hamlesiydi. Bu nedenle Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtına yol verdi. Ama iktidarın kafasındakileri bildiğindenharekâtı sınırlamak için Kürtlerle Beşar Esad arasında arabuluculuk yaptı ve Suriye rejim güçlerinin Rakka, Ayn-el Arap (Kobani) ve Menbiç’e girmesini sağlayarak,Türkiye’nin güneye doğru önünü kesti. Yani Türkiye, ABD ve Rusya tarafından hem ayrı ayrı,hem de beraberce sıkıştırıldı, eli kolu bağlandı ve manevra alanı daraltıldı.Suriye’nin kuzeydoğusundaki 120 km’lik cepte bulunuyor olmamız da esasında siyasal çözüm masası öncesinde ABD’nin pazarlık gücüne katkı yapıyor.

Demem o ki; herkes kazandı (ABD, AB, Rusya, Suriye) yalnız Türkiye kaybetti. Hem de sahada, çatışma alanında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başarısına rağmen maalesef masada kaybettik. Bu rotada gidersek, daha çok kaybedeceğiz. Nedeni ise; iktidarın yanlış siyasi hedefi, geçmişte Suriye konusunda yaptığı fahiş ve affedilmez hatalar, hala yanlışı yanlışla düzeltmeye çalışmasındaki ısrar ve bizatihi kendisinin geçmişte yaptığı yanlış işler nedeniyle Türkiye’nin yumuşak karnı olması, tehdide ve şantaja açık hale gelmesidir.

Şimdi sıra; bu başarısızlığın halka başarı olarak takdim edilmesine,“Amerika’ya baş eğdirdik” yalanına ve ele geçirilmiş medya ile halkın kandırılmasına geldi.

YAZIYI ERHAN GÖKAY AKSOY’UN SESLENDİRMESİYLE DE DİNLEYEBİLİRSİNİZ

Türker Ertürk

Türker Ertürk

1957 yılında Trabzon’da doğan Türker Ertürk, ilköğrenimini İstanbul’da, orta öğrenimini ise Ankara ve Trabzon’da tamamladı. 1971'de Heybeliada’da bulunan Deniz Lisesi'ne başladı. Lise ve müteakiben o zaman yine Heybeliada’da bulunan Deniz Harp Okulu mezuniyetinin ardından, 1979 yılında subay olarak donanma saflarına katıldı. 2008 – 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevini yaptı. Bu görevde de birçok projenin gerçekleşmesini sağlayan Ertürk, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı icra edilen psikolojik savaşta komutanlarının bu süreci iyi yönetemediği ileri sürerek 9 Ağustos 2010 tarihinde istifa etmiş ve mücadelesine siyasi yaşamda devam etme kararı vermiştir. Türker Ertürk askerlik mesleğinden ayrıldıktan sonra birçok televizyon ve radyo programına katılmış, makaleleri yayınlanmış, çok sayıda konferansta konuşmacı olarak katılmıştır. Özden Ertürk ile evli olan Türker Ertürk'ün Deniz Sinem Ertürk İlhan ve Berrak Ertürk adlarında iki kız çocuğu vardır.
Türker Ertürk Tüm Yazıları
YORUMLAR
  1. GÖNÜL PINAR ATACI dedi ki:

    Tamamen NESNEL ve SOMUT, derin BİLİMSEL ve gerçek VATANSEVER, baştan sona MUHTEŞEM ve MÜKEMMEL bir siyasi, diplomatik ve askeri teşhis ve tesbit, analiz ve sentez, teşhir ve tel’in. Üstün ve özgün komutan çok değerli ve sevgili amiral Türker ERTÜRK’e en yürekten tebrikler, sonsuz teşekkürler, derin saygılar ve en iyi dilekler.