Alexa
DOLAR
8,1243
EURO
9,8078
ALTIN
461,69
BIST
1.371
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Gök Gürültülü
20°C
İzmir
20°C
Gök Gürültülü
Çarşamba Çok Bulutlu
22°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
23°C
Cuma Parçalı Bulutlu
28°C
Cumartesi Gök Gürültülü
27°C

AKP Kurucusu Ertuğrul Yalçınbayır’dan Önemli Açıklamalar

AKP Kurucusu Ertuğrul Yalçınbayır’dan Önemli Açıklamalar

Geçtiğimiz hafta içi İYİ Parti Bursa İl yönetiminin düzenlediği toplantıya konuşmacı olarak katılan Adalet ve Kalkınma Partisi kurucularından eski başbakan yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır önemli açıklamalarda bulundu.

Toplantıyı izleyen Medya Siyaset yazarı ve  İYİ Parti Bursa İl yöneticilerinden Hidayet Sevinç Ertuğrul Yalçınbayır’ın konuşmasından öne çıkanları sizler için haberleştirdi.

 

Ertuğrul Yalçınbayır ’ın açıklamaları şöyle:

“İYİ Parti tüzüğüne bakınca 67.maddede parti üyesi olan ve olmayanlardan oluşan gönüllü bir kuruldan bahsediyor. Özellikle yaşlıların tecrübelerinden istifade etmek çok önemlidir. Bu çalışmalarda bulunmak yaşlıların dimağlarını dinç tutmaları açısından da önemlidir.

İYİ Yönetişim kavramı 1990’dan itibaren dünya literatürüne girmiştir.

İyi yönetişim hakların anasıdır. Çevre hakkı vardır, kalkınmayı isteme hakkı vardır, bütçe hakkı vardır bir diğeri de olması gereken iyi yönetişim hakkıdır. Hiç bir anayasada iyi yönetimin hak ve iyi yönetimin kamuda çalışanlar itibariyle ödev ve sorumluluk olduğunu belirleyen hüküm yok. Sadece AB anayası yapılırken o çalışmalar sırasında yönetişim hakkı gündeme gelmiş ama AB anayası da geçmedi ve yapılamadı. Fakat iyi yönetişim bir hak. Bu hak giderek uluslararası metinlerde de yer aldı. Rio konferansında 1992’de yerel gündem 21’de yer aldı. Artık bizim metinlerimize de girmeye başladı. Bizim metinlerimizde örneğin 2006’da 9. kalkınma planında kamuda iyi yönetişim hakkı işlendi. İYİ yönetişim tüm toplumsal aktörlerin işbirliği ve uzlaşmasına dayanıyor. Ittifakına değil işbirliğine dayanıyor, katılımcılığa dayanıyor. Sivil toplumu ön plana çıkaran bir anlayış, saydamlık var açıklık var, hesap verme sorumluluğu var, yetki devri var,yerindelik esası var. Dünya bankası diyor ki iyi yönetişim bir ülkenin kalkınması için gerekli olan ekonomik ve sosyal kaynakların yönetiminde otoritenin kullanma biçimi olarak ele alıyor.

Kanun yapmayı bilmiyoruz.

AB her ilerleme raporunda bize diyordu ki kanun yapmayı bilmiyorsunuz çünkü çoğulcu değil çünkü kaliteli değil hem nitelik hem nicelik yok bu tabirleri 2011 ocak ayında hem Cemil Çiçek hem Mehmet Ali Şahin aynen kullandı. Kanun yapmayı bilmiyoruz. Biz AB’den 2005’te fasılların açılmasıyla ilgili bir fırsat istiyoruz AB dedi ki sizin AB normları içinde yapmanız gereken 20.000 genel düzenleyici işlem var ve siz bunları yapmayı bilmiyorsunuz. Mevzuat hazırlama usül ve esasları ile ilgili bir düzenleme yapıldı  17 şubat 2006 tarihli resmi gazetede yayınlandı. Bundan sonra AB bize müzakere süreci verdi gündüz vakti havai fişekleri attık bayram yaptık. Ama AB’ne söz verdik. Düzenleyici etki analizleri ile mevzuatlar hazırlanacaktı. Bizde kaç kanun var?15.000’in üzerinde kanun var. Bizde kaç tüzük,yönetmelik diğer genel işlemler var? 35.000’e yakın yani 50.000’e yakın genel düzenleyici işlem var bizim hayatımızı bağlayan işlemler bunlar. bunun ötesinde tabi ki toplumun örf ve adeti var diğer değerleri var. Bir de bunların uygulanması var bütün belediyeleri bütün bakanlıkları dikkate alın her biri neredeyse binlerce işlemi bir günde yapıyor. Böylesi önemli kuralları koymak. 2013’te 7 sene sonra Ankaraya gittim Cumhurbaşkanı sayın Gül bakın dedim siz bunu yayınladınız bunu AB’ne verdiniz. Siz meclise sevk ettiğini kanun tasarılarında buna uydunuz mu? Bir tek kanun tasarısında düzenleyici etki analiz raporunu ben görmedim, daha sonraki süreçlerde de ben görmedim. Sonra vekil omadığım halde bir milletvekiline danışmanlık yaptım o da zaman zaman bunları gündeme getirdi. Siz dedim söz verdiniz ama gereğini yerine getirmediniz. Gereğini yapayacağınız sözü niye veriyorsunuz? İdare sizinle ilgili bir karar veriyorsa sizi dinlemek zorunda. Şuyulandırma yapıyor haberiniz yok, bilgi edinme yok,söz hakkı yok,demokrasi yok. Bilgi edinme kanunu aynı zamanda denetimi de içerir. Milletvekillerinin en çok müraacat ettiği denetim yolu yazılı ve sözlü soru önergeleridir içinde bulunduğum dönem binlerce önergelerine cevap verilmedi. Denildi ki ticari sır! Hangi ticari sır devletin bankalarının içini boşaltmışsınız bu ticari sır mı? Ben sizin kime hangi doğrultuda kredi verdiğinizi araştırmıyorum bunlar batak hale geçmiş 1999’u hatırlayın bunlar hakkında hiç bir soru önergesine cevap verilmedi ikide bir ticarı sır dendi. Ne sırrı? Eğer devlette sırlar dökülmezse açıklık,şeffaflık bilgi edinme sağlanmaz. Bütün siyasilere zaman zaman söyleriz biz 1998 ‘den beri bir sözleşmeyi özenle imzalamıyoruz bu sözleşme bilgiye, belgeye, adalete erişim hakkını düzenleyen “Aarhus Sözleşmesi”dir. Bunu hala imzalamayan 3 ülke var Andorra,Rusya ve Türkiye. Bugünkü bilgi edinme kanuınu yetmez.Ben bilginin bana sağlıklı iletildiğinden şüpheliyim ben evrakın aslını görmek istiyorum, idare bana göstermek zorunda,göstermezse şikayet etme hakkım var. Obursman sadece Ankara’da olmayacak, yerel ve sektörel obbussmanlar olmalı.

Mecliste diğer denetim yolları nedir? Parmaklar iner kalkar. Buna müdahale edilir. Kanunlar yapılırken de bunlar olur Parti grup yönetimindeki kişiler kimin ne oy verdiğini takip ederler karşılarına çizik atar. Kırmızı çizgiyi yediniz mi biter. Herhangi bir mahkeme sizin hakkınızda bir karar verir sabıka kaydınıza işlenir zaman geçince bu sabıka kaydınız silinir. Fakat liderlerin attığı kırmızı çizgiyi kimse silemez. Onlar kendilerine bağlı iki dudak arasına gelecek kişiler ararlar biz bunu böyle koymadık biz ortak akıl ve ortak emek üzerine kurulduk dedik. Bunu bir çok önemli siyasiye anlattığımda bana dedi ki bir de ortak yemek var dedi. Ortak akıl, ortak emek, ortak yemek var dedi. Allah rahmet eylesin.Ortak emek ve ortak akıl üzerine kurulduysanız katılacaksınız,katkıda bulunacaksınız,bileceksiniz.

Bütün partilerin grup iç yönetmelikleri anayasaya aykırı.

Bugün hiç bir partinin dikkate almadığı en önemli konu da meclis grup iç yönetmeliğidir. Hepsi birbirinden kopyadır. AKP’nin kuruluşunda dedim ki bakın bu grup iç yönetmelikleri anayasaya apaçık aykırı bir milletvekilinin kanun teklifi vermesi için meclis başkanı bunu tutup grubuna gönderiyor benim milletvekili olarak teklif verme yetkim var,soru önergesi veriyor gruba gönderiyor benim kişisel olarak bu yetkim bu hakkım var anayasanın 87. maddesi bana bunları tanımız şiz kim oluyorsunuz da parti veya parti lideri bana tanınan bir hakkı nasıl gasp edersiniz. Bütün partilerin grup iç yönetmelikleri anayasaya aykırı. Bütün Meclis Başkan Vekillerinin partilerin grup toplantılarına katılması anayasaya aykırı. Hala böyle. Bir yanlış bir yanlışla telafi edilmez. Bir kötülük bir kötülükle telafi edilmez. Sabır içinde zorluğun yanı sıra kolaylıklar da vardır. Zaman önemlidir. Önemli olan çokluk ta değildir niteliktir.

Niye İyi Parti? O unvanları siz çalışırsanız hak edersiniz. Ben İYİ partili değilim ben iyi parti olsun istiyorum. Biz size unvan veremeyiz o unvanları siz çalışırsanız hak edersiniz. Şimdi başlangıçtayız. Partilerin adı olmayana ergi metodu ile kurulmuştur. Adalet dersiniz içinde adalet yoktur. Kalkınma desiniz ha keza.  Halk dersiniz hakeza demokrat dersiniz ha keza onlar özlerinin ifadesidir. Size bu konuda iyi diyecek olan halktır. Halka karşı usüle adaba erkana nezakete zarafete bıkmadan sabırla çalışmaya ihtiyaç var. Böylesine yaklaşmalı.

Size bir tek dava anlatsam Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu görürsünüz:

Cargill Davası ile ilgili Bursa Barosunun yayınladığı kitabı alın onda yasamanın içinde bulunduğu durumu göreceksiniz ,onda yürütmenin içinde bulunduğu durumu göreceksiniz, onda yargının içinde bulunduğu durumu göreceksiniz, onda sivil toplum örgütlerinin içinde bulunduğu durumu ve onları ikna etmek için yapılan işleri göreceksiniz.

1997 Cargill’e izin verilmiş Yüksek Planlama Kurulu kararı ile. Bir sene önce Bursa’da yerel yönetimler bu talepleri reddetmişler. Bir tek ona mahsus yüksek planlama kurulu kararı. Yüksek Planlamada Başbakan var ilgili Bakanlar var. Hukuk devleti oldu bitti devleti değildir. İdarenin her safhada hukuka uygun davranma mecburiyeti vardır. Hukukun bedeli parayla satın alınmaz ve Başbakan Mesut Yılmaz Bey ile bir takışmamız oldu dedik bu konuda dava açacağız, siz haklı olduğunuzu söylüyorsunuz biz çevreciler haklı olduğumuzu söylüyoruz aramızda ihtilaf var hukuk devletnde ihtilafları halladen bağımsız tarafsız yargıdır. 1998’i Türkiye’de hukuk yılı ilan ettiniz biz bu mahkemeden çeşitli kararlar alacağız siz uygulamayacaksınız. Nasıl dedi? Türkiye’de bütün iktidarlar mahkeme kararlarını uygulamama konusunda sabıkalıdır. Orhaneli Termik Santrali davasında mahkeme kararına rağmen bakanlar kurulu prensip kararına rağmen orası çalıştırılsın diyen karar. Orhanelide, Bergamada,Muğla Yatağanda,Cargill’de oldu. Söz uygulayacağım dedi. 17 defa mahkeme kararı alındı hiç uygulanmadı. Uygulamak durumdan kalan ve bu konuda bize yeterli bilgiyi sunan iki tane vali Bursa’dan gitti. Yetmedi bunu aşmakla ilgili çalışma yapılması istendi. Hatta bir ABD gezisinde Cargill’in bulunduğu Eyalet temsilcisi “Ertuğrul bey bunu halledin dedi.” Dedim “sizde de parlementer sistem var sizde başkanlık var bizde meclisin içinden çıkan hükümet var. Peki birey ve devlet arasında ihtilaf çıkınca bu ihtilafı kim hallediyor?  Yargı dedi. Sizde yargıysa bizde de yargı. Yargı tarafsız bağımsız yargıya müdehale mi edelim istiyorsunuz sizde bu olur mu dedim sizde doğrudan yatırımla ilgili Türkiye’nin aldığı pay fevkalade az. Hakikaten azdı  800-900 milyon dolardı bizde bunun takibi var eğer bunu halletmezseniz size yatırım yapılmaz dedi kaç para dedim 250 milyon doları alın dedi. Türkiye tarafsız bağımsız ve özgür bir devlet dedim. Sonra ne yapıldı Mesut Beye telefon edildi,sonra Demirel devreye girdi,sonra geçenlerde bir bakan bana söyledi Bush telefon etti Tayyip bey amerikadayken bu işi halledin dedi. Ve bu işle ilgili ilk etapta bütün Bursa Nilletvekilleri iktidarı muhalefeti beraberdik hep imza verdik o imza verenlerden birisi bu defa kanun teklifi verdi arazi kanunu ile ilgili. Kanun teklif reddedildi. Değişiklik yapıldı Ondan önce iki kanunla değiştirmek istediler ondan sonra Başbakanlık düzeyinde müsteşarların yaptığı bir toplantı o toplantının kararını biz eide ettik bunların hepsi kayır altında var: orada katılanlar yazıyor o katılanların arasında Cargill’in temsilcisi var deniliyor ki açılacak olan davayı da önlemek için kanun yapmak gerekir bunu ilgili bakanlıklara da yazalım bu hazırlansın. Bu kanun meclisten geçti. Cumhurbaşkanına imzaya gitti  Sayın Sezer’e gittim dosyayı açıkladık Sezer kanunu iade etti meclis tekrar geri yollaynca cumhurbaşkanı ısrarı karşısında görevi  imzalamak  olduğu için imzaladı ve anayasa mahkemesine gitti,anayasa mahkemesi kararı iptal etti Cumhurbaşkanı değişti mecliste kanunda bir kaç rötüş yaparak yeniden gündeme geldi yeniden geldi geçti. Bakın kanun yapılasına lobi çalışmaları çok önemli. Lobi çalışmaları Türkiye’de şefffaf değil gizlilik dereceli olan herşeyde şüphe verdır herşeyde endişe vardır. Cargill ile ilgili tazminat davası 2005’ten 2018’e hala sürüyor.

Cumhurbaşkanının anayasa kitapçığı fırlatma meselesi vardı.

Neydi o? Fırlatma değil. Cumhurbaşkanının kendi masasından kendisine karşı devletin denetiminin denetimi olur mu? diyen bakana karşı masadan onun önüne anayasayı itmesidir. Nedir o? Türkiye de yolsuzluk almış yürüyor,bankacılık işlemleri yürüyor,faiz almış yürüyor başbakanlık devlet yüksek denetleme kurulu bu işin denetimi ile ilgili bir rapor verdi  Ahmet Necdet Sezer bundan tatmin olmadı kendisine bağlı kendisinin güvendiği en üst düzeyde mütehassıs elamanların olduğu devlet denetleme kurulunu görevlendirdi o kurulu görevlendirince hükümet isyan etti. Hüsamettin Özkan denetimin denetimi mi olur dedi Cumhurbaşkanı Sayın Özkan anayasanın 118.maddesine bakın bana bu yetki verilmiştir dedi ben yetkimi kulladım dedi oradan bir takım sözler nankör kediler ve basın toplantısı ve Sezerin üzerine hala bırakılmak istenen bir şey. Bu denetimin Türkiye de iyi yapılamadığını gösteren en önemli konulardan biri. Yargı kararlarının uygulanmadığını çok gördük bunu mecliste de dile getirdik. Hatta 5+5 sürecinde bir Anayasa mahkemesinin Meclis tarafından uygulanmadığını görmek beni fevkalede üzdü. Ve o anayasa değişikliği geçmedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.