Alexa
Medya Siyaset

Ankara Zirvesi’nin Düşündürdükleri

Ankara Zirvesi’nin Düşündürdükleri

Dün (16 Eylül 2019) Ankara’da,Erdoğan, Ruhani ve Putin’in katıldığı üçlü bir zirve gerçekleştirildi ve Suriye konusu masaya yatırıldı. Zirve sonrasında liderlerin yaptığı açıklamalara damga vuran birinci husus; her üç ülkenin de Suriye konusunda tam bir görüş birliğinde olduklarını açıklamalarıydı.

Ancak, her üç ülkenin tam bir görüş birliği içinde oldukları doğru değil. Buna rağmen görüş birliği içinde olduklarını söylemelerinin, her ülke açısından farklı nedenleri var. Bu farklılıkları ayrıntıya girmeden genel olarak ifade edersek; Rusya ve İran Türkiye’yi Astana süreci içinde tutarak ve ürkütmeyerek Amerika’nın dokuz oturak kucağına oturmasını engellemeye çalışıyor. Bu nedenle Türkiye’ye katlanıyor ve zaman içinde nasıl olsa kendileri ile daha fazla anlaşmak zorunda kalacak diye değerlendiriyorlar.

Bu Siyaset, Kıvrak Ortadoğu Dansıdır

Türkiye liderliği ise aklınca Rusya ve İran’ı ABD’ye karşı denge unsuru olarak kullanmaya çalışıyor, Rusya ve İran’la her konuda mutabakat içinde olduğunu söyleyip ABD’ye mesaj göndererek tehdit ediyor ve TürkHalkı’nı da büyük devletlerle nasıl aşık attığını göstererek kandırmaya çalışıyor. Bu siyaset; akıldan, bilimden, diplomasi sanatından uzak olup, bin bir çile ve acılarla dolu tarihimizden ders almamış bir zihniyetin ürünüdür. Bu siyaset; kıvrak Ortadoğu dansıdır, sonu kündeye getirilmektir. Bu siyaseti II. Abdülhamitde -hem de şimdiyle kıyaslanmayacak kadar nitelikli kadrolarla- becermeye çalıştı ve sonuç; Tunus, Mısır, Kıbrıs, Sırbistan, Karadağ ve Romanya başta olmak üzere1 milyon 592 bin 806 kilometre kare toprak kaybı ve Osmanlı’nın çöküşü oldu!

Ankara Zirvesi’nden sonra,İran Cumhurbaşkanı Ruhani yaptığı açıklamada “ABD Suriye’yi bölmeye çalışıyor. Suriye halkı 9 yıldır eziyet çekiyor. İdlib’deki teröristlerin varlığı daha da güçlü hale geldi.Buradaki teröristlerle mücadele etmeliyiz. ABD, Suriye topraklarında gayri meşru olarak bulunmaktadır” diyor, özetle. Ama İran’la tam bir uyum içinde olduğunu söyleyen Türkiye, Suriye’de gayri meşru olarak bulunan bir güçle başından beri işbirliği yaptı, daha yeni “Güvenli Bölge” konusunda anlaştı, ortak devriyelere başladı ve Urfa’da Amerikalılarla birlikte operasyon merkezi bile kurdu. Yani İran ve Türkiye aynı yerde değil!

Güvenli Bölge Değil, Tampon Bölge!

“Güvenli Bölge” denen alan; ABD açısından Türkiye’yi, Türkiye’yi yöneten iktidar açısındansa halkı oyalamaya, kandırmaya ve PYD’yi korumaya yönelik bir tampon bölgedir ve esasında Suriye’nin bölünmesi içindir. Suriye konusunda ABD’nin planları, ülkemizin güvenliği ve çıkarları ile çatışmaktadır.  Suriye konusunda ABD ile işbirliği yaptıysanız ve hala yapıyorsanız; durumunuz Türkiye’nin güvenliğine ve çıkarlarına ihanettir.

Zirvenin ev sahipliğini üstlenen Erdoğan, gelinen nokta itibarıyla Suriye‘de IŞİD tehdidinin ortadan kalktığını belirtti ve “En büyük tehdit kaynağı PKK ve onun uzantısı PYD’dir. ABD ile 2 hafta içinde uzlaşamazsak kendi harekât planımızı uygulamaya başlayacağımızı buradaki dostlarımıza da anlattım” dedi. İktidar PKK’nın uzantısı PYD’denşikâyet ediyor ama Putin ve Ruhani bilmiyorlar mı Türkiye’nin PYD’nin palazlanmasına neden olan desteği verdiğini ve liderini Ankara’da kırmızı halı ile karşıladığını!Türkiye’yi ürkütmemek ve Astana sürecinde tutabilmek için bunu yutuyorgibi gözüküyorlar. Çünkü biliyorlar ki,Türkiye’deki iktidar zaman içinde geri adım atmak zorunda kalacak ve yanlarına gelecek.

Sorun Sevip Sevmemek Değil!

Suriye konusunda, ülkeler tabii ki kendi ülkelerinin çıkarları ve güvenliği paralelinde mevzileniyorlar. Bu kapsamda Suriye cephesinde, genel anlamda iki karşıttaraf var. Birincisi ABD’nin liderliğini yaptığı ve içinde İsrail’in de bulunduğu Suriye’yi bölmeye ve parçalamaya çalışan mevzi. Diğeri ise;Rusya ve İran’ın liderliğini yaptığı,Suriye’nin bütünlüğünü ve istikrarını yeniden sağlamaya çalışan mevzi. Sorun;Suriye’yi ve Suriyelileri sevip sevmeme, koruyup korumama meselesi değil.

Türkiye’nin güvenliği ve çıkarları da normal olarak Suriye’nin bütünlüğünü ve istikrarını sağlamaya çalışan ikinci tarafta mevzilenmesini gerektiriyordu. Ama Türkiye,kendi çıkarlarına karşıt bir mevzide yer aldı ve emperyalizmin Suriye’deki vekalet savaşının ateşine odun taşıdı. Nedeni ise; çağdışı “Siyasal İslamcı” ideolojisi, “Yeni Osmanlıcı” hayali, mezhepsel bakış açısı ve bu kapsamda Müslüman Kardeşlere (ihvan) olan aşkı idi! İktidar, bu amaçlarına ulaşmak için Beşar Esad’a düşmanlık etti ve Suriye’de ihvanı iktidara taşımaya çalıştı.

Aynen Irak’ta Olduğu Gibi; Suriye Kürt Otonom Bölgesi

2015’de Rusya Suriye’de sahaya inmeseydi,üç aşağı beş yukarı bu hedef gerçekleşecekti. Ama Rusya’nın Suriye’deki topa aktif olarak girmesiyle birlikte, bugün bambaşka bir tablo var önümüzde. Artık Beşar Esad’ın iktidarda kalacağı kesin ama Suriyede eski Suriye olmayacak. Yeni Suriye’de Kürtler önemli bir oyuncu olacak ve Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt otonom bölgesi kurulacak.

Erdoğan Ankara Zirvesi’nde PYD’yi tehdit olarak gösterdi ama Rusya farklı düşünüyor. Yani bu konuda da bir mutabakat yok! HattaRusların taslak olarak hazırlattığı anayasada federatif yapı ve PYD var. Karşı mevziden ABD ise PYD’yi müttefik olarak kabul ediyor ve BOP kapsamında Suriye’nin bölünmesi ve parçalanması hedefini revize ederek öteleyip,Irak’ta olduğu gibi birfederatif yapı ve Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt otonom bölgesi istiyor.

Türkiye ise ülkesinin güvenliği ve çıkarları peşinde koşmayan bir iktidarla sağa sola savruluyor, pinpon topu muamelesi görüyor. İktidar Suriye konusunda yanlış yerde mevzilenmeseydi, bugün gördüğümüz tablo karşımızda olmayacaktı. Sorunun müsebbibi çözümün değil belirleyicisi, parçası bile olamaz. Mevcut iktidarla,Türkiye’nin her konuda olduğu gibi Suriye konusunda da kaybeden tarafta yer alacağından şüpheniz olmasın.

YAZIYI ERHAN GÖKAY AKSOY’UN SESLENDİRMESİYLE DE DİNLEYEBİLİRSİNİZ

ETİKETLER:
Türker Ertürk

Türker Ertürk

1957 yılında Trabzon’da doğan Türker Ertürk, ilköğrenimini İstanbul’da, orta öğrenimini ise Ankara ve Trabzon’da tamamladı. 1971'de Heybeliada’da bulunan Deniz Lisesi'ne başladı. Lise ve müteakiben o zaman yine Heybeliada’da bulunan Deniz Harp Okulu mezuniyetinin ardından, 1979 yılında subay olarak donanma saflarına katıldı. 2008 – 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevini yaptı. Bu görevde de birçok projenin gerçekleşmesini sağlayan Ertürk, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı icra edilen psikolojik savaşta komutanlarının bu süreci iyi yönetemediği ileri sürerek 9 Ağustos 2010 tarihinde istifa etmiş ve mücadelesine siyasi yaşamda devam etme kararı vermiştir. Türker Ertürk askerlik mesleğinden ayrıldıktan sonra birçok televizyon ve radyo programına katılmış, makaleleri yayınlanmış, çok sayıda konferansta konuşmacı olarak katılmıştır. Özden Ertürk ile evli olan Türker Ertürk'ün Deniz Sinem Ertürk İlhan ve Berrak Ertürk adlarında iki kız çocuğu vardır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ