Alexa
DOLAR
7,1728
EURO
8,7316
ALTIN
415,76
BIST
1.483
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Az Bulutlu
18°C
İzmir
18°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
16°C
Cuma Az Bulutlu
18°C
Cumartesi Az Bulutlu
19°C
Pazar Parçalı Bulutlu
17°C

Asker Vatana Sahip Çıkardı

Asker Vatana Sahip Çıkardı

Dipnot: Aşağıdaki yazımı Birinci Dünya savaşında Çanakkale’de, Filistin’de ve daha bir çok yerlerde savaşmış olan İstiklal Madalyalı rahmetli babam Cafer Başarık’ın 40. ölüm yıldönümü hatırasına ithaf ediyorum.

Dün CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, TOKİ’nin İstanbul Sarıyer’de bulunan 4 bin 290 metrekarelik askeri alanı satışa çıkardığını duyurdu. 60 yıl kadar önce bu satış gündeme gelemezdi. Asker izin vermezdi. Askeri bir alanın herhangibir kuruluşa devri ancak Genel Kurmay Başkanı’nın izni ile gerçekleşebilirdi.

Bir öykü ile anlatayım. İstanbul Sultanahmetteki İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde Ekonomi hocası olan Prof. Dr. Orhan Oğuz Eskişehir’de ihtiyaç duyulan benzeri bir Akademi kurmak için diğer bir Profesör ve bir de Doçent olan arkadaşlarıyla kolları sıvar. Yaptıkları araştırmalarda müsait buldukları arazinin TSK’ya ait olduğunu öğrenir. Arazi izni için Genel Kurmay Başkanını görmesi gerekir.

Yıl 1963. Zamanın Başbakanı İsmet İnönü yanında Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Cevdet Sunay’la birlikte Eskişehir’e gelir. Bunu fırsat bilen Orhan Oğuz Eskişehir’de Orgeneral Cevdet Sunay’la görüşmeyi başarır. Plan ve projelerini anlatır. Daha önce görüşme isteğini sağlayan Eskişehir Valisi İhsan Tekin ve 1. Taktik Hava Kuvvetleri Komutanı General Muhsin Batur Sunay Paşa’ya Akademi Başkanı olarak bir arzumun olduğunu söylemiştiler. Sunay Paşa babacan bir tavırla Orhan Oğuz’a gel yanıma otur der. Krokiler, planlar, çaplar açılarak sözü edlen arazinin kampüs yapmak üzere olantalep dile getirilir.

Sunay Paşa şunları söyler: ‘Biz genellikle askeri alanları, arsaları sivillere vermeyiz. Çünkü bize okul, Kamu hizmeti diyorlar,sonra lojman vesaire yapıyorlar. Fakat sen öyle hayırlı bir iş için geldin ve öyle çok gayret sarfetmişsin ki şimdilik sana o arazinin işini görebilecek kadarını vereceğim. Dediklerini yaptığını gördükten sonra da üst kısmını veririz. Paşa kendi elleriyle 180 dönüm kadar alanı ayırır ve sen yarın inşaata başla, ben Ankara’dan emri gönderirim’ der.Aradan bir hafta geçmeden arsanın akademiye intikalini sağlayan yazılar kendisine ulaşır.

TBMM’de 1964 Bütçesine yatırım ödeneğini ekler, projeler tamamlanır, ihale aynı yıl yapılır. !968’de inşaat tamamlanır. Orhan Oğuz açılışa davet için söz verdiği Cevdet Sunay 1968’de artık Cumhurbaşkanı olmuştur.Çankaya’ya giderek CB Cevdet Sunay’ı açılışa davet eder. 21 Ekim 1968 için gün alır. Sunay gelir, kurdele kesilir. İşte Anadolu’da yeni bir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinin ortaya çıkış öyküsü.

Neredeeeeeen nereye, değil mi? Aradan yıllar geçti. Dün CHP Mersin  Milletvekili Ali MahirBaşarır tarafındanSarıyer’de ve başka yerlerdeki askeri arazilerlebirlikte,TOKİ eliyle 25 ilde toplam 2 milyon 42 bin 382 metrekarelik alanın24 -25 Aralık 2020 tarihinde açık arttırma ile satılacağı açıklandı.

TOKİ’nin web sitesinde 141 arazinin satılacağı bilgisi yer almakta fakat listede sadece 127 arsa hakkında bilgi var. Diğer 14 arsa hangi illerde ve ne bedelle satılacağı hakkında bilgi yok, ne sebeple. Yoksa bu da ticari! sır mı?

Göçüp giden eski Maliye Bakanı Kemal Unakıtan özelleştirme şampiyonluğuna soyunmuş ve ‘Babalar gibi satarım’ diyerek Cumhuriyetin kazanımları olan KİT’leri mirasyedi gibi satmaya başlamıştı. Kendisinden devr alanlar da ‘Batan geminin malları’ gibi Bülent Arınç’ın Ankara için deyimiyle ‘Parsel parsel yapılan satışlara’ vatan toprakları da eklendi. Damat Berak Albayrak’ın da söylediği gibi ‘Allah sonumuzu hayr etsin’.

Sermayeye peşkeş çekmek için göz dikilen askeri araziler içinde Boğaz’ın Karadeniz’den giriş yerlerindeki stratejik alanlar da var. AKP iktidarı ile başlayan ve FETÖ terör örgütünün saldırısına uğrayarak bazı kanunların iptali ve yeni çıkarılanlarla TSK bırakın kuruma ait arazilerini,Kozmik Odasını dahi koruyamadı.

Darbelerden arındırma bahanesiyle başlıkta yazdığım ve öyküde anlattığım gibi Vatana sahip çıkabilen TSK artık topraklarımızın bir bir de değil, toplu satışlarını dahi tribünlerden seyreder hale getirildi. Onlar erdi muradına, biz de kına yakalım oramıza buramıza… Durmak yok, satışlara devam… Nereye kadar?

Saygılarımla

Erol Başarık  Ekonomist – Reform 2000 Party’si Genel Başkanı – İngiltere

Cafer Başarık

Yorumlar
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    En uzun ve en sağlıklı bir ömür boyu sağolun varolun sayın BAŞARIK. Başta muhterem ve ULUSAL kahraman babanız Cafer BAŞARIK olmak üzere Sunay Paşa’ya ve Prof. Orhan OĞUZ”a Ulu Tanrı’dan ebedi rahmet ve sükunet, sonsuz şükran ve minnet. Sayın BAŞARIR’a ise özel teşekkürler ve en iyi dilekler.