Alexa
DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
ALTIN 458,459
BIST 1124,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 27°C
Parçalı Bulutlu

Atatürk , Cumhuriyeti Neden Türk Gençliğine Emanet Etmişti

Eğer bir ülkede büyük bir önder çıkıp halkını aydınlığa çıkarmak amacıyla büyük işler yapmaya başlamışsa, onu ve eserini yok etmek için hemen harekete geçiyorlar. Başaramayınca tırsmıyor, vazgeçmiyorlar. Uzun vadeli bir plan çerçevesinde o ülkede gayretlerini, gizli, açık sürdürüyorlar.

Atatürk , Cumhuriyeti Neden Türk Gençliğine Emanet Etmişti
10.11.2017 - 0:04
A+
A-

Atatürk, Cumhuriyeti Neden Türk Gençliğine Emanet Etmişti

Kişiler gelip geçicidir, fakat toplumlar bakidir.

Onun için büyük şahsiyetlerin ortaya koyduğu fikirlerin, hızla toplumlara mal edilmesi gerekir. Yoksa o fikirler, soyut birer fikir olarak kalır, uygulama imkânı bulamaz.

Fikirler büyük insanın yaşadığı dönemde uygulamaya konulabilmiş olsa bile, önder hayattan çekilince, eğer o fikir ve uygulamalar, topluma mal edilememişse, yaşamaz, çöker, unutulur.

Millî egemenliği kullanma yetkisini ele geçiren kadrolar, millete mal olmuş fikir ve ideallere karşı hareket edemezler; mal olmamış olanları kolayca harcarlar.

Atatürk bu gerçeği görmüş, üzerinde durmuş, tehlikeye dikkati çekmiştir.

Öyle işler vardır ki, bir insan ömrü içinde gerçekleştirilebilir. Öyleleri vardır ki, onu aşar, uzun zaman gerektirir.

Bakın, Lenin’in, Mao’nun, Gandhi’nin, Abdünnasır’ın, Tito’nun eserlerine… Birer birer saptırıldılar,  yerle bir oldular. Sıra kuşkusuz Castro’nun, Chavez’in eserinde…

Peki, neden?

İki sebepten: bir, devrim halk kitlelerine mal edilemedi; iki, pusuda bekleyen korkunç bir canavar, azılı bir düşman var!

Emperyalizm bu zafiyeti biliyor: Küresel şirketler bilinci, onun Derin Merkez’i (CFR) planlı ve uzun vadeli çalışıyor. 500 yıldır dünyanın dört bir yanında kazandıkları muazzam bir deneyim cephanesine sahipler. İşleri “kişisel akla” bırakmıyorlar, her şeyi “kuşaklar-arası akla” bırakmışlar, o düzenliyor, planlıyor ve yürütüyor.

Eğer bir ülkede büyük bir önder çıkıp halkını aydınlığa çıkarmak amacıyla büyük işler yapmaya başlamışsa, onu ve eserini yok etmek için hemen harekete geçiyorlar. Başaramayınca tırsmıyor, vazgeçmiyorlar. Uzun vadeli bir plan çerçevesinde o ülkede gayretlerini, gizli, açık sürdürüyorlar.

Emperyalist merkezde iktidara kim, hangi hükümet gelirse gelsin, küresel plan değişmiyor. Bazı değişikliklere uğrasa bile, bunlar yalnızca ayrıntıyla ilgili veya zamanın getirdiği yeni koşullara intibak için… Ana hedef kaya gibi yerinde duruyor. Bütün zihin, yürek ve el güçleriyle bu hedefi gerçekleştirme yönünde çalışmaya devam ediyorlar.

Günü geliyor, bekledikleri fırsat ellerine geçiyor veya fırsatı kendileri yaratıyor,  gerekeni yapıyorlar; “iç bedhahlar”ın ortaklığıyla öldürücü darbeyi vuruyorlar.

**

Bu sebepledir ki, bizim gibi milletlerin de uzun vadeli düşünüp çalışması lazım. Tamam, demokrasi; tamam, her fikre yer verelim, tartışalım; en iyi fikir bulunsun, uygulansın. Ama bütün bunlar ortak bir zeminde olmalı. O zemin topluma mal olmalı, kuşaklar boyu korunmalı. Bu takdirde “kurumsallaşma” olur, devlet her iktidara gelenin, “şunun bunun oyuncağı” olmaz. “Kuşaklar-arası aklın” yokluğu, senin yumuşak karnındır. İç ve dış düşman seni oradan vurur.

Türkiye Cumhuriyeti bu zemini, bazı tahribata rağmen, 1980 yılına kadar iyi kötü korudu. Ne olduysa, o tarihten sonra oldu; 35 yılda, özellikle son 12 yıldır tuzla buz olduk.

Atatürk, Cumhuriyeti işte bu sebeple gelecek kuşaklara, Türk Gençliğine emanet etmişti.

“Kuşaklar-arası bir akıl” oluştursunlar diye.

Bu perişan hallere düşmeyelim diye.

Prof.Dr.Cihan Dura

Prof.Dr.Cihan Dura

Cihan Dura 5 Mayis 1940’da Ankara’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Şubesi’nden 1964 yılında mezun oldu. 1968’de iktisat alanında doktora yapmak üzere Devlet burslusu olarak Fransa’ya gitti Yurduna döndükten 2 yıl sonra, 1979’da Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksek Okulu’nda Dr. Asistan olarak hizmet imkânına kavuşabildi. O tarihe kadar Milli Eğitim Bakanlığı Planlama Araştırma ve Koordinasyon Dairesi’nde memur, (1975-1976), Ticaret Bakanlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü Yabancı Sermaye Şubesi’nde (1976-1977) uzman, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü’nde proje değerlendirme uzmanı (1977-1979) olarak çalıştı. Kasım 1982’de “iktisadi gelişme ve uluslararası iktisat” anabilim dalında doçent unvanını aldı. 1984 baharında naklen Erciyes Üniversitesi İİBF’ne atandı. O tarihten itibaren bu fakültenin İktisat Bölümü İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalıştı. Mart 1989’da aynı anabilim dalında profesörlüğe yükseltildi. Mayıs 2007'de emekli oldu. Cihan Dura Ekim 1977 de, Nevin Tüzün’le evlenmiştir. İki çocuk sahibidir.
Prof.Dr.Cihan Dura Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.