Alexa
DOLAR 7,9728
EURO 9,4559
ALTIN 462,35
BIST 1318,69
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 17°C
Parçalı Bulutlu

Atatürk Kendini Anlatıyor

Mustafa Kemal, kelle koltukta, gizli toplantılar yaptı, gizli örgüt kurdu; asla yolundan dönmedi, inancını yitirmedi. Karşısına çıkan engelleri, akılla, bilimle, cesaretle aştı.

Atatürk Kendini Anlatıyor
15.04.2018 - 2:30
A+
A-

Osmanlı ağır “hasta”, can çekişen imparatorluğun üstüne leş kargaları üşüşmüştü.

Balkanlar’da, toprak kayıpları başlamıştı.

Kötü yönetimin neden olduğu yokluk, yoksulluk halkın belini kırmıştı.

Ülke perişan, millet umutsuz ve çaresizdi.

Padişah ve saraydakiler görkemli yaşamlarından ödün vermiyor; vergi üstüne vergi çıkarıyor, salma salıyordu.

Padişah ve avenesi, koltuk gitmesin de; İmparatorluk batarsa batsın anlayışı ile teslimiyet bayrağını çekmişti.

Kötü gidişe “dur” diyenleri susturuyor, susmayanları tutukluyor, sürgüne gönderiyordu.

Leş kargalarının istekleri “emir” kabul ediliyor, ülke soyuluyor ve sömürülüyordu.

Ülkenin düşünen, okuyan, yazan takımı “Sarayı” uyarıyor, milleti derleyip toparlamaya gayret ediyordu.

Özellikle Selanik’te bulunan subay, aydın, memur takımı toplantılar düzenliyor, kötü gidişe çare bulmayı konuşuyorlardı.

Mustafa Kemal’de, berbat gidişi durdurmak, kötü yönetimi alaşağı etmek için toplantılara katılıyor, arkadaşlarıyla konuşuyor, tartışıyor, çareler arıyordu.

Derin tarih bilgisi, çağını kavraması, özgür düşüncesi, özgün duruşu, cesareti ve ateşli söylemi ile arkadaşlarının dikkat çekmişti.

Padişah ve avenesi ise gizli toplantıları takip ettiriyor, katılanları cezalandırıyor, sürgüne gönderiyordu. Hafiyecilik meslek olmuştu. Jurnalciler, Sarayın has adamı sayılıyordu.

Mustafa Kemal ve arkadaşları sık sık toplantıların yerini değiştirmek zorunda kalıyordu.

Gizli buluşmaların birini kendi evinde düzenlemişti.

Annesi Zübeyde Hanım, oğlunun bu tür toplantılara katıldığını seziyor, başına bela gelmesinden korkuyordu. Ancak özgürlüğüne düşkün olan Mustafa Kemal’e, sözünü geçiremeyeceğini de biliyordu.

Mustafa Kemal Atatürk, o günlerini şöyle anlatır:

“Çocukluğumdan beri tek bir tabiatım vardır, oturduğum evde ne ana, ne kız kardeş ne ahbapla bulunmaktan hoşlanırım.

Ben, yalnız ve bağımsız olmayı, çocukluktan kurtulduğum günlerden başlayarak daima tercih etmiş ve sürekli olarak öyle yaşamışımdır.

Tuhaf bir halim daha var: Ne anam-babam çok erken ölmüş, ne kardeş, ne de en yakın akrabamın, kendi tutum ve düşüncelerine göre, bana şu veya bu tavsiye ve nasihatte bulunmasına tahammülüm yoktu.

Aile arasında yaşayanlar pekâlâ bilirler ki, sağdan soldan, pek saf ve samimi uyarmalardan yakalarını kurtaramazlar. Bu durum karşısında, iki davranıştan birini seçmek zorunludur; ya baş eğmek, ya da uyarı ve öğütleri hiçe saymak…

Bence ikisi de doğru değildir. Baş eğmek nasıl olur?

En aşağı benimle yirmi, yirmi beş yaş farkı olan anamızın uyarılarına baş eğmek, geçmiş zamana dönmek demek değil midir?

Başkaldırmak; faziletine, iyi niyetine, yüksek kadınlığına inandığım anamın kalbini, görüşlerini altüst etmektir. Bunu da doğru bulmam.

Bununla beraber size, bu münasebetle anamın ve kız kardeşimin devrim işlerinde bana inandıklarını ve hizmet ettiklerini de söylemeliyim.

Biz Selanik’te, tahmin edeceğiniz tarihlerde, dış görünüşünün ne olduğunu bilmem, fakat fedakârca Komitacılık yapıyorduk.

Meşrutiyetin ilanından çok önce, bir gece bizim evde toplandık. Bu ev, Selanik’te Sanayi Mektebi karşısında pembe boyalı, büyükçe bir evdi. İşte bu evin bir odasında, arkadaşlarla toplanmıştık.

Bu arkadaşlardan biri (öldü ya da şehit oldu, büyük bir saygı ile anarım), Kamil Bey adında bir süvari subayı idi, şişmanca bir zat…

Çok paralar toplamışlardı, liralar, mecidiyeler ve gümüş madeni paralar…

Bizim konuşma yaptığımız odaya bakan hizmetçi, anama bunu haber vermiş; yukarıda paralar, iddialar, tartışmalar var anlamında konuşmuş; anam hasta, ihtiyar, yatağından kalkmış; bizin bulunduğumuz odanın kapısına kadar gelmiş, biraz da ne konuştuğumuzu dinledikten sonra odasına dönmüş.

Birtakım kararlar aldıktan sonra arkadaşlarım gitti.

Derken, uyumakta olduğunu sandığım anam yanıma çıkageldi. Bana dedi ki:

‘Çocuğum, bir şey anlamak istiyorum, sen ve senin arkadaşların, yedi evliya gücünde Padişaha isyan mı ediyorsunuz?’

Anama, ne düşündüğümüzü ve ne yaptığımızı söylemek istemiyordum. Fakat bizim o akşamki toplantılarımızı gördükten her şeyi öğrendikten sonra, artık anamdan ve kardeşimden gerçeği gizlemeye gerek görmedim.

Evet, anne dedim, senin yedi evliya gücünde saydığın adamın hiçbir gücü yoktur.

Biz burada toplanan insanlar memleketi bu zalimlerden kurtarmak istiyoruz.

Senin aklın buna ermeyebilir yahut evladın olduğumu unutarak, gider evliyalara kavuşursun.

Annem o zaman aklını başına aldı, dedi ki:

‘Evladım, siz acemisiniz. Mademki böyle şeylerle uğraşıyorsunuz, yaptığınız işlerden bana haber verin ve gizli şeylerinizi bana getirin. Çok dikkat etmelisiniz, başarmak zordur; mahvolmak daha tabii kabul edilmek lazımdır.

Ne yapayım, bir tek erkek evladımsın, senin mahvolmanı istemiyorum, bu çok gücüme gidiyor.’

Anne dedim, bu işler almış yürümüştür. Ben, namuslu bir adam olarak bu işlerin içinde bulunmak zorundayım. Beni bundan meneder misiniz?

‘Hayır, evladım, bir gün bu işler olduktan sonra, senin namus ve haysiyet sahibi olanlarla beraber görmezsem, işte o zaman üzülürüm. Ben, senin kadar okumadım, senin kadar bilmem, senin gördüğün, anladığın şeyleri yapmana engel olmaya kalkışmam, yalnız dikkat et, önemli olan başarmaktır. Başarmaya çalışınız…’ (Nutuk Öncesi Atatürk Konuşuyor / İsmet Bozdağ)

***                             ***

Mustafa Kemal, kelle koltukta, gizli toplantılar yaptı, gizli örgüt kurdu; asla yolundan dönmedi, inancını yitirmedi. Karşısına çıkan engelleri, akılla, bilimle, cesaretle aştı.

Mustafa Kemal, baştan aşağı, vatan ve millet aşkıyla dolu bir yurtseverdi.

Ölümü göze aldı ve yürüdü ve savaştı ve boynumuza geçirilmek istenen kölelik zincirini kırıp attı. Son yıllarda yalancı pehlivanların söylediği “kefen giyme” uydurmasını; Atatürk, gençlik yıllarından itibaren göze almıştır. Padişahın idam fermanı bile Onu yolundan döndürememiştir.

Aşağıdaki ifade Mustafa Kemal Atatürk ’e aittir.

“Vatanın ve ulusun özgürlüğü için uğraşırken beni bekleyen sonuçlar nedir?

Ya başaracağım ya da başarısız olacağım! Başarınca sorun yok, başaramazsam nelerle karşılaşacağım? Ölüm ya da esaret! Peki, ben bu işe neden kalkışıyorum?

Ulusal onurumuzu ve kutsal bildiğimiz her şeyi yabancıların çiğnediği bir vatanda yaşamaktansa ölmeyi yeğlediğim için. Öyleyse ölüm beni korkutmaz!

Peki ya esaret? Zaten şimdi esaret altındayız.

Özgürlük uğruna savaşırken esir düşmek insanı alçaltmaz, düşman bile saygı duyar.

Demek ki ben, aklımın gösterdiği yolda yürümeliyim.”

Celal Durgun

Celal Durgun

20 Eylül 1952 doğumluyum. 27 yıl öğretmen olarak Milli Eğitim’de çalıştım. ADD Milas Şubesi Başkanı olarak iki dönem görev yaptım. ADD Genel Merkezince çıkarılan dergi ile Mudafaa-i Hukuk dergisinde yazılarım yayınlandı. Halen Milas Önder gazetesinde yazıyorum.
Celal Durgun Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.