Alexa
DOLAR 7,8342
EURO 9,2025
ALTIN 477,879
BIST 1123,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 30°C
Parçalı Bulutlu

Atatürk Tarikatları Anlatıyor | Prof.Dr.Cihan Dura

Atatürk Tarikatları Anlatıyor | Prof.Dr.Cihan Dura
19.09.2017 - 0:00
A+
A-

Tarikatlar …

İki Mustafa Kemal vardır: Biri benim, et ve kemikten, geçici Mustafa Kemal… Diğeri Ölümsüz Mustafa Kemal… Onu “ben” kelimesiyle anlatamam; o, ben değildir, o bizdir! O, ülkemizin her köşesinde yeni fikir ve yeni hayat için, büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben,onların rüyasıyım sadece. Benim girişimlerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sensin; o Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan Mustafa Kemal, yaşaması ve başarılı olması gereken, Ölümsüz Mustafa Kemal sizlersiniz!

Bu yazıda Mustafa Kemal Atatürk tarikatlar hakkındaki görüşlerini anlatıyor. Ölümsüz Mustafa Kemal güncelliyor, tamamlıyor, düzenliyor.

** * **

Tarikatlar türedi, Kur’an’ı Kerim’in ruhuna ve Peygamberimizin hadislerine aykırı telkinleri içeren risaleleri benimsemiş, bunların esaslarını uygulamak isteyen; siyasi ve iktisadi istismar maksatları da olan… Aşırı sağ akımları yaratan ve yürüten bu tarikatlar kendi esaslarına inananlarla inanmayanları ayırdılar. Müslümanlar arasında bölücülük yaptılar. Bir şeriat devleti kurmayı amaçladılar. Oysa tarikatlar dinimize ve anayasamıza aykırıdır, dini sokağa düşürme istidadı taşırlar.

Halkın saflığından faydalanarak milletin maneviyatına tasallut edenler, onların takipçi ve müritleri… Onlar elbette ki, birtakım cahillerden ibarettir. Onlar Türk Milleti için bir leke oluşturacak durumların ortaya çıkmasında daima etken olmuşlardır. Milletimizin önünde açılan kurtuluş ufuklarında aralıksız yol almasına engel olmaya çalışanlar hep bu kurumlar ve bu kurumların mensupları olmuştur. Millete anlatmalıdır ki, bunların millet bünyesinde yaptıkları tahribatı görmek, hissetmek lazımdır. Bu kimselerin varlığını müsamaha ile kabul edenler, Menemen’de Kubilay’ın başı kesilirken kayıtsızca seyretmeye tahammül ve hatta alkışlamaya cesaret edenlerle birdir.

Türbelerden, ölülerden yardım istemek uygar bir toplum için lekedir, ayıptır. Çağdaş bir insan gerçekçidir; akla, bilime inanır. Bu dünyanın olgusunu yine bu dünyanın olgusuyla açıklar.  Hiçbir olguyu gözlem dışı bir etkene,  örneğin cinlere, evliyaya, yatıra bağlamaz. Ben kendim de bir gün açıkça söylemek zorunda kaldım ki, yurt toprağını, karış karış kanını akıtarak ve canını vererek savunan Mehmetçiğin hakkını ben evliyalara kaptırmam. Kimileri benim bu davranışıma, kamunun inancını inciten yersiz bir davranış gözüyle bakmış olabilir; ama ben, hele yurdun savunmasında, güvenilecek gücün, evliyaların, yatırların “maneviyat”ı olamayacağını hatırlatmak zorundayım.

Tarikatlar sorununa Kastamonu ve Çankırı’da yaptığım konuşmalarda uzun uzun yer verdim, başka vesilelerle de değindim. Dedim ki, mevcut tarikatların amacı kendilerine bağlı olan kimseleri dünyevi ve manevi olan hayatta mutluluğa eriştirmekten başka ne olabilir? Bugün bilimin, teknolojinin, bütün kapsamıyla uygarlığın ışığı karşısında filan veya falan şeyhin yol göstericiliği ile maddî ve manevi mutluluk arayacak kadar ilkel insanların Türkiye medeni toplumunda varlığını asla kabul etmiyorum. Arkadaşlar ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, tarikatlar, müritler ülkesi olamaz. En doğru ve en hakiki tarikat, uygarlık tarikatıdır. Uygarlığın emir ve talebini yapmak, insan olmak için yeterlidir. Tarikat reisleri bu dediğim gerçeği bütün açıklığıyla idrak edecek ve kendiliklerinden derhal tekkelerini kapatacak, müritlerinin artık reşit olduklarını elbette kabul edeceklerdir.

Hiçbir yerde tarikat başı ve kurucusu bırakılmamalı, tekkeler kesinlikle kapatılmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti her alanda yol gösterecek kudrete sahiptir. Hiçbirimiz tekkelerin yol göstermesine muhtaç değiliz. Biz uygarlıktan, bilim ve fenden kuvvet alıyoruz ve ona göre yürüyoruz. Başka bir şey tanımayız. Tekkelerin gayesi halkı meczup ve abdal yapmaktır. Halbuki halkımız abdal ve meczup olmamaya karar vermiştir. Tekkeler basit bir keyfiyet görünür, fakat önemi vardır. Biz uygar dünya ailesi içinde bulunuyoruz. Her bakımdan uygarlığın bütün gereklerini uygulayacağız. İlave edeyim ki dediğimi yaptım: Hem Mason Locaları gibi alafranga, hem de Nakşîlik, Halvetîlik, Kadirîlik gibi alaturka tarikatları yasakladım.

Türkiye Cumhuriyeti şeyhler ülkesi olamaz; dervişler, müritler, mensuplar ülkesi olamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nde tekke olamaz, zaviye ve türbe olamaz. Tarikat olamaz. Şeyhlik, dervişlik, çelebicilik, halifelik yasaktır; falcılık, büyücülük, türbedarlık yasaktır. Çünkü irtica kaynaklarıdır, cehalet damgalarıdır. Türkiye Cumhuriyeti din ve şeriat oyunlarına sahne olmaktan çok yüksektir. Böyle oyuncular, kendilerine başka yerde sahne arasınlar. Onların varlığını hoşgörüyle karşılayanlar, onlara kolaylık gösterenler, o cahiller, âcizler aydınlanmalıdır. Onlar ışığa yaklaşamazlarsa, kendilerini mahvetmiş demektir, mahkûm etmiş demektir. Onları kurtarmak gerekir. Ancak sonu da yoktur bu mücadelenin desem yeri… Çünkü insanlıkta din hakkındaki uzmanlık ve vukuf her türlü hurafeden sıyrılarak, gerçek bilim ve tekniğin nurlarıyla tertemiz ve mükemmel oluncaya kadar, din oyunu aktörlerine her yerde rastlanacaktır.

Peki bugün…, verdiğimiz bunca emek ve mücadeleden sonra, bugün durum nedir?  Güzel yurdumuz bugün yeniden dincilerin sahnesi haline gelmemiş midir? Kanat germedi mi bedhah politikacılar oy uğruna, koltuk uğruna onlara? Oysa ben kapatmıştım o cehalet ve gericilik ocaklarını. Ancak sonra gelenler, yeniden açtılar önlerini; yeniden terk ettiler halkımızı o habislerin sömürüsüne. Bugün içinde bulunduğumuz koşullar çok ciddîdir. Daha ne kadar boyun eğeceksin o devşirmelere?  Üzülmek, yakınmak, söylenmek hiçbir şeyi çözmez. Durma, görev başına! Karşı çık, mücadele et. Bırakma meydanı o hainlere, o din oyuncularına.

O dincileri, kurumlarını iyi tanı, amaçlarını, faaliyetlerini, yöntemlerini, milletimize verdikleri zararları öğren, araştır; bir başına, örgütlenerek… Sonra halkının arasına gir, onunla bütünleş. Aydınlat onu bu konuda, bilginle, eyleminle, diğer kaynaklarınla. Kafanda ilkelerin, yanı başında arkadaşların, o din sömürücülerine karşı halkımızı aydınlatmayı ısrarla sürdür. Uyanık ol, güçlü ol. Bilgiyle, programınla, örgütünle sürekli kendini geliştir, iş yap.

Bil ki, uzun soluklu bir uğraştır bu mücadele. Başlıca aracın, mücadele silahın halkımıza, her yurttaşa götüreceğin ilkelerim olacaktır; tabiî elbirliğiyle, güçlerinizi birleştirerek. Anlatacaksın gerçekleri, şiddet yoluyla veya hor görerek değil, izah ve ikna ederek, her şeyin gerçek sebebini öğrenip halkına öğreterek; tatlı konuşarak, en tesirli şekilde,  herkesin kolay anlayacağı şekilde, tek bir geri adım da atmayarak…  İnsan ancak anladığını duyar. Öyle bir yol tut ki, kendiliğinden uzaklaşsın halkımız o karanlık taşıyıcılarından.

 

Prof.Dr.Cihan Dura

Prof.Dr.Cihan Dura

Cihan Dura 5 Mayis 1940’da Ankara’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Şubesi’nden 1964 yılında mezun oldu. 1968’de iktisat alanında doktora yapmak üzere Devlet burslusu olarak Fransa’ya gitti Yurduna döndükten 2 yıl sonra, 1979’da Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksek Okulu’nda Dr. Asistan olarak hizmet imkânına kavuşabildi. O tarihe kadar Milli Eğitim Bakanlığı Planlama Araştırma ve Koordinasyon Dairesi’nde memur, (1975-1976), Ticaret Bakanlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü Yabancı Sermaye Şubesi’nde (1976-1977) uzman, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü’nde proje değerlendirme uzmanı (1977-1979) olarak çalıştı. Kasım 1982’de “iktisadi gelişme ve uluslararası iktisat” anabilim dalında doçent unvanını aldı. 1984 baharında naklen Erciyes Üniversitesi İİBF’ne atandı. O tarihten itibaren bu fakültenin İktisat Bölümü İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalıştı. Mart 1989’da aynı anabilim dalında profesörlüğe yükseltildi. Mayıs 2007'de emekli oldu. Cihan Dura Ekim 1977 de, Nevin Tüzün’le evlenmiştir. İki çocuk sahibidir.
Prof.Dr.Cihan Dura Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.