Alexa
Medya Siyaset

Atatürk ve Yozgat Meselesi | Selçuk Softa

Atatürk ve Yozgat Meselesi | Selçuk Softa

Köşe Yazıları | Selçuk Softa

Atatürk’ün gözüyle Yozgat şehrine bir bakalım “ Ünlü yiğitlerin , er meydanında kahramanca çatışan Türk süvarilerinin diyarı Yozgat! Bozok yaylasının çocukları, var olun ! “

Yozgat şehrini duymayan kalmamıştır. Bu şehir Cumhuriyet’in ilk yıllarından beri gelişmeye direnen tek şehirdir desek yanlış olmaz. Ayrıca bu ünvanını sadece kendi çabalarıyla kazanmamıştır bu şehir. Yozgat’ın bu kısırlığa ulaştığı zaman dilimini Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Mustafa Kemal’in bir ziyaretinde aramak gerekir. Rivayet odur ki Mustafa Kemal şehri ziyaret ettiği sırada halk kendisini karşılamamış ve aksine protesto etmiştir. Bununla beraber heykelinin yapılmasını da reddetmiştir. İşte bu olaydan dolayı Yozgat’a hiç yatırım yapılmamakla beraber arazisi dahi müsait olduğu halde Demir yolunun bile rayı başka bir güzergahtan geçirilmiştir. Üstelik en uygun yol Yozgat iken.

Bir diğer rivayete göre de Mustafa Kemal’in akla hafsalaya sığmayacak bir şekilde Yozgat’ın büyük aşiretlerinden biri olan Çapanoğlu aşiretinden kız istemesi ve karşılığında red cevabı almasıdır. Bu ihtimal olabilecek en düşük ihtimaldir. Mustafa Kemal gibi büyük bir zatın böyle bir harekette bulunması beklenmemelidir. Ancak ortada bir gerçek vardır ki o da Yozgat’ın günümüzde dahi yatırıma kapalı oluşu ve bir türlü gelişemiyor olmasıdır.

Yozgat’ın Ünlü Simgesi Saat Kulesi

Şakir  adında bir usta tarafından ikinci meşrutiyet yıllarında yapılmış bir Osmanlı eseridir. Saat kulesinin şekli kare prizması biçimindedir. En üst katında çana benzer bir külah bulunmaktadır. Saatin çanının 250 kg olduğu biliniyor.

Yozgat milliyetçiliğin kalesi olarak bilinen bir yerdir. Bu kent tarihte nice yiğitliklere şahit olmuş önemli şehirlerden biridir. Ümit ediyoruz ki Yozgatlı vatandaşlarımız ve  Yozgat şehri de hak ettiği değeri kazanır ve bu talihsiz kaderini, makus talihini yener ve ülkemizin sayılı şehirleri arasında yerini alır. Yozgat meselesi de açıklığa kavuştuktan sonra bu konu daha rahat bir şekilde çözülecektir. Cumhuriyet aşıklarının bir ülkem şehrine düşman  olmaması dileğiyle . . .

Selçuk Softa

Selçuk Softa

Hepimiz hayat öğrencileriyiz. Öğrendiğimiz o dersleri ihtiyacı olanlara öğretmek de hayata, ailemize, arkadaşlarımıza, ülkemize, insanlara borcumuz. Bu sebeple hepimiz aynı zamanda bir öğretmeniz. "İnsan "DeNiZiN" olmadığı yerde... "UmuT" adına MARTI olmalı... Olmalı ki kararmasın yarınlar..."
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ