Alexa
DOLAR
8,0659
EURO
9,6646
ALTIN
459,31
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Mevzi Sağanak
22°C
İzmir
22°C
Mevzi Sağanak
Cumartesi Çok Bulutlu
28°C
Pazar Sağanak Yağışlı
24°C
Pazartesi Gök Gürültülü
29°C
Salı Gök Gürültülü
20°C

Atatürk’e hakaretten aldığı ceza için “şeref madalyası” dedi

Marmara Üniversitesi ‘Araştırma Görevlisi’ Furkan Bölükbaşı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret ettiği için aldığı 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasını “Şeref madalyası” olarak niteledi. Bölükbaşı’nın avukatı ise Atatürk’e yönelik hakaretler için “Kemalizm ideolojisine yapılan ifade hürriyeti kapsamındaki eleştirilerdir” yorumunu yaptı. Cezasında ‘İyi hal indirimi’ uygulanan Bölükbaşı, şu anda serbest.

Atatürk’e hakaretten aldığı ceza için “şeref madalyası” dedi

Marmara Üniversitesi ‘Araştırma Görevlisi’ Furkan Bölükbaşı, 2017 yılında sosyal medya ve Ekşi Sözlük’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik hakaret içerikli paylaşım yaptı, yorumda bulundu. CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, avukatı Taner Kazanoğlu aracılığıyla Bölükbaşı hakkında suç duyurusunda bulundu. Bölükbaşı’nın “Atatürk’ün hatırasına hakaret etmek, Toplumu kin ve düşmanlığa tahrik etmek, Suç işlemeye tahrik etmek, Halkı birbirini öldürmeye tahrik etmek” suçlarını işlediği belirtildi.

Bölükbaşı hakkında Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun’unda düzenlenen Atatürk’e ‘alenen hakaret etmek ve sövmek’ suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle İstanbul 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Bölükbaşı davanın 23 Şubat 2021 tarihli karar duruşmasında paylaşımı kendisini yapmadığını ve Ekşi Sözlük’teki yorumlarının da suç unsuru oluşturmadığını ileri sürdü.

AVUKATTAN SAVUNMA: KEMALİZM İDEOLOJİSİNE ELEŞTİRİ

Bölükbaşını avukatı da müvekkilinin dava konusu paylaşımları yapmadığını ileri sürerken, Ekşi Sözlük’teki yorumları içinse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi’nin çok çeşitli kararlarıyla ortaya koyduğu gibi Kemalizm ideolojisine yapılan ifade hürriyeti kapsamındaki eleştirilerdir” dedi.

Mahkeme, Bölükbaşı’nun suçu basın yoluyla işlediğini ve bu suçu birden çok kez tekrarladığını belirterek, önce 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verdi. Mahkeme Bölükbaşı’na ‘iyi hal indirimi’ uygulayarak, cezasını 1 yıl 6 ay 22 güne indirdi ve hükmün açıklanmasını erteledi. Bölükbaşı’nın 5 yıl içerisinde benzer bir suçu işlemesi durumunda, bu hapis cezasını da yatması gerekecek.

‘ŞEREF MADALYASI’ DEDİ, HİLAL KAPLAN DESTEK OLDU

Bölükbaşı, hapis cezasını sosyal medya hesabından “Şeref madalyası” olarak değerlendirdi ve ceza almasına neden olan ifadelerin yer aldığı yazılı bir açıklama yayımladı. Bölükbaşı’na sosyal medyadan ‘gazeteci’ Hilal Kaplan gibi isimler destek oldu. Kaplan, Bölükbaşı’na verilen ceza için “İfade özgürlüğü savaşçıları sessiz çünkü dertleri ifade özgürlüğü değil; bize istedikleri gibi hakaret etme ve sindirme özgürlüğü” dedi.

“ÖĞRETİM ÜYELİĞİNDEN ATILMASI LAZIM”

Özkan’ın avukatı Taner Kazanoğlu, Bölükbaşı’nın aldığı cezaya rağmen paylaşımlarını sürdürmesi nedeniyle savcıları göreve çağırarak “Şu anda mahkeme kararını tanımayıp mahkeme kararını küçültücü bir ifadeyle “Ben şeref madalyası taktım” diye devam etmesinin akıl alır bir tarafı yok. Türkiye Cumhuriyeti savcılarının bu arkadaş hakkında re’sen devam ettiği bu hakaretlerle ilgili ‘dur’ demesi lazım” dedi.

Marmara Üniversitesi’nde çalışan Bölükbaşı’nın görevine son verilmesi gerektiğini de belirten Kazanoğlu, bazı gazetecilerin destek açıklamalarına ilişkin de “Bazı gazetecilerin de buna destek çıkmasını esefle kınıyorum. Mustafa Kemal Atatürk, hepimizin değeridir, kimse ona hakaret edemez, etmemelidir de” yorumunu yaptı.

“CEZAEVLERİNDE CUMHURBAŞKANI’NA HAKARETTEN YATAN İNSANLAR VAR”

Kazanoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Vatandaş hâlâ durmuyor, basın açıklaması yaparak Atatürk’e hakaretten almış olduğu cezayı bir ‘Şeref madalyası’ olarak değerlendirip “Bununla gurur duyuyorum’ diyerek hâlâ suç işlemeye devam ediyor. Bu vatandaş bir öğretim üyesi, en acı tarafı bu. Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’nin kurucu cumhurbaşkanı, kurucu devlet başkanı. Nasıl ki Sayın Recep Tayyip Erdoğan şu anda Türkiye’nin Cumhurbaşkanı, yasa ile korunuyor. Şu anda cezaevlerinde ciddi bir biçimde cumhurbaşkanına hakaretten yatan insanlar var. Bir tarafta Kurucu Devlet Başkanımıza hakaret etme özgürlüğü var, öbür tarafta da son Cumhurbaşkanımıza hakaretten bir sürü insan cezaevinde. Bunun anlaşılır bir tarafı yok. İkisinin de korunması lazım. Cumhurbaşkanı sıfatı devlet sıfatıdır, kimsenin hakaret etmeye hakkı yoktur.

Şu anda mahkeme kararını tanımayıp mahkeme kararını küçültücü bir ifadeyle “Ben şeref madalyası taktım” diye devam etmesinin akıl alır bir tarafı yok. Türkiye Cumhuriyeti savcılarının bu arkadaş hakkında re’sen devam ettiği bu hakaretlerle ilgili ‘dur’ demesi lazım. Beklentimiz kurucu başkanımız Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili hakaretlere ‘dur’ denilmesidir.

Bu arkadaşa çocuklarımız teslim ediliyor. Bunun hemen öğretim üyeliğinden atılması lazım. Savcılarımızı göreve davet ediyoruz. Bu arkadaş hâlâ hakaretlerine devam ediyor, bazı gazeteci arkadaşların da buna destek çıkmasını esefle kınıyorum. Mustafa Kemal Atatürk, hepimizin değeridir, kimse ona hakaret edemez, etmemelidir de. Türkiye’deki her bireyin bu arkadaşlar hakkında suç duyurusunda bulunma hakkı vardır.” (CUMHURİYET)

Yorumlar
 1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

  Tebrİkler sayın ÖZKAN. Teşekkürler sayın KAZANOĞLU. Sağol varol sevgili MEDYA SİYASET. Dahi insan, ebedi başkomutan, ulu kurtarıcı ve büyük kurucu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün tüm iç ve dış, özel ve tüzel düşmanlarının ve bunların açık ve gizli hamilerinin ve amirlerinin layık oldukları iğrenç çöplüklere süpürülecekleri ve dökülecekleri günler er veya geç ama mutlaka gelecektir hatta yakındır.

 2. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

  Tebrikler sayın ÖZKAN. Teşekkürler sayın KAZANOĞLU. Sağol varol sevgili MEDYA SİYASET. Dahi insan, ebedi başkomutan, ulu kurtarıcı ve büyük kurucu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün tüm iç ve dış, özel ve tüzel düşmanlarının ve bunların açık ve gizli hamilerinin ve amirlerinin layık oldukları iğrenç çöplüklere süpürülecekleri ve dökülecekleri günler er veya geç ama mutlaka gelecektir hatta yakındır.

  Tamamen somut, haklı ve temelli bir teşhis, saptama, yorum ve yaşamsal gerekli ve gerekçeli bir referandum önerisi . Sayın hocamız Prof. DAVUTOĞLU’na tedbrikler, saygılar, en iyi dilekler.

  Çok özlü ve anlamlı, önemli ve değerli bir mesaj. Değerli ve ünlü hukukcu sevgili EMiİNAĞAĞLU’na en yürekten tebrikler, derin saygılar, en iyi dilekler ve özel ve ben zer bir ithaf :

  BU KANAL

  Yapılması taslanan bu kanal en iğrenç bir kanalizasyon ve lağımdır,

  Ulu İstanbul’u bölerek ve parçalayarak yüce vatandan koparacaktır.

  Bunu yapmayı ve yaptırmayı istemek hatta düşünmek,

  Vatana ve İstanbul’a asla affedilmez bir cürüm demek.

  Bu cürmün doğrudan ve dolaylı tüm özne ve ögelerinin yeri,

  Önce Yüce Divan, sonra da tam teşekküllü bir akıl hastanesi.

  Gönül Pınar Atacı, 27.Şubat.2021

 3. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

  Tebríkler sayın ÖZKAN. Teşekkürler sayın KAZANOĞLU. Sağol varol sevgili MEDYA SİYASET. Dahi insan, ebedi başkomutan, ulu kurtarıcı ve büyük kurucu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün tüm iç ve dış, özel ve tüzel düşmanlarının ve bunların açık ve gizli hamilerinin ve amirlerinin layık oldukları iğrenç çöplüklere süpürülecekleri ve dökülecekleri günler er veya geç ama mutlaka gelecektir hatta yakındır.