Alexa
DOLAR
8,0659
EURO
9,6646
ALTIN
459,31
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Mevzi Sağanak
22°C
İzmir
22°C
Mevzi Sağanak
Cumartesi Çok Bulutlu
28°C
Pazar Sağanak Yağışlı
27°C
Pazartesi Gök Gürültülü
24°C
Salı Gök Gürültülü
21°C

Atatürk’ün çocukları bölücülere ve yobazlara geçit vermeyecektir

Atatürk’ün çocukları bölücülere ve yobazlara geçit vermeyecektir

Bütün yaşananlar bir kişinin ve onun etrafında konuşlanmış çıkar gruplarının siyasi geleceğine odaklanmıştır.  Bu uğurda bugüne kadar yapılanlar, bundan sonra yapılacaklar konusunda da sınır tanımayacağının göstergesidir.

Maalesef bulunduğumuz yer ekonomik koşulların ve salgının halka taşıdığı yoksulluk, sefaletin önemsenmediği, iktidar ve ikbalin öncelendiği bir yerdir.

İktidar ortağının 2 Mart 2021 tarihinde HDP’ nin kapatılmasına yönelik açıklamasının gereği olan kapatma başvurusu MHP’nin 13.Olağan Büyük Kurultay öncesine denk getirildi.  Bu planlı süreç Bahçeli’nin kurultay konuşmasına şu sözleri ile yansıdı: “HDP, siyasi kisveye bürünmüş suç örgütüdür, herhangi bir isimle açılmamak üzere kapatılması tarihe, millete, adalete ve gelecek nesillere namus görevidir.” Ve kurultayda tek aday olan Bahçeli 1277 oyla yeniden 10. kez genel başkan seçildi.

Öte yandan açılım sürecinde terörist başı Öcalan’ın isteği ve AKP-HDP ortaklığında alınan andımızın okullarda okutulmaması kararının gereğini Danıştay İdari Dava Dairesi Kurulu yerine getirdi.

Neden AKP/HDP ortaklığı diyorum. Çünkü Demirtaş 2011’de bu konudaki düşüncelerini şöyle açıklamıştı: “Her sabah, her sabah yeniden, 8 yıl boyunca ilköğretim çocuklarına andımızın zorla okutulması…militarizmin çocukların ruhuna işlemesi faaliyeti değil midir?”

Bu işbirliği sonrasında 2013 yılında Danıştay tarafından yasaklanan andımızasendikalar itiraz etmiş ve2018’deandımızın yeniden okunması kararı alınmıştı. Milli Eğitim Bakanı bu kararı uygulamak yerine Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz etmişti.

İki yıl Danıştay Dava Dairesi Kurulu’nda bekleyen dosya nasıl olduysa ortaya çıkmış ve Milli Eğitim Bakanlığının itirazı doğrultusunda karara bağlanmıştır.

Bir yanda HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi ve  HDP’nin kapatılması davası, bir yanda andımızın okullarımızda okutulmaması kararı.Üstelik de yeni açıklanan insan hakları paketinin ardından!

Biz Bu Filmi Daha Önce Seyretmiştik

Yıl 1994dokunulmazlıkları kaldırılan DEP milletvekilleri meclisten ayrılmamış, meclis polis tarafından basılmış, vekiller arabalara sürüklenmiş ve hapsedilmişlerdi.DEP Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmış, bu kararı dolayısıyla Türkiye AHİM’ de mahkum edilmişti. Sonrasında kısa sürede kapatılan partinin tutuklanan vekillerinin yerini yenileri almış, yeni bir parti kurulmuştu.

Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi kararı üzerine meclisten ayrılmayışı, bugün veya yarın 27 yıl önce olduğu gibi onun da polis tarafından sürüklenmesi sonucunu doğurursa şaşırmayalım!

Tarih 15 Mart 2015, Yer Balıkesir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomi Ödülleri 2015 Töreni konuşmasında şunları söylüyor: “ Partiler mademki tüzel kişiliktir. Gerçek kişiyi tüzel kişi ile birbirine karıştırmayalım. Hep nüktedir biliyorsunuz. Tüzel kişiye ceza verilir mi ya? Ceza kime verilmesi lazım, gerçek kişiye verilmesi lazım. Bir partinin başkanı suç işlediyse ver. Mesela şu anda iktidar partisinin tam 22 milyon seçmeni var. Siz bunu kapattığınız zaman bu ne demektir.  22 milyonu cezalandırıyorsunuz. Bu adalet mi? Ha tekrar yenisi kurulur ayrı mesele. Ama niçin yanlış adım atıyorsunuz?”

Partileri kapatmanın, siyasetçileri hapsetmenin onları büyütmek olduğunu en çok da Erdoğan biliyor. Ancak bulunduğu yerde gerek ortağının istekleri, gerek oylarının azalması nedeniyle kendi sözlerinin tersine6 milyon seçmenin cezalandırılmasına aldırmıyor.

Diyelim HDP kapatıldı. En kısa sürede yeni bir parti ismiyle yola koyulacaktır. Diyelim ki Gergerlioğlu polis zoruyla meclisten uzaklaştırıldı. Dünyanın en tanınmış siyasetçilerinden biri olacaktır.

İktidarı kaptırma korkusu büyük bir korku. Dün açılım politikaları, bugün etnik milliyetçilik!

Öte yandan Avrupa liderlerinin bir hafta sonra Türkiye’ye yapılacak yaptırımları görüşecek olmasının veABD’de devam eden Halk Bankası davası sürecinin sonuçlarının endişeleri de söz konusudur.

İçerde ve dışarda sıkışan iktidarın bu çelişkili politikaları demokrasi tarihimizde dün olduğu gibi bugün de ençok sahiplerine zarar verecektir.

Türk’ün Diriliş Destanı

Tarih sayfalarında altın harflerle yazılı olan Çanakkale Deniz Zaferinin 106. yılındayız. Türk’ün emperyalizme direnişinin zaferle sonuçlanan bu şerefli sayfasını, Servi yırtıp atan ve bu toprakları yeniden vatan yapan o büyük komutan, devlet adamı ve barış insanı büyük Atatürk’e borçluyuz.

“Savaş zaruri ve hayatı olmalıdır. Milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadıkça savaş bir cinayettir” diyen ve “Yurtta barış, cihanda barış!” felsefesini benimseyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve toprağa düşen kahraman şehitlerimizi saygıyla, minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun…

Eğitimde ulusal değerlere ve ilkelere bağlılığın, birliğin ve bütünlüğün açıklaması olan andımızı istemeyenler Türk varlığının karşıtlarıdır.  Büyük Atatürk’ün çağdaş yoluna tahammül edemeyen inanç sömürücüleri ve bölücülerdir. Bu yüzden andımız ilelebet yaşayacaktır. Türk çocuğu Ata’sının çağdaş yürüyüşünü inançla kararlılıkla sürdürecektir.

“Ey Büyük Atatürk!
Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
Varlığım Türk varlığına armağan olsun.”

Yorumlar
  1. Yusuf İPEKLİ dedi ki:

    At izinin it izine karıştığı bir dönemde bugün ata yarın görevden al. Bugün kabul ettiğini yarın reddet. Bugun yerin dibine kadar soktuğunu yarın alkışla.

    Bütün bunlar tükenmişlik sendromu belirtileridir.

    Tespitler yerli yerinde kutluyorum.