Alexa
DOLAR 7,8187
EURO 9,3602
ALTIN 449,331
BIST 1328,73
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 18°C
Az Bulutlu

Ateşkesin Düşündürdükleri

Ateşkesin Düşündürdükleri
10.03.2020 - 22:30
A+
A-

Suriye’de meydana gelen hazin olaylar sonrası güç bela ateş kessağlandı?. Özellikle Rusya işi ağırdan aldı. ABD ve NATO ise bu işte sınıfta kaldı. Resmen Türkiye’nin yanındayız diyerek, sembolik varlık bile göndermediler. Müslüman devletlerin hepsi olayları uzaktan seyrettiler, en ufak tepki bile ortaya koymadılar. Türkiye’yi yalnızlığa ittiler.Türkiye, başlangıçta oyunu iyi kuramadığı için süper güçler arasında gelgitler yaşandı. Gelgitlerin sonucu da güvensizlik yarattı. Haklı olduğu davasında haksız duruma düştü. Dünya artık eski dünya değil. Dengeler sürekli değişirken Rusya sıcak denizlere indi, üsler kurdu. Büyük Rusya hayalinde adım adım ilerliyor.

Son ateşkes toplantısında Rusya Türkiye’ye sembolik mesajlar verdi. Toplantı salonundaki Katerina heykeli, toplantı öncesi Rus yetkilinin 93 harbinde Bulgaristan bağımsızlığını kazandı demesi ve Türk delegasyonu ayakta tutması ister istemez bazı kuşkuları ve olasılıklarında düşünülmesine neden oldu. Şöyleki Türk-Rus ilişkilerinde; nükleer santral, boru hatları gibi stratejik ve ekonomik konular var. Basında Rusların deniz üssü istedikleri yönünde haberler çıktı ise de ne teyit, nede tekzip edildi. Özellikle Suriye’de ki Rus uçağının düşürülmesi sonrası ilişkilerin düzeltilmesi yönünde Türkiye’nin Rusya’ya verdiği tavizler ve olanaklar bilinmiyor. Sadece bilinen, Türkiye’nin zor durumda kalmasından dolayı uçak düşürülmesi Rusya tarafından koz ve avantaja dönüştürüldü.

Hemen hemen büyük devletlerin araştırma merkezi bulunmakta  ve bu merkezlerin bilgileri doğrultusunda dış politikalarını ve  geleceğini planlamaktalar, uygulamaktalar. Bu amaçla çeşitli raporlar yayınlanmakta bazı öngörülerde bulunulmaktadır. Rusya; ABD’nin Ortadoğu hegamonyasına son vermek için bazı planlar uygulamaktadır. Türkiye komşusu İran, Güney Kıbrıs, Irak, İsrail, Suriye gibi devletler tarafından kuşatılmış durumdadır. Ayrıca Rusya ile çeşitli alanlarda işbirliği içindedirler.

Artık Ortadoğu’da oyun kuran ve baskın olan Rusya: Arabistan,Mısır, Libya, Lübnan , Sudan, Somali gibi ülkelerde etkinliğini hissettirmeye başlamıştır. Büyük güçlerin girdikleri yerlerde uzun yıllar süren çatışmaların olduğu da akıldan çıkarılmamalıdır. Adı geçen ülkeler, buna Türkiye’de dahil sıcak çatışma bölgeleridir. ABD’nin neden Suriye ve Irak’ta ki Kürt militanları koruduğu daha iyi anlaşılmaktadır. İsrail ve Güney Kıbrıs hariç hepsi Müslüman olan bu ülkelerde tarikat ve mezhep çekişmeleri yaratılarak iç savaş çıkarılıp bu ülkelerin parçalanması hiçte uzak ihtimal değildir. Sıcak çatışmaların Arabistan,Mısır,Libya,Lübnan ,Sudan,Somali,Ürdün ve  İran’da da ortaya çıkacağı, Irak ve Suriye’deki iç savaşlar benzeri senaryolar gündeme getirilmektedir. Böyle bir coğrafyada Rusya’nın etkin olacağı ve bölge barışı ile savaşlarını dizayn edeceği de bir gerçektir. Rusya konjüktürel olarak güçlü duruma gelmiştir.

Biraz kafamızı kumdan çıkarıp etrafta neler olup bitiyor, zaman zaman bakmak lazım. Rusya Güney Kıbrıs’ta, Suriye’de deniz üsleri kurmuştur. Türkiye’de de kurmak için talepte bulunmuştur. ABD ise Rusya ile yeni bir işbirliği ve paylaşım için hazırlıklı gözükmektedir. Nitekim Suriye’de batı kısmının Rus, doğu kısmının ABD hegomonyasına girmiş olması hemen hemen kesinleşmiştir. Artık Rusya’ya küresel güç olarak bakmak ve değerlendirmek gerekiyor. Bu arada ABD’de boş durmayacaktır. Nitekim bundan böyle PKK ve türevi unsurları daha çok destekleyeceğini ifade etmiştir. Petrol bölgesi muhafızları bundan böyle PKK ve yandaşı olan terörist gruplar olacaktır. Bu gruplar aynı zamanda Türkiye için tehlike oluşturacaktır. ABD’nin elinin altında bulunan güçler gerektiğinde Türkiye’ye karşı kullanılacaktır.

Türkiye için durum nedir?  Bu sorunun yanıtını verebilmek için iç siyasetin irdelenmesi gerekir. Hepimizin bildiği gibi iç siyaseti eleştirmek mümkün değil.  ‘’Siber Polis’’ ve ‘’Gece Vardiyesi’’ hazırda bekliyor. Lütfen bağışlayınız.  Özetle Türkiye Rusya ile iyi geçinmeye Esat ile yeniden komşuluk ilişkilerini tesis etmek zorundadır. Aksi halde ne ekonomik, nede siyasi açıdan Türkiye rahata eremeyecektir. Çünkü etrafı kuşatılmış durumdadır. İstanbul’da yapılacak olan kanal, Lozan ve Montrö anlaşmalarını tartışmaya açarak Türkiye kendi elini kolunu bağlamak gibi bir hataya düşmüştür. Umarız bu hatalardan vazgeçilir. Her savaş mutlaka galibiyet demek değildir. Engin tarihi geçmişi olan Türk milleti ömrünü hep savaş meydanlarında geçirmiştir. Engin savaş deneyimine sahiptir. Bu deneyimleri değerlendiremeyenler var oldukça ne savaş kazanılır, nede barış. Hele hele diplomasisi ve hedefi olmayan ülkelerin savaş kazanma şansı yoktur.

Herşeye rağmen bu vatan bizim, bu hükümet bizim. Çok sıkışık ve dar boğazda olunması nedeniyle siyasi iktidarı usturuplu bir şekilde uyarmak ve alacakları kararlarda destek olunması zorunlu hale gelmiştir. Halk tolerans, özgürlük ve iç barışın tesis edilmesini, ayrımcılığa son verilmesini, kardeşçe birlik içinde bir yaşamı  ve en önemlisi askerlerimizin şehit olmamasını heyecanla bekliyor.

ETİKETLER:
Bahattin Ayhan

Bahattin Ayhan

Araştırmacı-Yazarı.Tarih Türklerle Başlar,Türkiye Halkları,Antik Dönemden Günümüze,Köken-Dil-İnanç adlı kitapların yazarı
Bahattin Ayhan Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.