Alexa
DOLAR 7,8639
EURO 9,305
ALTIN 483,853
BIST 1210,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 24°C
Gök Gürültülü

Aynı Gemide miyiz?

Aynı Gemide miyiz?
15.08.2018 - 21:30
A+
A-

Bir “aynı gemideyiz”söylemidir, gidiyor. Gerçekten aynı gemide miyiz? Aynı gemideysek, bunu söylemek şimdi mi aklınıza geldi! Her konuda ülkemizin insanlarını kamplaştırırken, ayrıştırırken ve kabak gibi ortadan ikiye ayırırken aklınız neredeydi?

Toplumun “aynı gemide”olduğu duygusunu hissedebilmesi için; devleti yönetenler tüm topluma aynı gemideymiş gibi davranmalı ve bu duyguyu vermelidir. Oysa iktidar,16 yıllık uygulamaları ile bunun tam tersini yapmıştır! Ve şimdi de kendisine ait affedilemez ve bağışlanamaz hatalar nedeniyle başı sıkışınca, tehdit kokan ve aba altından sopa gösteren bir yaklaşım içinde “aynı gemideyiz” söylemleri! Amaç yine muhalif sesleri baskılamak ve iktidarın akıldan, bilgiden, bilimsellikten ve “Nerede yanlış yaptık?” özeleştirisinden uzak politikalarını zorla desteklettirmektir.

Öğretmen Bana Zayıf Verdi

Hâlbuki Türkiye’yi bu duruma düşüren, ekonomik olarak iflas ettiren, ulusal paramız olan Türk Lirasının süratle değersizleşmesi ve pul haline gelmesindekibaşlıca neden iktidarın bizatihi kendisidir. Ama iktidar kabahati hiç kendinde bulmuyor ve yaşadığı sorunların nedenlerini hep kendi dışında arıyor. Eğer siz yaşadığınız sorunu içselleştirmez ve nedenlerini hep dışarıda, dış güçlerde ararsanız, sorunlar çözülmez ve derinleşir. Aynen geçer not alamayan öğrencinin öğretmenini suçlaması ve “Öğretmen bana zayıf verdi”demesi gibi bir şey.

Ekonomimizin iflasına, paramızın değerinin dünyaya rezil rüsva olur derecesindeki aşırı düşüşüne niye şaşırıyorsunuz ki! Ne bekliyordunuz?Türkiye, 16 yıldır sürekli ve istikrarlı bir biçimde cari açık ve bütçe açığı veriyor, dış borçları artarken savurganlık ve yolsuzlukta tavan yapıyor, kıt kaynaklarını betona çevirip taşa toprağa gömüyor, “Zihni Sinir” projeleri yaparak kaynakları israf ediyor, cumhuriyetin ekonomik değerlerini haraç mezat satıyor, üretmeyi değil tüketmeyi esas alıyor, sonra dabiz bu duruma şaşırıyoruz. Asıl ben bu olanlara şaşıranın aklına şaşarım! İktidar bu yaptıkları ile yaşadığımız bu sonucu elleriyle hazırladı. Demem o ki, bu kriz “Homemade” yani iktidarın eseri.“US Made” yani Amerikan yapımı değil!

Freni Patlamış Kamyon Gibiydik

Evet, yaşadığımız bu berbat ekonomik tablo bekleniyordu!Zira, perşembenin gelişi çarşambadan belli olur. 16 yıldır sürdürülen ekonomik politikaların sonucudur bu! Yıllar önce yazmışız ve ekranlarda anlatmışız; “Türkiye freni patlamış kamyon gibi, ekonomik iflas kaçınılmaz. Sadece ne zaman ve nerede duvara çarpacağımızı kestiremiyorum ama çarpacağımız kesin. Bu nedenle sıkı tutunun ve çarpışmadan asgari zararla kurtarın” demişiz.

Gelelim ABD ile yaşadığımız soruna… Görünürdeki neden papaz ama gerçek öyle değil! Rahip Brunson, aysbergin sadece su üstünde kalan bölümü. ABD, papazdan fazlasını istiyor. Zaten iktidar “Al papazını, ver bizim papazı” demiş ve Türkiye’de hukukun olmadığını bir defa daha göstermiş,ABD ile anlaşmak istemişti. Ama ABD papazla yetinmiyor, İran, Suriye ve Rusya karşı Türkiye’yi konumlandırmak, kısmen sekteye uğrayan Büyük Ortadoğu Projesi’ne ve bu kapsamda eş başkanlık görevlerine yönlendirmek istiyor ve bu konuda şantaj yapıyor!

Şimdi Diyetini Ödeyeceksin

ABD Başkanı Trump, şu anda Türkiye’ye karşı uyguladığı yaptırımları seçimlerden önce de yapabilirdi! Rahip Brunson o zamanda tutukluydu. Ama yapmadı! Çünkü rejimi değişen ve fiili olarak bir kişi ile yönetilen Türkiye’den beklentileri vardı! Şimdi kızgın ve demek istiyor ki; “Seni seçtirdik, adil ve dürüst olmayan bir seçime evet dedik, sen de şimdi diyetini ödeyeceksin”. Sinirlilik biraz da buradan geliyor. ABDtam da bu günler için yine dürüst ve adil olmayan 16 Nisan 2017 referandumuna eyvallah demişti. Çünkü ABD biliyordu ki; denge ve kontrol mekanizmaları yok edilmiş tek adam yönetimlerine daha kolay baskı yapılır ve daha kolay taviz verdirilir.

İktidar ABD ve Batı’dan vazgeçip, NATO’dan çıkıp, yüzünü tamamen Rusya, Çin ve İran’a dönebilir mi? Çok zor, hatta imkânsızgibi.Çünkü iktidarın, siyasal İslamcı kafa yapısı nedeniyle diğer tarafla ideolojik doku uyuşmazlığı var. Ancak, tırmanma ve gelişmeler iktidarı bu yöne istemese de sürükleyebilir. ABD’de bu kopmayı isteyen, sonrasında Irak gibi bir müdahale peşinde olan güçlü odaklar da var. Ayrıca bilinmeli ki;Türkiye bu rejimi ve iktidarın bu kafa yapısı ile nereye giderse gitsin, kullanılır ve şantaja uğrar.

İktidar Yine Yanlış Yapıyor

İktidar, hep yanlış yaparak Türkiye’yi buraya getirdi. Biz ise aynı gemide bulunuyor olmanın sorumluluğu ile; emperyalist bir proje olan BOP eş başkanlığının, terörle mücadele etmeyip müzakere etmenin, Ergenekon ve Balyoz operasyonlarının, ekonomik politikaların, ABD ile iç çamaşırı gibi yakın olmanın, Suriye’de vekâlet savaşına destek vermenin, açılımların, Rus uçağını düşürmenin ve Ruslara karşı NATO’yu davet etmenin yanlış olduğunu zamanında yazdık, anlattık. Hatta biz Gülen Cemaati’nin darbe hazırlığı içinde olduğunu, hem de Pensilvanya’da,Gülen’in malikânesinin önünde haykırırken; iktidarın milletvekilleri içeride el etek öpüyorlardı. Bugün bu yanlışların aşikâr olduğu gözüküyor.Hâlbuki eleştirilere kulak assalardı, ülkemiz buraya gelmezdi. Şimdi yine yanlış işler yapıyorlar ve “aynı gemide yaşıyoruz” masalı ile eleştirilerimizi kulak ardı edip, bizleri susturmak istiyorlar.

Deniz Kurmay Albay Tamer Şahin’in Ulak Yayınları’ndan piyasaya yeni çıkan “Aklın Kusuru”adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Türker Ertürk

Türker Ertürk

1957 yılında Trabzon’da doğan Türker Ertürk, ilköğrenimini İstanbul’da, orta öğrenimini ise Ankara ve Trabzon’da tamamladı. 1971'de Heybeliada’da bulunan Deniz Lisesi'ne başladı. Lise ve müteakiben o zaman yine Heybeliada’da bulunan Deniz Harp Okulu mezuniyetinin ardından, 1979 yılında subay olarak donanma saflarına katıldı. 2008 – 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevini yaptı. Bu görevde de birçok projenin gerçekleşmesini sağlayan Ertürk, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı icra edilen psikolojik savaşta komutanlarının bu süreci iyi yönetemediği ileri sürerek 9 Ağustos 2010 tarihinde istifa etmiş ve mücadelesine siyasi yaşamda devam etme kararı vermiştir. Türker Ertürk askerlik mesleğinden ayrıldıktan sonra birçok televizyon ve radyo programına katılmış, makaleleri yayınlanmış, çok sayıda konferansta konuşmacı olarak katılmıştır. Özden Ertürk ile evli olan Türker Ertürk'ün Deniz Sinem Ertürk İlhan ve Berrak Ertürk adlarında iki kız çocuğu vardır.
Türker Ertürk Tüm Yazıları
YORUMLAR
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Baştan sona dek istisnasız her cümlesi ve kelimesi NESNEL ve SOMUT, derin BİLİMSEL ve gerçek VATANSEVER, MUHTEŞEM ve MÜKEMMEL bir analiz ve sentez, tenkid ve teşhir. Çok değerli ve sevgili komutan amiral ERTÜRK’ü yürekten sevgiler, sonsuz teşekkürler ve en iyi dilekler sunarak kutlamak gerek.