Alexa
Medya Siyaset

Aytun Çıray :Hükümeti Koruyan,İşçinin Hakları İçin Patronlara El Açan Sendika Olmaz

Aytun Çıray :Hükümeti Koruyan,İşçinin Hakları İçin Patronlara El Açan Sendika Olmaz

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, dün yaptığı açıklamada Türkiye’de 6 milyon asgari ücretli çalışan bulunduğunu ve 6 milyon emeklinin de asgari ücret civarında veya altında ücret aldığını söyledi. Atalay, “Buradan imkanı olan patronlara, işverenlere sesleniyorum. Üç kuruştan kaçınmayın. Asgari ücretliyi 2 bin liraya çekin. Sizin, ailenizin, çoluk çocuğunuzun çıkarına, iş yerinin bereketine verin” dedi.

Ergün Atalay’ın bu açıklamasına İYİ Parti Genel başkan yardımcısı Dr. Aytun Çıray sosyal medya hesabından “Dilenen sendika başkanı olur mu?” diyerek tepki gösterdi.

Aytun Çıray bugün yaptığı açıklamada da sendika başkanını eleştirmesi nedeni ile belli çevrelerin kendisini işçi düşmanı olarak hedef gösterdiğini belirtti.

İşte Aytun Çıray ’ın o açıklamaları.

İşçi ve emekçi kardeşlerim,Türk-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, işçi haklarını korumak ve asgari ücretin artması için hükümetten değil, işverenden yardım istiyor. Bu yardımı da “çocuğunuzun başı için, işyerinizin bereketi için” gibi cümlelerle dilenir gibi yapıyor.

Bu sendika başkanına dün tepki gösterdim. İşçi hakları dilenerek aranmaz. Hele hele hükümete tek kelime etmeyip, tüm talepleri işverenden isteyerek hedef saptırmak, işçinin daha çok mağdur edilmesine sebep olur.Asgari ücretin nerede nasıl konuşulduğu tespit edildiği bellidir.

Milletin vekili olarak, sendika başkanının bu anlamsız ve işlevsiz çıkışına tepki göstermemin ardından, kim oldukları malum bazıları tarafından hedef gösterilerek, “işçi karşıtı” yaftasına uğruyorum.İşçi kardeşlerim bilsin ki ben işçinin emekçinin her zaman yanındayım.

Daha bir kaç yıl önce sendika başkanları hükümetlerden bir talepte bulunduğu zaman, devletin tüm kademelerinde işçilerin haklarının ödenmesi için istişareler yapılır, ardından pazarlık masasına oturulurdu.Hükümeti koruyan, işçinin hakları için patronlara el açan sendika olmaz.

Sn başkan, sözün kısası işçi sendikası başkanı olarak muhatabınız hükümettir. Bunun dışında bir yol işçiye ihanettir. Bunu hatırlatmam da işçi dostu bir milletvekili tutumudur.

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Recep dedi ki:

    Aytun çıray keşke ergün atalayın konuşmasının tamamını dinleyip eleştirseydi

BİR YORUM YAZ