Alexa
DOLAR
8,1888
EURO
9,8769
ALTIN
471,83
BIST
1.330
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Çok Bulutlu
21°C
İzmir
21°C
Çok Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
24°C
Cumartesi Gök Gürültülü
25°C
Pazar Gök Gürültülü
24°C

Aytun Çıray :Erdoğan İstikrarsızlık Kaynağıdır

Aytun Çıray :Erdoğan İstikrarsızlık Kaynağıdır

İYİ Parti Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Başkanlık Divanı toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Hükümetin 2018 Yılı Programı ve Yatırım Programlarında 2018-2020 yılları için belirlenen Dolar/TL kurlarının daha 2018 yılı başlamadan aşıldığını söyleyen Aytun Çıray şunları belirtti:

“Türk Lirası yılbaşından bu tarafa yaklaşık yüzde 10 devalüe olmuştur. TÜİK’in hesaplama oyunları ile 10.597 dolar olarak açıklanan fert başı milli gelir 1.000 dolar erimiş, Türkiye ekonomisi ise 85 milyar dolar küçülmüştür. Sayın Başbakan ‘dolsa ne olur dolmasa ne olur’ diyerek güya espri yapıyordu. İşte dolar doldu. Sayın Başbakan, doldurduğunuzda ne olduğunu gördünüz mü? Bu zarar Türk milletinin cebinden çıkacaktır. İktidar sahipleri ve yandaşları bu zarardan mümkün olduğu ölçüde korunmaktadır. İYİ Parti olarak soruyoruz; 316,4 milyar dolara erişen Özel Sektör Dış Borcu nasıl finanse edeceksiniz?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Süper Teşvik paketine değinen Çıray, “Bahse konu ‘23 Proje için 19 Şirkete Verilen Süper Teşvik Toplantısında’ 1 tamamlanan Proje ve 23 devam eden projeye Süper Teşvikler verildiği ifade edilmiştir. Tamamlanan Proje sahibinin milletin anasına küfreden Cengiz İnşaat diğer teşvik alanın da Sayın Erdoğan’a olan aşkını ‘Şemsin Mevlana’ya duyduğu aşk’a benzeten Ethem Sancak’a ait olması tesadüf değildir. Bunun adı ‘yandaş kapitalizmi’dir ve ne yazık ki Türkiye ekonomik varlıkları AKP eliyle yandaşlarla Katar arasında paylaştırılıyor” diye konuştu. Çıray iktidara şu soruları yöneltti:

“Teşvik desteğinden yararlanacak 23 proje hangi kriterlere göre belirlenmiştir? Belirlenen sektörler ve teşvik konularında Fayda – Maliyet Analizi neye göre yapılmıştır?135 milyar dolarlık yatırım tutarı ne şekilde ve hangi kriterlere göre hesaplanmıştır?”

ERDOĞAN İSTİKRARSIZLIK KAYNAĞIDIR

Sermaye ilişkilerindeki kuralsızlık ve adaletsizlik artışının en hızlı olduğu dört ülke arasında Türkiye’nin ikinci sırada olduğunu dile getiren Çıray, “AKP iktidarı Türk milletini küçük düşürmektedir. İnşallah bu ayıp ilk seçimlerde temizlenecektir. Artık Sayın Erdoğan ve Hükümeti istikrarsızlık kaynağıdır. Bu kaynaklar kurutulmadan Türkiye’nin risk primi ve faiz düşmez. Yani faiz lobisinin başı Sayın Erdoğan’dır” şeklinde konuştu.

DOĞAN YAYINCILIĞA ÖDEMEK İÇİN 44 BANKADAN PARA ALDILAR

Türkiye’de sadece üretim sektörleri değil, bankacılık sektörünün de bu yandaş kayırmacılığından olumsuz etkilendiğine vurgu yapan Çıray sözlerini şöyle sürdürdü:

“Örneğin, Ziraat Bankası Doğan Medya’nın Demirören Grubuna satılması için gerekli 675 milyon dolar krediyi 2 yıl ödemesiz, 8 yıl sıfır faizli olarak vermiştir. Ancak, Ziraat Bankası bu kaynağı sağlayabilmek için 22 ülkeden 44 bankadan 1 milyar 440 milyon dolar borçlanmıştır. Bu vicdan dışı iş ve işlemler için bir Yüce Divan yetmez, on Yüce Divan gerekecektir. Doğuş Grubunun bankalardan istediği borç yapılandırma talebi Hükümetin hatalı ekonomi politikalarının hem kabulü hem de tescilidir. Burada unutulmaması gereken nokta daha önce başka grupların da borç yapılandırması talebinde bulunmuş olmalarıdır. Borç yapılandırma talebiyle bankaların kapısına dayanan firmaların bankaları da 2001 krizini andırır bir şekilde bir likitide kriziyle karşı karşıya bırakmaları sadece zaman meselesidir.”

VAHİM DIŞ POLİTİKA HATALARI

Başkanlık Divanında Suriye’yle ilgili gelişmelerin de mercek altına alındığını anlatan Çıray, şunları kaydetti:

“Başkanlık Divanımız, Doğu Guta’da yaşanan insanlık faciasının gerçek sorumlularının ve mahiyetinin objektif bir şekilde ortaya konulmasının kritik bir önem taşıdığı kanaatindedir. Sayın Erdoğan’ın dış politikaları bizatihi kendisi ülke için tehdit ve beka sorununa dönüşmüş, yapılan vahim hataların tamirinin sorumluluğu şanlı ordumuza yüklenmiştir. Ordumuzun başarısı da yine maalesef siyasi istismar konusu yapılmıştır. Bu yanlış anlayıştan ziyadesiyle payını alarak hatalar bataklığı haline gelmiş Suriye politikası, Astana, Soçi ve son olarak Ankara debelenmelerine rağmen Türkiye’yi yeni risklerle dolu büyük belirsizliklerle karşı karşıya bırakmıştır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın basiretsiz politikalarının Türkiye’nin çok vahim bir oyuna düşmesine neden olduğuna işaret eden Çıray, “Rusya ve İran’la imzaladığınız Ankara bildirgesinde Esad’ın iktidarda kalmasına rıza ve garantörlük teyit ediyorsunuz, bir tür onu da partneriniz yapıyorsunuz, hemen akabinde bu ortaklarınızdan, yani önce İran’dan ardından Rusya’dan Afrin’den çık talimatı geliyor. Esad sivilleri korumak adına garantörü olduğunuz bölgelere bomba yağdırıyor. Bu arada NATO’daki baş müttefikimiz Doğu Guta’ya kimyasal silah saldırısında bulunulduğunu iddia ediyor. Bütün bu gelişmeler, esasen üç dört gün önce Ankara’da şaşalı törenlerle ağırlanan ortakların hasım olacakları bir zemini mi hazırlıyor?” dedi.

EN ÖLÜMCÜL SİYASİ COĞRAFYANIN KOŞULLARINI HAZIRLADINIZ

Aytun Çıray, bunun başlıca sebebinin sabahtan akşama üç kere değişen zigzaglı dış politika için manevra alanının iyiden iyiye daralmış olması olduğunu bildirdi. Çıray, “Yarın Esad, Suriye rejimi güçleri, Suriye’deki İran kuvvetleri bombalanırsa kimin yanında saf tutacaksınız? Yıllar boyunca gitmesi için Türkiye’yi tehlikeye attığınız, şimdiki ortak Esad’ın yanında mı, Suriye topraklarından uzaklaştırma uğraşı verdiğiniz Astana müttefiki İran’ın yanında mı? Yoksa PYD/YPG hamisi ilan edilen ABD’yle mi? Anlaşılmaz ilişkiler içinde olduğunuz İsrail’le mi? Bundan sonra Suriye’de yaşanacak vahim sarsıntılardan Türkiye’yi nasıl koruyacaksınız?” sorularını sordu.

SAĞDUYUYU MECLİSTE ARAYALIM

“Sonuç olarak Türk milleti, tam yedi yıldan bu yana Suriye politikanızın yanlışlarının bedelini kendi refahını kaybederek, kendi geleceğinden harcayarak ödüyor” diyen Çıray, İYİ Parti Başkanlık Divanı olarak Erdoğan’a şu çağrıda bulundu:

“Eğer misyonunuz ‘Yıkmadan Gitmemek değil ise’ gelin, bu çok vahim ortamda, sağduyuyu milletin temsilcileriyle birlikte yok etmek istediğiniz Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde hep birlikte arayıp, bulalım.”

Gazetecilerin sorunlarına da yanıtlayan Aytun Çıray, “İYİ Parti, Saadet Partisi ve DP arasında kurulan ittifak ne durumda ete kemiğe büründü mü” şeklindeki soruya, şöyle cevap verdi:

“Başkanlık seçimi ile ilgili bugüne kadar bir tek ittifak ortaya çıkmıştır. O da Saray Koalisyonun kurduğu ittifaktır. Bu koalisyon ortaklarının ortaya attığı ittifak esasen bir çıkar ittifakıdır. Bugüne kadar İYİ Parti hiçbir siyasi parti ile ittifak görüşmesi yapmamıştır. İYİ Parti Milletle ittifak yapma kararı almıştır. Seçim sathına girildiğinde milletle ittifak kuran İYİ Parti, millet adına ittifak kurmak gerekirse bunu oturur konuşacaktır. İlkelerimiz açık. İYİ Parti’nin 1’inci önceliği yıkılmış olan anayasal devleti yeni bir kardeşlik anayasası ile mutlak kuvvetler ayrılığını sağlayarak inşa etmektir. İktidarımızın en büyük projesi de bu olacaktır. Bu ilkeler çerçevesinde fikir birliğimiz vardır. Bu pazarlıkla ortaya çıkmış bir fikir birliği değildir.“

AKP ve MHP ittifakının yüzde 40’ı bulmadığını ifade eden Aytun Çıray sözlerini şöyle tamamladı:

“İYİ Parti’nin yetkili organlarınca belirlenen Cumhurbaşkanı adayı Sayın Meral Akşener’dir. Yaptırdığımız araştırmalara göre Sayın Erdoğan ile rekabet edebilecek tek adayın Sayın Akşener olduğu da ortadadır. Kurultay sonrası yaptığımız araştırmalara göre belki de başkanlık seçimi 1’inci turda Sayın Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı olmasıyla sonuçlanacaktır. Sayın Erdoğan her geçen gün yüzde 50 artı 1’den çok uzaklara düşüyor. Çıkar ittifakı kurduğu koalisyon ortağı ile birlikte oyları şuanda yüzde 40’ı görmüyor. Bunu hep beraber göreceğiz.”

Yorumlar
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Baştan sona MUHTEŞEM ve aynen ve tamamen paylaşılması ve en içten kutlanması gereken bir açıklama. Teşekkürler sayın Aytun ÇIRAY. Sağolun varolun sayın AKŞENER ve çok değerli ülküdaşları ve çalışma arkadaşları. Siz ve İYİ PARTİ iyi ki varsınız ve bütün yurt ve tüm ulus ile birlikte en uzun, mutlu ve utku dolu bir ömür boyu varolacaksınız.