Medya Siyaset

Bahçeli : Cumhurbaşkanı Adayımız Erdoğan’dır

MHP, Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Yenikapı ruhuyla hareket ederek Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı alır. Düşüncemiz, cumhur ittifakıdır.

Bahçeli : Cumhurbaşkanı Adayımız Erdoğan’dır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli , sabah saatlerinde basın toplantısı düzenledi.

Gündemi dair önemli açıklamalarda bulunan Bahçeli ,partisinin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeyeceğini belirterek, seçimlerde AKP adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleyeceklerini söyledi.

Bahçelinin yaptığı açıklamalar şöyle:

Bahçeli :MHP’nin baraj diye bir sorunu yoktur.

MHP olarak şu an AK Parti’nin sayın genel başkanı ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Bey ile ittifak konusunda ve siyasetin geleceği konusunda herhangi bir görüşmemiz olmamıştır. Ancak, kamuoyunda tartışılan konular dolayısıyla sayın Cumhurbaşkanı’nın gündemine de düşmektedir. Onun için bu konuyu ilerideki günlerde, arzu edilirse görüşme talebi olursa görüşülür. Olmadığı takdirde biz inandığımız konular üzerinde görüşlerimizi tekrarlayarak yükleneceğimiz sorumluluğu yerine getirme gayretinde olabiliriz.

1991’deki ittifakımız 62 milletvekili çıkarttı ancak seçime Refah Partisi adıyla girilince, başarı onlara yazıldı, Hazine yardımı onlara gitti. MHP ittifak olayı söz konusu olacaksa bu yasal olmalıdır. Bu yasal olmanın imkanı yeni sistemin uygulamaya geçeceği süreç içerisinde çıkartılacak olan uyum yasalarından seçim ve siyasi partiler gibi kanunlar olacaksa, o zaman siyasi partilere ittifak yapma maddelerinin konulması gerekir. MHP çok pratik bir çözüm olarak, üzerinde tartışılması mümkün olan bir yaklaşımı ortaya koymuştur. Yüzde 10 barajı ağır bir barajdır. Bu ifadeyi kullandığımız zaman, televizyonların daimi personeli haline gelmiş olan yorumcular ‘MHP barajı aşamama endişesine sahiptir, onun için ağır demektedirler’ yorumu yaptılar. Sanki 15 günlük parti barajı aşıyor… Ama MHP aşamayacak gibi ters bir yorum içerisine giriyorlar. Bu haksızlıktır. MHP’nin baraj diye bir sorunu yoktur.

Bahçeli :Adayımız Erdoğan’dır

MHP Cumhurbaşkanlığı adayı göstermeyecektir, MHP’nin genel başkanı cumhurbaşkanı adayı olmayacaktır. Başkaları gibi kamuoyunu bir takım 8 yapmaya çalışan ortama sürüklemeye gerek yoktur. İttifak olursa ittifakla, ittifak olmazsa kendi partisi olarak seçime girer. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Yenikapı ruhu ile hareket eder, Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı alır. MHP Türkiye’nin birliğini, dirliğini göz önüne alarak, eğer yeni bir sürece girilmişse, bu sürecin başlaması tarihi 3 Kasım 2019 olacaksa, o zaman 2019’da MHP Cumhurbaşkanlığı seçimi veya milletvekilliği seçiminde bu yönüyle hareket edecektir. MHP, Cumhurbaşkanlığı seçiminde, Yenikapı ruhuyla hareket ederek Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı alır. Düşüncemiz, cumhur ittifakıdır.

Kurulacak yeni hükümete ‘Destek verdik, şu kadar bakanlık isteriz’ gibi ahlaksız bir davranışın içinde olmayız. Cumhurbaşkanı kendisi bilir.

Bahçeli :Gül’ün adaylığı izah edilemez

Sayın Abdullah Gül, AK Parti içerisinde özel ve önemli bir yeri olan birisidir. Önemli çalışmalar içinde bulunmuştur. Yükselmiştir, Dışişleri Bakanı, Başbakan, Cumhurbaşkanı olmuştur. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş sürecinin sağlıklı olmasında yararı vardır Abdullah Gül Bey’in. Aday olarak çıkması izah edilebilecek bir durum değildir. Sağın solun dolduruşuna gelmemesi lazım.

 

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ