Alexa
Medya Siyaset

Bahçeli’nin Sayesinde Belediye Başkanı olan HDP’li Ahmet Türk’ün İlk İcraatı İstiklal Marşını Unutmak Oldu

Bahçeli’nin Sayesinde Belediye Başkanı olan HDP’li Ahmet Türk’ün İlk İcraatı İstiklal Marşını Unutmak Oldu

Mardin Büyükşehir Belediyesinin HDP’li Belediye Başkanı Ahmet Türk başkanlığında gerçekleştirilen ilk meclis toplantısında ‘İstiklal Marşı’ tartışması yaşandı.

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin talebi üzerine serbest bırakılan ve HDP’den girdiği seçimlerde Mardin Büyük Şehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Türk, katıldığı ilk meclis toplantısında İstiklal Marşını unuttu.
Belediye Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantı Türk’ün açılış konuşmasıyla başladı. Gündem maddelerinin görüşülmesine geçildiği sırada Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir, İstiklal Marşının okunmasını, saygı duruşunda bulunulmasını istediklerini söyledi.

 İsteği duymazdan gelen Türk,gündem maddelerini görüşülmesini sürdürmeye devam etti.Ancak aynı talebi yinelendi.

Ahmet Türk, bunun üzerine, “Başta söyleseydiniz. Bunu şey yapmanın, zora düşürmenin bir anlamı var mı? Belki unuttuk. Ama gerçekten bu bir provokasyondur, başka bir şey değil. Daha önce böyle bir uyarı yapsaydınız belki aklıma gelirdi. Sanki İstiklal Marşı’na karşıymışız gibi getirmeye çalışıyorsunuz, bu yanlıştır. Yoksa her zaman İstiklal Marşı’nı okuruz. Ama bu şekilde davranışın gerçekten hoş değil”ifadelerini kullandı.

Yeşilli Belediye Başkanı Demir de İstiklal Marşını grup olarak okuyacaklarını söyledi. HDP’li Meclis üyeleri bunun bir öneri olduğunu ileri sürerek, meclis onayına sunulmasını talep etti.

Bir süre devam eden tartışmanın ardından İstiklal Marşı okunurken bazı HDP’li meclis üyelerinin önce ayağa kalkmadığı görüldü. Daha sonra ayağa kalkan HDP’lilerden de bazılarının marşa eşlik etmediği gözlendi.

İstiklal Marşının okunmasının ardından Türk’ün, “Bu iki mısranın dışında gerisini okuyabilir misiniz? ‘Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım’…” ifadesi üzerine bazı Meclis üyeleri marşın devamını okumaya devam etti.

Türk, “Tamamdır” diyerek, toplantıda diğer gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmesini istedi. Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

 

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ