Alexa
DOLAR 8,2956
EURO 9,7652
ALTIN 500,978
BIST 1126,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19°C
Gök Gürültülü

Bataklıktan Çıkış

Türkiye’nin içinde bulunduğu bataklıktan çıkması için kuruluş ayarlarına dönmüş bir Cumhuriyet Halk Partisine ihtiyaç vardır.

Kuruluş ayarlarına dönmüş Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında uluslar arası ilişkilerde “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesine uyulacağını, ama bunu yaparken de Türkiye’nin ekonomik ve siyasal ulusal çıkarlarını sonuna kadar koruyacağını bütün dünyaya ilan etmelidir.

Dünyaya bu durumu ilan eden Cumhuriyet Halk Partisi, hemen zaman kaybetmeden parlamenter demokratik düzeni kuracağını, tek adam rejimi olan bugün Türkiye’de uygulanan, dünya da hiçbir demokratik ülkede bir benzeri bulunmayan sistemden dönüleceğini Türk Halkına ilan etmelidir.

Demokratik hukuk devletinin olmazsa olmazı olan, tam bağımsız yargının yeniden kurulması, insan haklarının ve basın özgürlüğünün en geniş şekliyle hayata geçireceğini ilan etmelidir.

Son 16 yıldır Türk Yargısının içine düşürüldüğü durumlar nedeniyle insanların mağdur edildiğini bu mağduriyetlerin giderilmesi için bir genel özel af çıkartılacağını ilan etmelidir.

Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, yargının hiçbir koşul altında yasama ve yürütmenin etkisine, siyasetin kuşatmasına sokulmayacağını, yargıda siyasallaşma kesinlikle engellenecek, bunun yasal alt yapısı gerçekleştirilecektir.

FETÖ kumpası sırasında, aklanmaya fırsat bulamadan hayatlarını  kaybedenler içinde bir iadeyi itibar yasası çıkartılacağını beyan etmelidir. Sadece bu da yetmeyecektir. FETÖ kumpası nedeniyle mağdur olanların tüm maddi kayıplarının ödeneceği Türk ve dünya kamuoyuna ilan edilmelidir.

Cumhuriyet Halk Partisi, çağdaş Dünya’nın benimsediği kuvvetler ayrılığının, bağımsız yargının, insan haklarının, basın özgürlüğünün hayata geçirilmesi için gerekli yapısal reformların yapılacağını açıkça beyan etmeli ve Türk Halkına taahhütte bulunmalıdır.

Her kademe de demokratik ve laik eğitim yapılacağını, kültür ve sanata gereken desteğin ve önemin verileceğini açıklamalıdır.

Doğru haber alma, doğruları ve gerçekleri bilme, doğru bilgilenme hakkı demokrasinin gereğidir. Bu nedenle uygar ve demokratik bir toplumda yüklendikleri çok önemli görev sorumlulukları olan gazetecilerin sendikal hakları ve editoryal bağımsızlıkları güvence altına alınmalıdır. Bunun sağlanması için gazete sahiplerinin çıkarları ile toplumun çıkarları arasında sağlıklı bir dengenin kurulacağı ilan edilmelidir.

Bütün bunları yapmak için gerekli olan mali kaynak, bugün devleti yönetenlerin görgüsüzce yaptıkları savurganlıkları önlemekle sağlanacaktır.

Kuruluş ayarlarına dönmüş Cumhuriyet Halk Partisi işçinin sendikal hakları konusunda, tarımda, sanayi de, uluslar arası ticarette, ne gibi düzenlemeler yaparak “kimsesizlerin kimsesi” olacağını Türk Halkına anlatmalıdır.  

Cumhuriyet Halk Partisi  iktidarında, siyasetin  dini istismar etmesinin, yani  dinin siyasallaştırılmasına ve de siyasetin dinselleştirilmesinin önlenmesi için her türlü yasal düzenlemeyi yapacağını Türk Halkına ilan etmelidir.

Türk demokrasisinin en eksik tarafı hesap sorulmamasıdır. Bu nedenle,  Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, kamu gücünü özel çıkar sağlamak için haksızca kullananlardan, kamu kaynaklarından kendisi ve yakınları için zenginleşme amaçlı faydalananlardan, yolsuzluk yapanlardan HESAP SORULACAĞINI, ZİMMET RÜŞVET, İRTİKAP, SAHTECİLİK, İHALEYE FESAD KARIŞTIRMA VE BENZERİ SUÇLARDA ZAMAN AŞIMININ KALDIRILACAĞINI  TÜRK HALKINA İLAN ETMELİDİR.

YANİ DEVRİ SABIK YARATILACAĞINI ŞİMDİDEN DOSTA DÜŞMANA  İLAN ETMELİDİR.

Cumhuriyet Halk Partisi, programında  düşük enflasyonla, hızlı büyüyen, tam istihdama yaklaşan, çağdaş çalışma koşullarına  sahip, eşit rekabet ortamında gelirini adil paylaşan, küresel ölçekte dinamik rekabet gücüne sahip bir ekonomi; bilgi ekonomisine dönüşen, yaşam kalitesi yükselen sosyal barış içinde dengeli kalkınan bir Türkiye’yi hedeflediğini Türk halkına ilan etmelidir.

Cumhuriyet Halk Partisi bunları ilan ve taahhüt ederek bataklıktan çıkışın yolunu Türk Halkına göstermelidir.

Şahin Mengü

Şahin Mengü

Siyasetçi, avukat. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Serbest avukatlık, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreterliği ve Türk Eğitim Derneği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 23. Dönem CHP Manisa milletvekili.
Şahin Mengü Tüm Yazıları
YORUMLAR
  1. ali boztepe dedi ki:

    Hepsinin altına imza atıyorum sayın Mengü.