Alexa
DOLAR
8,2971
EURO
9,9864
ALTIN
477,49
BIST
1.337
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Parçalı Bulutlu
22°C
İzmir
22°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
25°C
Cumartesi Gök Gürültülü
24°C
Pazar Çok Bulutlu
24°C
Pazartesi Az Bulutlu
22°C

Ben Atatürkçü Değilim

Yaklaşık 40 yıldır Atatürk ilkelerini savunan, bu uğurda her türlü mücadeleyi veren biri olarak ben de diyorum ki, eğer AKP’yi temsil edenler Atatürkçü ise “ Ben Atatürkçü Değilim …”

Ben Atatürkçü Değilim

Ben Atatürkçü Değilim

Özellikle 12 Eylül 1980 sonrası Atatürkçülük adına yapılanları gören yılların aydını ve Atatürkçüsü Nadir Nadi ‘ Ben Atatürkçü değilim ’ diye bir kitap yazmıştı.

Bu kitabın neden yazıldığını tanıtım metninden okuyalım.

“Gerici olmayan halkımızı, gericiliğin ve yobazlığın baskısı altında tutup ona göz açtırmak istemeyen dar kafalı çıkarcılara, ümmetçilere karşı yaşamı boyunca amansız bir savaşın içindeki usta yazar Nadir Nadi, aydın olması gereken kişilerin de kimi zaman gizli, kimi zaman açıkça bu çıkarcıların yanında yer aldıklarını görünce ‘Ben Atatürkçü Değilim’ demekten kendini alamamış.”

Bu girişi neden yaptım az çok anlamışsınızdır. Yıllardır Atatürk karşıtlığını siyasi malzeme yapan AKP son zamanlarda ani ve çok hızlı bir dönüşle Atatürkçü oldu.

Sanki Atatürkçülük sadece söylemle oluyormuş gibi, meydanlarda, tv lerde, nutuklar atarak halkın büyük bir bölümünü ikna etmeye çalışıyorlar.

Atatürk bu Cumhuriyeti kurarken bazı temel değerler inşa etmiştir, ilkeler koymuştur.

Bu ilkelerin hiç birini yerine getirme sonra çık ben Atatürkçüyüm de, buna kargalar güler.

Atatürk ilkelerini kısaca ele alırsak;

Cumhuriyetçilik: Doğrudan doğruya millet egemenliğine dayanan, yöneticileri halkın oyu ile belli bir süre için seçilen devlet biçimine “cumhuriyet” denir. Cumhuriyetçilik; ulusçu, demokratik, özgürlükçü ve çoğulcu bir ilkedir.

Peki AKP ne yaptı, Bahçeli önlerini açtı Anayasa değişikliği yaparak eğemenliği halktan alıp bir kişiye teslim etti. TBMM’yi etkisizleştirdi.

Milliyetçilik; milleti sevme, milleti yüceltme amacını benimsemek ve bu yolda yürümektir. Atatürk’ün milliyetçilik ilkesi, kendini aynı milletin üyeleri sayan kişilerin, o milleti yüceltme istekleridir. Dini, mezhebi, dili ne olursa olsun, kendini Türk sayan, Türk bilen ve Türk olarak yaşayan her insan Türk’tür. Atatürk bunu “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” diyerek belirtmiştir.

Peki AKP ne yaptı, her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldık dedi.

Halkçılık; Devlet yönetiminde halka dayanma, halktan güç alma, halkın egemenliğine sığınma gibi özellikleri içerir. Halkçılık ilkesine göre, hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Milletin bütün fertleri kanun önünde eşittir. Sınıf egemenliğini reddeder. Bireyler arasında her alanda fırsat eşitliğini amaçlar. Milli egemenliği esas alır. Halkın kendi kendini yönetmesini yani demokrasiyi öngörür. Halkçılığın amacı, halkın refah ve mutluluğunu sağlamaktır. Halkın ülke kaynaklarından eşit şekilde yararlanmasını sağlar.

Peki AKP ne yaptı, kendisine destek veren yayın organları, iş adamları ve şirketlere her türlü kolaylığı sağladı, bütün kamu ihalelerini bu şirketlere verdi, bütün kamu reklamlarını bu yayın organlarına verdi, fırsat eşitliğini ortadan kaldırdı, adeta imtiyazlı bir kesim oluşturdu.

Devletçilik; Atatürk tarafından uygulamaya konulan bir ekonomi siyasetidir. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlardan ve ihtiyaçlardan doğmuştur. Özel sektörün yetersiz kaldığı alanlarda büyük yatırımların ve devlet güvenliği ile ilgili yatırımların devlet eliyle yürütülmesidir. Amacı; Türk toplumunu, çağdaş uygarlık ve refah düzeyine yükseltmektir. Ekonomik alanda da tam bağımsız ve güçlü bir Türkiye yaratmayı amaçlar. Ekonomide kalkınma görevinin devlete ait olmasıdır. Ancak devlet, özel teşebbüsün de tam bir güvenlik içinde çalışmasını sağlayacak önlemler almakla görevlidir (karma ekonomiyi öngörür, yani devlet, sermayesi olanlara üretime katılma imkanı verir).

Peki AKP ne yaptı, devletin elindeki bütün varlıkları emperyalistlerin dayattığı özelleştirme adı altında çoğunu yabancılara olmak üzere sattı. Tarım, hayvancılık bitme noktasına geldi, saman ithal ediliyor. Et fiyatlarını düşürmek için et ithal ediliyor.

Laiklik; devlet yönetiminde ve siyasette din kurallarına yer verilmemesi demektir. Devlet sorunlarının dine değil, akla ve bilime göre çözümlenmesidir. Bireylerin inançlarına saygılı olunması amaçlanmıştır. Kimsenin dini inancına ve vicdan hürriyetine karışılmaz. Dinsel görüşleri açısından kimseye ayrıcalık tanınamaz. Laiklik, hoşgörüye, karşılıklı sevgi ve saygıya dayanır, inançta zorlamayı reddeder. Laik bir devlette, devletin resmi dini yoktur. Din ve mezhep kavgalarına karşıdır. Laik devlet anlayışı, din ve vicdan hürriyeti ile bir arada yürür. Anayasamıza göre, herkes, vicdan, din, inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.

Peki AKP ne yaptı; laikliği her fırsatta delmeye çalışıyorlar, en son imamlara nikah yetkisi bu gerçeği gayet net açıklamaya yeterlidir.

Devrimcilik; yenilikleri benimsemek, korumak, onu medeni ve insani yaşayışın gereği olarak savunmaktır. Atatürk ilke ve devrimlerini korumayı ve geliştirmeyi amaçlamıştır. Zamana göre geri kalmış kurumların ortadan kaldırılarak yerine ilerlemeyi, geliştirmeyi kolaylaştıracak kurumların kurulması amaçlanır. Batılılaşma ve çağdaşlaşma yolunda daima ileriye, çağdaş uygarlığa yönelmektir. Sadece yeni şeyleri savunmayı değil, geliştirmeyi, çağdaş hayatın gereklerine uydurmayı da içine alır. Yeni ve gerekli olan her gelişmeye açık olmayı, aklın, bilimin ve tekniğin ışığında gelişmeyi ifade eder. İnkılaplara canlılık ve süreklilik kazandırmıştır. Uygulanması ile eski devletten yeni devlete, eski toplumdan yeni topluma geçilmiştir.

Peki AKP ne yaptı, özellikle eğitim sistemini sistematik bir biçimde gerileterek çağdaşlıktan ve medeniyetten uzak bir yöne doğru gidilmesini teşvik ediyor, bu geri kalmışlıktan da nemalanıyor.

 

AKP siyaseti yıllardır çok şeyi istismar etti, en çokta dini siyasete alet etti, oy için bunu yapmaktan hiç çekinmedi. Şimdi sıra Atatürk’e geldi. Atatürkçü olmaları beni sevindirir, ama oy için değil, sözde değil özde olurlarsa.

Yaklaşık 40 yıldır Atatürk ilkelerini savunan, bu uğurda her türlü mücadeleyi veren biri olarak ben de diyorum ki, eğer AKP’yi temsil edenler Atatürkçü ise “ Ben Atatürkçü Değilim …”

 

Yorumlar
  1. Fikret Albay dedi ki:

    Her kelimesi altına imzamı atarım Serdar bey.

  2. Oktay meteoglu dedi ki:

    Allahın gurban senin MUSTAFA KEMAL ATATURK UN ASKERI