Alexa
Medya Siyaset

Binali Yıldırım bakın hangi yandaş şirketin uçağıyla uçuyor?

Binali Yıldırım bakın hangi yandaş şirketin uçağıyla uçuyor?

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu bugünkü yazısında AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı,İzmir milletvekili Binali Yıldırım’ın seçim çalışmaları sırasında kullandığı uçağın Ahmet Çalık’ın sahibi olduğu Çalık Holding’in Challenger 605 tipi uçağı olduğunu yazdı.

Barış Terkoğlu, “Binali Yıldırım kimin uçağıyla uçuyor? CHP’nin açıklamasında satır arası kaldı. O da Ahmet Çalık’ın sahibi olduğu Çalık Holding’in Challenger 605 tipi uçağını kullanmıştı. İşte tuhaflık burada başlıyor. Koç Grubu’nu tartışıyoruz da Çalık’ı neden hiç konuşmuyoruz?” dedi.

Barış Terkoğlu’nun “Binali Yıldırım’ın bindiği uçak” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Eminim pek çok kişi AKP’den önce adını bile bilmiyordu. Daha çok Türkmenistan merkezli yatırımlarıyla büyümüştü. Erdoğan döneminde medyadan enerjiye, inşaattan madenciliğe bir dev oldu. 31 Mart 2007’de kaderi bir kez daha değişti. Şirketin CEO’luğuna Damat Berat Albayrakgetirildi. Çalık Grubu’nun adı Albayrak ile anılır oldu.
Devlet destekli birçok projeyi alarak hızla büyüyen grup, TMSF’nin Aralık 2007’de satışa çıkardığı Sabah-ATV’yi 1.1 milyar dolara kapattı. Kredi için ise devlet imkânları seferber edildi. Üç yıl ödemesiz ve on yıl vadeli kredi,Halkbank ve Vakıfbank’tan sağlandı.
Ya sonra?
Çalık, Sabah Grubu’nu tuhaf şekilde 17-25 Aralık operasyonlarının olduğu hafta sattı. Doğal olarak satış AKP-FETÖ kavgasının göbeğine düştü. Bu arada Albayraklar (Berat-Serhat) satıştan sonra da ATV-Sabah Grubu’nda kalıp medyanın kaderini belirlemeye devam etti.
Gelelim konumuza…
Çalık’ın adı yıllarca Fethullahçılarla anılmıştı. Öyle ki satılmadan önce “Sabah-ATV-Zaman- STV Grubu” olarak yazılıyordu. Nedeni sadece Sabah-ATV’nin Gülen’i öven yayınları değildi.
Zaman gazetesinin künyesinde “İmtiyaz Sahibi: Ali Akbulut” yazıyordu. Akbulut; Zaman’dan Aksiyon’a STV’den Cihan Haber Ajansı’na kadar tüm FETÖ medyasını barındıran Feza Gazetecilik’in sahibiydi. Üstelik Bank Asya’nın sermayesi de FETÖ imamı Akbulut’un elindeydi.
Peki, Akbulut ile Çalık’ın ne ilişkisi var?
Keşke sermaye evliliklerinin kitabını yazsak…
Akbulut; Çalık’ın kız kardeşi Şükran Hanım’ın eşi, yani Çalık’ın eniştesi. Öte yandan bu bir akraba evliliği. Zira Çalık ile Akbulut aynı zamanda teyze çocukları.
Sadece akrabalık bağı değil…
Ali Akbulut bir zamanlar Çalık Grubu şirketlerinde yönetim kuruluüyesiydi. Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nde, Gap Güneydoğu Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nde, GAP İplik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret Anonim Şirketi’nde ve daha birçok Çalık grubu şirketinde Akbulut, Çalık’ın eski yönetim kurulu üyesi olarak görülüyor.
Bir tuhaflıktan daha söz edelim.
“İdolü Gülen olan” Fettah Tamince ile Ahmet Çalık arasındaki ilişkiler bu dönemde hep tartışma konusu oldu. Yakınlık “Çalık’ın Tamince adına TMSFBaşkanı’ndan randevu istediği” haberlerine kadar uzanmış, Çalık’ın Sabah Grubu’nu alırken Tamince tarafından desteklendiği yorumlarına neden olmuştu. Tamince’nin 17-25 Aralık’tan hemen sonra Ali Akbulut’tan Zaman gazetesi hisselerini aldığını hatırladınız mı? Kafanız karıştı değil mi?”

ETİKETLER:
Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ