Alexa
Medya Siyaset

Binali Yıldırım TBMM Başkanlığından istifa ediyor

Binali Yıldırım TBMM Başkanlığından istifa ediyor

AKP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, 18 Şubat’ta adaylık müracaatı yapıldıktan sonra Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanlığından istifa edeceğini duyurdu.

Binali Yıldırım CNN’de katıldığı programda 18 Şubat’ta TBMM Başkanlığı’ndan istifa edeceğini açıkladı.

Binali Yıldırım, “Bu bir ilk, mevzuatta Meclis Başkanı’nın belediye başkanlığına adaylığı düşünülmemiş. Bunun için de kanunlarda bu yazılmamış. Belediye başkanlığına adaylığım açıklandığı zaman herkes şaşırdı, ‘acaba şimdi ne olacak?’ Hukukçular kendi aralarında tartışmaya başladılar. Kimisi ‘herhangi bir yasak yok, belediye başkan adayı olabilir, istifa etmesine gerek yok’ diyor. Bir kısmı da ‘istifa etmelidir’ diyor. Ben şunu özetle söylemek istiyorum. Benim bu istifa meselesiyle alakalı olarak vatandaşın gündeminin işgal edilmesine canım çok sıkılıyor. Biz İstanbul’u, İstanbul’un geleceğini konuşmamız lazım. Anlamsız yere benim istifa edip etmeyeceğim konuşuluyor. Ben resmen aday bile değilim. Partim aday göstereceğini açıklamış. Yapılmayan bir işlem yüzünden bir tartışmanın gidiyor olması çok rahatsız edici bir şey. Onun için burada ilk defa açıklıyorum, kararımı da verdim. Adaylık müracaatım yapıldığı andan itibaren Meclis Başkanlığı görevimi de bırakacağım. Adaylık müracaatını partim yaptığı zaman aynı anda Meclis Başkanlığı’ndan ayrıldığıma dair dilekçemi vermiş olacağım. Ben bıraktığım yere dönüp tekrar bakmam. Hayatım boyunca bıraktığım yere tekrar bakmadım, orayı yönetmeye kalkmadım. Benim için Meclis Başkanlığı meselesi 18 Şubat tarihi itibarıyla tamamdır, yani orada görevimi tamamlamış olacağım. Ondan sonra tam kapasiteyle seçime kadar İstanbullularla vaktimi geçirmiş olacağım” dedi.

Yıldırım’ın istifa duyurusuna CHP’den ilk Açıklama Geldi

Binali Yıldırım’ın AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduktan sonra istifa edeceğini açıklamasının ardından, CHP’den  istifaya ilişkin ilk açıklama Grup Başkan Vekili Özgür Özel’den geldi.

Twitter üzerinden Yıldırım’ın istifa açıklaması ile ilgili Özel şunları söyledi.

“O koltukta oturtmayız, Anayasayı çiğnetmeyiz dedik dinlemedi. Binali Yıldırım az önce istifa edeceğini açıkladı… Milletin aklıyla alay etmeye, Göz göre göre yalan söylemeye, Çamura yatmaya, değdi mi? Binali Yıldırım, “İstifa edeceğim ama zamanı var” Yani, “Anayasayı biraz daha çiğneyeyim ne olacak” diyor. Binali Bey! O koltukta oturdugun her saniye anayasayı ihlal suçuna devam ediyorsun. Bu işgalciliktir, aymazlıktır, suistimaldir.”

İYİ Partiden İlk Açıklama Aytun Çıray’dan Geldi

Binali Yıldırım’ın istifa kararı sonrası İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr.Aytun Çıray’da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ” Sn.Binali Yıldırım Meclis Başkanlığından istifa edeceğini açıklayarak hukuka saygısının gereğini yaptı. Bu kararı takdire değer.” dedi.

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ