Alexa
Medya Siyaset

BM açıkladı: 700 bin Suriyeli geliyor

BM açıkladı: 700 bin Suriyeli geliyor

Birleşmiş Milletler’den (BM) yapılan açıklamada, Aralık ayından bu yana yaklaşık 700 bin Suriyeli’nin, Rus destekli hükümet güçleri operasyonları nedeniyle yerinden olduğu belirtildi. Açıklamada Suriyelilerin Türkiye sınırına ilerlediği kaydedildi. Ankara’daki Türk ve Rus heyeti arasındaki görüşmede de Türkiye’nin Rusya’yı uyardığı ifade edildi.

BM adına açıklama yapan Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi Temsilcisi David Swanson, Rusların desteklediği Esad güçlerinin İdlib’e doğru ilerlemesi nedeniyle 700 bine yakın insanın göç halinde olduğunu duyurdu.

Açıklamada geçtiğimiz hafta 100 bin olmak üzere toplanda 700 bine yakın kişinin Türkiye sınırına doğru ilerlediği ifade edildi.

BM’nin açıkladığı sayılara göre geçtimiz yıl yine rejim güçlerinin operasyonlarında bölgeden 400 bin kişi ayrılarak Türkiye sınırına gelmişti.

TÜRKİYE’DEN UYARI

Ankara’da Türkiye ve Rusya arasında yapılan kritik zirve sonrası Reuters acil koduyla bir haber paylaştı.

Haberde, Türkiye’nin Rusya’yı, Suriye hükümet güçlerinin, TSK gözlem noktalarına yaptığı saldırılan konusunda uyardığı belirtildi.

Türkiye’nin saldırıların son bulması uyarısında bulunduğu ifade edildi.

NE YAŞANDI?

10 Şubat Pazartesi günü öğleden sonra Rus destekli hükümet güçlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait gözlem noktasına top atışı yaptığı haberi paylaşıldı.

Yapılan saldırıda 5 askerimizin şehit olduğu 5 askerimizin de yaralandığı bilgisini Milli Savunma Bakanlığı duyurmuştu.

Saldırı sonrası harekete geçen Türk ordusu, rejimin saldırı unsurlarını hedef alarak karşılık vermişti.

ERDOĞAN: KABULLENMEKTE ZORLANIYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 Şubat’taki saldırı sonrası sınıra ilerleyen Suriyelilerle ilgili, “Bir taraftan da mülteciler ülkemize geliyor. Artık bunları kabullenmekte zorlanıyoruz” demişti.

KAYNAK:SÖZCÜ

ETİKETLER:
Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. GÖNÜL PINAR ATACI dedi ki:

    Bugüne dek getirilmiş tam 7 milyona eklenecek söz konusu 700 bin yeni kaçkın, bu yurdu İŞGAL, ulusu TUTSAK, orduyu FELÇ, polısi ÇARESİZ etmek emeli ve hedefi güden açık ve gizli, eski ve yeni, özel ve tüzel, yerli ve yabancı BOP’cular ve Beşinci Kol’cular tarafından düzenlenmiş ve düzenlenmekte olan bir örgütlü ve kitlesel saldırıdır. Bu saldırıyı yenmenin ve yok etmenin ve yurdu, ulusu, orduyu ve polisi kurtarmanın yegane yolu ve yöntemi, bütün vatansever kişilerin, örgütlerin, kuruluşların ve partilerin tek ve en geniş bir Hak, Vatan Ve Halk Cephesi kurarak tüm BOP’cuları ve Beşinci Kol’cuları bu kutsal topraklardan def etmektir.

BİR YORUM YAZ