Alexa
DOLAR
7,4294
EURO
8,9820
ALTIN
412,55
BIST
1.471
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Az Bulutlu
19°C
İzmir
19°C
Az Bulutlu
Pazar Parçalı Bulutlu
15°C
Pazartesi Çok Bulutlu
13°C
Salı Parçalı Bulutlu
12°C
Çarşamba Az Bulutlu
15°C

BOP sis bombalarıyla saklanıyor | H.Hakkı Kahveci

Recep Tayyip Erdoğan

BOP sis bombalarıyla saklanıyor | H.Hakkı Kahveci

BOP…

Basına deklare edilen, dünya kamuoyuna açıklanan hali ile “Büyük Ortadoğu Projesi”, Ortadoğu ve yakın çevresi coğrafyasında yer alan ülkelerde batılı anlamda demokrasinin sağlanması, terörizmin ortadan kaldırılması, ekonomik ilişkilerin arttırılması ve ekonomik işbirlikleri sağlanarak bölgenin istikrara kavuşturulmasıdır.Diğer bir yandan da 1920 de İngiltere tarafından çizilen sınırların yeniden gözden geçirilmesidir. ABD’ye göre yanlış çizilen sınırlar yüzünden bölgede terörizm ve istikrarsızlık oluyor, bölge kaynakları yanlış ülkeler tarafından kullanılıyor. Bu noktada ABD 1920’de İngiltere’nin yaptığı gibi bölgede böl ve yönet taktiğini uygulamaya sokmaya çabalıyor ve bunun içinde İsrail’i kullanıyor. İsrail bölgede ABD adına jandarmalık yaparken kendi hedefi olan Büyük İsrail planını BOP projesi ekseninde devreye soktu.

Yanlış çizildiği söylenen sınırlar Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti olup ; Lozan barış konferansında ve nihai sonuç bildirgesinde Türk milletinden koparılamayan  Büyük Ermenistan ve Bağımsız Kürdistan toprak parçalarıdır.

Bugün Erdoğan ve AKP iktidarıyla beraber son on dört yılda Kürdistan adı altında oluşturulan bölge bağımsızlık ilan edecek noktaya gelmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti 1938 yılından itibaren kuşatılmaya ve 1920 yılında sekteye uğrayan BOĞ planı ekseninde Türk ekseninden ve Atatürkçü düşünce sisteminden çıkartılmaya çalışıldı . Son 15 yıl tavan yapan BOP özellikle AKP ve Erdoğan iktidarları döneminde Türkiye Cumhuriyeti Devleti içerisinde başarılı sonuçlar aldı . Erdoğan 34 defa BOP projesinin eşbaşkanı olduğunu ekranlarda açıklamaktan imtina etmemiştir. Bop eşbaşkanı olabilmek için Yahudiler tarafından ilk madalya verilmiş müslüman kendisidir.

Sınırların yanlış çizildiğini söyleyen İngiltere ve ABD Skyces Picot anlaşmasını İŞİD terör örgütü eliyle lağvetmiş ardından bugün Cumhurbaşkanlığı makamında outran Erdoğan defalarca sınırların cetvelle çizildiğini ve Lozan anlaşmasını tanımadığını basın önünde söylemiştir.

BOP 21. Yüzyıl başında bundan sadece 17 sene önce Busy yönetiminin ABD başkanlığına gelmesiyle raflardan indirilerek tekrar masaya sürülmüştür . Ardından AKP beklenmedik bir şekilde iktidar olmuş ve BOP projesinin en büyük uygulayıcısı olmuştur.

ABD’nin Donald Rumsfeld, Dick Cheney, Paul Wolfowitz,Richard Perle ve William Kristol öncülüğünde, 1997’de oluşturduğu ‘Yeni Amerikan Yüzyılı Projesi’nin(PNAC) bir alt unsuru olan ‘Yeni Dünya Düzeni’ projesidir.Tüm Dünyaca kabul edilen ilk ortadoğu projesinin babası sayılan ve ABD Kongresinin 1957’de kabul ettiği Ortadoğu’da Barış ve İstikrarı Koruma başlığını taşıyan ve Eisenhower Doktrini olarak anılan kararı bugünkü BOP’tan farklı değildir.Fakat ABD’nin BOP ile ilgili planları 1957’ye değil 1871’e dayanır.Osmanlı bu tarihte Musul ve Kerkük üzerinde petrol çıkarımıyla ilgili Almanlarla görüşmüş ve Musul da bulunan Mandali bataklığına bir rafineri açmıştır.Bunu hazmedemeyen İngilizler 1901 yılında petrol çıkaran Alman Deutsche Bank şirketine dolaylı yoldan ortak olmuş ve petrol çıkarmaya devam edilmiştir. 1907 de patlak veren Jön Türk devriminde bütün bu girişimler iptal edilmiş ve işe o zamanların gelişmekte olan ülkesi ABD petrol arama işine girmiştir. İşte ABD’nin BOP projesi bu vasıtayla başlamış oldu.

Orta Doğu, güney batı Asya’da, tarihsel ve kültürel yakınlığı olan ülkelerin oluşturduğu bir bölgedir. Arap ülkeleriyle Arap olmayan üç ülkenin (Türkiye, İran ve İsrail) oluşturduğu alandır. Bazen Yakın Doğu olarak da adlandırılır.Bu tanıma göre Orta Doğu ülkeleri Azerbaycan,Türkiye, Suriye, Irak, Ürdün, İsrail, Lübnan, İran, Suudi Arabistan, BAE (Birleşik Arap Emirlikleri), Umman, Kuveyt, Bahreyn, Yemen’dir.I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’na ait olan bölgenin İngiltere ve Fransa arasında 16 Mayıs 1916 tarihinde yapılan Sykes-Picot Antlaşması ile iki ülke arasında paylaşılmasını öngörülmüştür. Bölgenin idaresi savaş sonunda 25 Nisan 1920’de alınan BM kararıyla, manda hakimiyeti ile yönetimi İngiltere’ye verilmiştir.

Dünya petrol rezervleri ve BOP 

 • Dünyanın kanıtlanmış doğalgaz rezervlerinin ise yüzde 34’ü de Ortadoğu’dadır.
 • Petrol tüketimi 2003’te günde 66 milyon varilken, 2020’de 119 milyon varil olacaktır.
 • Ortadoğu petrolünün kalitesi bir hayli yüksek ve maliyeti de ucuzdur.
 • Ortadoğu dünya petrol rezervlerinin yüzde 65.4 üne sahiptir. Bu rezerv 1.047 milyar varildir. Mısır, Cezayir, Libya ve Tunus rezervleri de eklenince toplam, rezerv dünya rezervlerinin yüzde 69.6 sına ulaşmaktadır.
 • Ortadoğu’nun potansiyel rezervleri ise 252.5 milyar varildir.
 • 2002 Yılında Ortadoğu küresel petrol ihtiyacının yüzde 41.4 ünü karşılamıştır.
 • Geleceğin küresel petrol ihtiyacını karşılayabilecek ve bu maksatla üretimi artırabilecek bölge Ortadoğu’dur.
 • Kuzey Amerika’nın 2025’e dek Ortadoğu’dan alacağı petrol yüzde 85 artacak, bunun büyük bir kısmı ABD’de tüketilecektir.
 • 2025’e kadar Avrupa’nın Ortadoğu’dan petrol alımı yüzde 57, Japonya’nın yüzde 50, Pasifik’teki gelişmekte olan ülkelerin yüzde 100 ve Çin’in ise yüzde 500 artacaktır.
 • Rakamlar doğrultusunda ABD gelecekte gücünü korumak istiyorsa BOP’u gerçekleştirmekten başka çaresi yoktur.

BOP İLE ABD’NİN AMACI

Bill Clinton Mayıs 1997’de “Yeni bir Yüzyıl için Ulusal Güvenlik Stratejisi ” adı verilen belgeyi imzalamıştır. Belgenin özü”ABD çıkarlarına dayanan ekonomik milliyetçiliğin”, gerekirse silah gücüyle dünyaya egemen kılınması üzerine bina edilmiştir. Aynı belgede şu cümleler yer almaktadır;200 milyon varillik petrol rezerviyle Hazar Denizi bölgesi (Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kafkasya, İran, Kuzey Irak, Doğu ve Güneydoğu Anadolu) dünyanın artan enerji talebini karşılamada önemli bir rol oynamaya adaydır… Kendi petrol kaynaklarımız tükeneceğinden bu bölgedeki kaynaklara ulaşmak, ABD’nin yaşamsal çıkarlarından biridir.

Peki projenin tek sebebi bölgedeki yeraltı ve yerüstü kaynaklar mı?

 • Kendine rakip olabilecek muhtemel gücün oluşmasını engellemek
 • Petrol,doğalgaz,bor ve toryum gibi değerli kaynaklar üzerinde denetimi sağlamak
 • İsrail’i emniyet altına almak
 • AB,Çin,Rusya ve Japonya gibi ülkeleri bu kaynaklardan uzak tutmak
 • Dört din için kutsal sayılan yerlerde Müslüman nüfusunu yok etmek. Bunun adını da onlara göre var olan İslami Terör diye adlandırılan terörü bitirmek ile son bulması

İSRAİL ve  BOP

 • Tevrat’ta bahsedilen vaat edilmiş topraklara sahip olmaktır.
 • Türkiye için önemli olan GAP projesini engellemek istemesi.

ABD’nin eski başkanlarından Reagan, Siyonizm’in armagedon diye adlandırdığı büyük kıyamet savaşına işaret ederek “İsa ile Deccal arasında, Kudüs civarında vuku bulacak savaşı muhtemelen bizim nesil görecek.” diyordu.

Peygamberimiz, Deccal denilen büyük fitneden bahsederken, kendisinden önceki bütün peygamberlerin ümmetlerine bundan bahsettiğini bildirmişti. Deccal dünyaya şerri hakim kılmak için savaşacak ve “Rablık” iddiasında bulunacaktır. İslam kaynakları 70.000 yahudinin ona tabi olacağını yazar. Hz. İsa ikinci defa avdet edecek ve deccalle savaşarak onu yenecektir. Siyonist evangelist ittifakının armagedon dediği bu savaşa bizim kaynaklarımızda Melhame-i Kübra adı verilmektedir. Bu savaşın gerçekleşeceği yer ise “atların diz kapaklarına kadar kana gömüleceği” haber verilen Amik Ovasıdır. Amik Ovası Konya’nın güneydoğusunda ve Torosların eteklerinde yer almaktadır.

İsrail-ABD ikilisinin Konya’mızda yıllardır tatbikat yapma heveslerinin ve son zamanlarda gündeme taşınan Kıbrıs’ın kuzeyinde üs kurma ihtiyacı duymalarının nedeni de budur.

ABD’NİN AFGANİSTAN VE IRAK İŞGALLERİ

11 Eylül 2001 saldırılarından sonra yıllardır aradığı fırsatı eline geçiren ABD barış demokrasi ve terör naraları atarak ilk önce Afganistan’a daha sonra ise Irak’a girmiştir ve buralarda BOP politikasını uygulamaya koymuştur. İlk önce Afgan mafyalarını yok edip uyuşturucu trafiğini kontrol altına almıştır.Bu ABD’ye 300 milyar dolar kazandırmıştır daha sonra Irak’a girip Sünni-Şii çatışması çıkartmış ve ırağın 2 ye bölünmesini sağlamıştır.Bu sayede ABD yıllık 5 trilyon dolar değerindeki petrol piyasasını ele geçirmiştir.ABD petrol kontrolünü ise Kürtlere vermiştir.

BOP TÜRKİYE İÇİN NEDEN TEHLİKELİ

ABD’nin petrolleri kontrol altına alabilmesinin tek yolu Ortadoğu da bulunan bütün devletlerin parçalanmasını sağlamaktır. Yani Ortadoğu da bulunan 22 ülkeyi parçalayıp 220 eyalet haline getirerek bütün kaynakları elinde tutmak istemesidir.2030 yılında bitme noktasına gelmesi beklenilen petrolün yerini hidrojen yakıtı alacak. Hidrojen yakıtının ucuz yolla üretilebildiği tek maden ise BOR’dur. Dünya bor rezervlerine bakıldığında bor yataklarının %76 ülkemizde bulunuyor ve bu bizi BOP’un tam hedefine yerleştiriyor.Türkiye için tek tehlike bor değil Ortadoğu da kurulacak bir Kürt devleti de bulunuyor. Olası bir Kürt devletinin kurulması demek Kars’tan Diyarbakır’a kadar olan bölümün Kürt toprakları olarak koparılması demektir. Yıllardır ABD’nin bu proje için harcadığı para su anda 1 trilyon doları bulmuştur buda şu demektir sadece Ortadoğu için ABD kendi ülke ekonomisinin 10’da 1’ini Ortadoğu’ya aktarmış. MİT raporlarında Ortadoğu da ciddi bir silahlanma ve biyolojik silah üretimi bulunuyorDünyada ve Türkiye de ki birçok strateji kuruluşlarına göre şu anda müttefiğimiz görünen ABD 10 yıl içinde İran ve Suriye’yi 20 yıl içinde ise Türkiye’yi işgal edecektir. Yani ve bu topraklar 20 yıl sonra yeniden bir kurtuluş savaşı mücadelesi verecektir.

BOP HAKKINDA SÖYLENENLER

GEORGE W. BUSH BBC’de Yayınlanan Belgeselinde ABD Başkanı Filistin Lideri Mahmut ABBAS ile Görüşmesinde Şu Sözleri Söylemiştir;”Tanrını dan Görev Aldım.Afganistan ve Irak’ı da Onun İçin İşgal Ettim.Biz Siz Müslümanlar İçin 9.Haçlı Seferini Başlattık”

RİSE (ABD Eski Dışişleri Bakanı)Washington Post Gazetesinde ki Röportajında Şunları Söylemiştir;”Başta Türkiye Olmak Üzere Fas’tan Basra Körfezine Kadar Ortadoğu da Bulunan 22 Ülkenin Sınır larının Değişmesi Gerekli”

DİCK CHENEY (Başkan Yardımcısı)Amerikan Girişim Enstitüsünde Yaptığı Konuşmada Şunları Söylemiştir;”Başkan Bush’un Haçlı Seferi Sözlerini Destekliyorum Savaşımız İslam’la Biz Afganistan ve Irak’ı İşgal Etmeseydik Onlar İslam Birliğini Kurup İsrail’i Yok Edeceklerdi”

JACQUES CHIRAC (Eski Fransa Cumhurbaşkanı)Fransa Eski Lideri Chirac Amerikalı Bir Gazeteciye Verdiği Demeçte Şunları Söylemiştir;”Hepimiz Bizans’ın Çocuklarıyız Avrupa’nın Temel Şartlarına Uymuş Olan Bir Türkiye Avrupa İçin Olağanüstü Tehlikelidir.Bu Yüzden BOP Gerçekleştirilmelidir.”

Bugün  Erdoğan iktidarının ülkemizi hızla savaşa nasıl götürdüğünü yıllar içinde tek tek inceleyerek analiz edebilirsek gerçeklere uyanmak çok zor olmaz . Siyonist protokoller ve  1945 yılından sonra yazılan ekleri ile RABITA 1976 Şeriat kongresinde alınan kararlar birbirleriyle örtüşmektedir. Bu konuyu sonra yazacağım .

Bu hususta öncelikle” Rabıta Uğur Mumcu`dan  sonra “ kitabımı yakın plan olarak okumanızı tavsiye ederim . Atatürk ülkemizin başındayken BOP projesine nasıl karşı çıktığını ve ne tür startejilerle süreci götürdüğünü ise “ Atatürk `ün yasaklanan kitabı “ adlı kitabımda kaleme almıştım .

Uuzn yazmak gerek ! Başka yazılarımda konuyu bütünsel olarak açmaya devam edeceğiz. Gündem BOP projesinin Kürdistan ayağını gözlerden kaçırmak için vizelerin askıya alınmasıyla kaçırılıyor .Buna gündeme sis bombası deniyor .

Ben ekranlarda yaşanan kavgalara ve karşılıklı sallamalara şüpheyle bakıyorum .Çünkü bugünlerde hava sisli . Sis bombaları atılmış göremiyoruz.

Bu hafta proğramım şöyle ; 13 Ekim Cuma günü saat 11:00` dan itibaren Can Ataklı ile Halk TV yazı işleri proğramında gündemi konuşacağız.

14 – 15 Ekim tarihlerinde Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen kitap fuarında Cumartesi ve Pazar günleri imza etkinliğinde kitaplarımı imzalayacağım .

Herkese esenlikler dileklerimle bunun yanında  iyi bir hafta sonu dinliyorum .

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.