Alexa
DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
ALTIN 458,459
BIST 1124,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 27°C
Parçalı Bulutlu

Boş Kabuk Evlilikler

Boş kabuk evliliklerde, eşler birbirlerine karşı güçlü bağlar hissetmezler. Sadece dış ve iç baskılar evliliğin sürdürülmesine neden olur. Bunlar, iş gereği (seçilmiş bir siyasetçinin istikrarlı aile imgesi sürdürmek istemesi gibi), yatırımlar/mal varlığı yüzünden, toplumsal kabul için evli kalmayı tercih edebilirler.

Kimi evlilikler bir vefaya ya da minnete dayanır, evliliği sürdürmek, bir diyet borcudur. Ya da en genel geçer neden çiftlerin boşandıklarında, çocuklarının bundan zarar göreceğini düşünmeleridir.

Boşanmak bazıları için ahlaki olarak doğru değildir. İnançlarına aykırı bulabilirler. Dinamizmini, ruhunu kaybeden evliliklerde eşler birbirlerine ya da evliliklerine karşı gerçek bir ilgi göstermezler. Sıkılma hissi ve duygu yitimi boş kabuk evliliklerin en belirgin özelliğidir.Bilinenin aksine, ciddi tartışmalar yaşanmaz. Çatışmaların kanıksandığı, sıradanlaştığı bir evlilikte eşler gizli gizli kavga ederek dışarıya anlaşan çift görüntüsü verebilirler.

Ya da tam tersine herkesin içinde de tartışabilirler. Bu durumda ilişki tartışma, gerilim ve travmalarla karakterize olur. Özellikle taraflardan birinin ayrılmayı istemesine rağmen zorunlu olarak evlilikte kaldığı durumlarda görülür bu. Sayısal olarak boş kabuk evliliklerle ilgili bir veri bulunmamakla birlikte, profesyonellerin deneyimleri böyle evliliklerin oranının %80 civarında olduğunu düşündürmektedir. Boş kabuk evliliklerde;

  • Ortamda neşe ya da kahkaha gözlenmez.
  • İletişim en düşük düzeyde tutulur.
  • Kişisel paylaşımlar ve şefkat göstermek nadiren görülür.
  • Bu tür evliliklerde, çocuklar sosyalleşme sorunu yaşarlar. Arkadaşları ile ebeveynlerini buluşturmak istemezler. Anne babalarının karşılıklı etkileşimsizliğinin ortaya çıkmasından utanırlar.
  • Çiftler birlikte çok az etkinliğe katılırlar.
  • Cinsellik nadir ve tatmin edici olmaktan uzaktır.
  • Eşler birbirlerine karşı duyarsızdırlar.

Eşlerden nadiren her ikisi, genellikle de sadece biri boş kabuk evliliği sürdürmek için sıra dışı çaba sarf eder. Bu noktada, her iki tarafın da şu soruyu kendisine acilen sorması gerekir; DEĞER Mİ ?.

Prof.Dr.Şengül Hablemitoğlu

Prof.Dr.Şengül Hablemitoğlu

1986 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Aile ve Tüketici Bilimleri Anabilim Dalında 1989 yılında yüksek lisansını, 1996 yılında doktorasını tamamladı. Türkiye Bilimler Akademisi Sosyal Bilimlerde Doktora Sonrası Yurtdışı Araştırma Bursu ile 1997 yılında gittiği ABD'de Purdue Üniversitesi Kadın Çalışmaları Programı'nda misafir öğretim üyesi olarak araştırmalar yaptı. 1998 yılında Üniversite Doçenti unvanını aldı ve 2005 yılında Profesör oldu, çeşitli idari görevlerde bulundu. Mayıs 2008 yılında Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü'nün kuruluşunda görev aldı ve Bölüm Başkanlığı'na atandı. Kasım 2008-Şubat 2015 arasında Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde Dekanlık görevini üstlendi, son yıllarda aile ve yas danışmanlığı yapmaya başladı. Bu kapsamda çeşitli özel, kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen aile danışmanlığı eğitim programlarını düzenleyerek eğitmenlik yapmaktadır. Halen bağımsız bir kuruluş olan Hablemitoğlu Hablemitoğlu Ankara Enstitüsü'nde bireysel ve kurumsal gelişim odaklı modüler eğitim programları, workshoplar düzenlemekte, aile danışmanlığı eğitimleri ve yas danışmanlığı seminerleri vermektedir. Ayrıca Lefke Avrupa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü'nde bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır. Uluslararası Sosyal Hizmet Uzmanları Federasyonu (IASSW)'na üyedir. Çok sayıda üniversitenin Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezlerinde danışma kurulu üyesidir. Çeşitli ulusal ve uluslararası panel, kongre ve sempozyumlara katılmış, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konferans vermiş, çalışma ziyaretleri yapmış ve bugüne kadar 8 kitabı yayınlamıştır. Kanije ve Uyvar'ın annesidir.
Prof.Dr.Şengül Hablemitoğlu Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.