Alexa
Medya Siyaset

Bozuk Kararların Asli Sahibi Kim?

Bozuk Kararların Asli Sahibi Kim?

Garabetler ülkesi olduk… Ucubelerin tekmili birden tamamı bizde!.

Ortaçağdan bu yana, aklın, izanın ve vicdanın hepten devre dışı bırakıldığı bir başka ülke var mıdır acaba?

Devenin,”Boynun eğri” bahanesine verdiği “Nerem doğru ki?” cevabı ile, gözümüzdeki merteği görmeyip develere yıllar yılı haksızlık etmişiz. Bir kez olsun kendimize dönüp “Neremiz doğru kaldı ki?” diye sormamışız.

Ekonomi bozuk… Ticaret bozuk!…

Eğitim bozuk…. Ahlak bozuk!…

Siyaset bozuk…. Seçim sistemi bozuk!…

Dil bozuk… Hoşgörü bozuk!…

Hukuk bozuk…. Düzen bozuk!…

Dini inançlar bile bozulunca, dini söylemler de bozulur oldu!

Eee? Nereye kadar uzatalım, bozuklar listesini…?

Üretim bozuk, fiyat dengesi bozuk, ithalat bozuk, ihracat bozuk, bütçe bozuk, vergi sistemi bozuk… sosyal adalet bozuk… Denge bozuk!…Bunca “Bozuk” arasında, hangi dengeli akıl sağlığından söz edilebilir ki?

Bunca “Bozuk” arasında dengede kalabilmişliğine şüpheyle bakılan aklın ve onun ürünleri iradenin, sorgulamanın vicdanın sağlam ve doğru kararlarından söz edilebilir?

Son yıllarda, akıl, vicdan, irade ve insani erdemlerin neredeyse tamamı devre dışı bırakılarak palyatif önlemlerle “Bozuk” düzeltme operasyonlarına başvurulduğu için, sistem daha bir bozulmuş, “Bozuk”ların sayısı da geometrik dizi uyarınca artmıştır.

İşin en şaşılası tarafı da şudur ki; alınan palyatif tedbirler “Halk yararına” gibi sunularak, toplum aldatılmakta!…

Daha da şaşılası durum şudur ki (ve üstelik ne yazık ki); bu “Bozuk” uygulama toplumda, şu ve bu nedenle pek çok yandaş bulmakta, inanmakta!… Oysa bu “Bozuk” uygulamaların yarınlarda yaratacağı tehlikeler bilinip dururken, günü kurtarma adına göz ardı edilmekte, uyarılara da kulaklar tıkanmakta!…

Temeli bozuk kurgulanmış bir yöntemle, bozuklukların düzeltilemeyeceği bilinmiyor değildir.

İşte burada da “Bozuk” niyet mi devrede sorusu akla gelmekte!. Bozuk üstüne bozuk kararlarla halk aldatılmaya devam edildikçe yanan canlar artmaya devam edecektir!. Kirli siyaset, kendi çıkarı için kiri kirle örtmeye devam ettikçe, ve buna yandaş da buldukça, ne yazık ki, “Bozuk düzen” sürecektir.

Çoook ama pek çok örnekten sonuncusu… İstanbul’da çöken 8 katlı bina. (İlk mi? Elbette değil? Bu gidişle sonuncu da olamayacağı açık!) Daha önce de yine İstanbul’da buz üstünde kayar gibi koca bir bina çökmüştü. Sanki, görmezlikten gelmekle, yayın yasağı koymakla sanki acı kalktı ortadan.

İmar Barışı adı altında yasa tanımazlıklar üç-beş kuruş paraya tahvili yaşanmakta ülkede!. Bu binanın da 3 katı kaçakmış. İmar affından yararlanma talebi olmaması da düşünülemez?

Ve yetkililer övünçle haykırmakta: “10 milyonu aşkın vatandaş bu imar barışından yararlandı!”

İşte bu 10 milyon suçlu küçük ödentilerle, sözde bu “Bozuk” barış yutturmacasıyla affa uğrarken, 10 milyon çöküntüye zemin hazırlanmıştır. “Bozuk” uygulamanın bedeli kime ödetiliyor ah bir anlasa bu halk!..

07 ŞUBAT 2019
Mehmet Halil Arık
Emekli eğitimci DENİZLİ

Mehmet Halil Arık

Mehmet Halil Arık

Emekli Eğitimci
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ