Alexa
DOLAR 7,7924
EURO 9,0891
ALTIN 469,11
BIST 1121,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 33°C
Az Bulutlu

Çağın Diktatörleri

Çağın Diktatörleri
29.04.2018 - 0:00
A+
A-

Kuzey Batı Afrika’da Akdeniz’in girişini kontrol eden , 1956 da bağımsızlığına kavuşan, krallık tarafından yönetilen jeopolitik bir ülke. Turizm dışında geliri bulunmaz. 1956 – 1961 yılları arası kral 5.Muhammed, 1961-1999 yılları arasında 2.Hasan, Hasan’ın ölümü üzerine yerine geçen 6. Muhammed tarafından yönelmektedir.

Bağımsızlığını kazandığı 1956 dan bu tarafa ülkede demokrasi yoktur. Sembolik partiler ve kralın izin verdiği ölçülerde istenildiği zaman seçim yapılmaktadır. Seçim ise her zaman kralın istekleri doğrultusunda gerçekleşir. Kral ülkenin tek hakimi olup ordu, polis ve İstihbarat tamamen krala bağlı olup, ona hizmet etmekte, ülkede terör estirmektedir. İstihbarat örgütü halkı susturmakla görevlidir. Kral ülkesi içindeki saraylarında huzur içinde yaşar.

2. Hasan’ın en iyi becerisi yolsuzluktur.  Ülkeye hükmettiği dönemde ülkeyi soydu, soğana çevirdi. Fransa ve ABD li şirketlerle kanka oldu. Kral 2. Hasan muhalefeti tamamen susturarak bizdeki deyimle bertaraf etmiştir. Ya taraf olursun yada bertaraf olursun hükmünü uygulamıştır.  Muhalefet 1972 de darbe girişiminde bulundu ise de başarılı olamadı. Fransızlar kralın yanında yer aldılar, ona yardım ettiler. Başka türlü olmazdı Fransa’nın çıkarları zarar görürdü. Onlarca komutan, pilot kurşuna dizilmiş. Ölünceye kadar hapishanelerde tutuldular.

2. Hasan anayasal olarak hem kral hem de Emir El-Mümin idi yani Hazreti Ali’nin soyundan geldiğini iddia eden dini bir lider durumunda idi. Darbe sonrası iyice gaddarlaştı. Herkesi önünde diz çökmeye,  elini öpmeye, avucunun içini yalamaya mecburdu. Sıkıysa diz çökmesinler,  el öpmesinler, avuç yalamasınlar. Hapishaneler ne güne duruyordu? 1999 da Hasan öldü oğlu 6 Muhammed  geçti. O’da babasının yolunda despotluğa devam ediyor, kimsenin nefes almasına izin vermiyor. Buna  yoksulluk ve ahlak erozyona eklenince  İslamcılar güçlendiler. 2011 Arap Baharı ile birlikte kral yeni bir anayasa hazırlandı baskı ile halkın onayını aldı. Yetkilerin tamamını kendi üzerinde topladı. Nasıl anayasa ve referandum ise? Halk artık hiç bir konuda sesini çıkaramıyor. Fas krallığı demokrasi sıralamasında 120. Sırada yer alıyor. Olmayan demokrasinin sırası mı olur?  2011 yılında kralın denetim ve yönetiminde İslamcı Adalet ve Kalkınma Patisi iktidar olduysa da muktedir olamadılar. Çünkü bütün yetkiler kralda toplanmış durumdadır. Kral Allah ve Peygamber’den sonraki en yetkili kişi olarak kendini görüyor. Buna İslam Halifeliği de denebilir. Hiç kimse kendisine karşı gelmediği gibi yazılı veya sözlü konu dahi edilemiyor. Demokrasi var denilerek halka her şey yutturuluyor. Algı yanılması yaratılarak halk uyuşuk ve ilgisiz hale getirilmiş. Kral için halk hiç bir şeyden anlamayan koyun sürüsü durumuna getirilmiş, kırıntılarla avutulmuyor.  Kral ise Deveye götürmekle meşgul.

Kral, eşi, akrabaları ülkenin bütün varlıklarını gasp etmiş durumda. Seçilmiş iktidar ise buna sessiz kalıyor. İsterse kalmasın! Hazine kralın emrinde, sınırsız örtülü ödeneğe sahip. Hesap soracak veya sorabilecek hiç bir makam yok. Anayasayı delse de sorun olmaz. Yanlışını yanlışla düzeltir. Muhalefet varmış gibi gözükse de kralın güdümünde sembolik bir muhalefet var. Krala karşı gelinemez. Ceza evleri, kimler için var? Gazeteciler, muhalifler,  sendikalar,  kralda hoşlanmayanlar, kralı eleştirenler için var. Yaşam alanları ve yargı tamamen kralın elinde. Basını tamamen ele geçiren kralın yolsuzlukları, haksızlıkları, hırsızlıkları yazılamaz,  konu edilemez. Kral bütün gazetelerin her gün manşetinde yer alır. Televizyonlar kralın haberleriyle yayına başlarlar. Sürekli olarak yalan haberlerle,  kemik yalayıcılar kralı göklere çıkarırlar, toz kondurmazlar. Yalan ve mesnetsiz bilgilerle halkı koyunlaştırma görevine sadakat bağlıdırlar. Bütün bunların kral için hiç önemi yoktur. Kopenhang kriterlerine uymak, AB ülkeleri gibi özgürlükçü ve demokratik bir ülke idealdir yoktur. Halk koyun kalmalı, uyuşukluktan uyandırılmamalıdır.

****

Soğuk Savaş Dönemi

Doğu ve Batı Almanya liderleri bir araya gelirler.

Doğu (Kominist) Almanya lideri, Ulbiricht Batı Almanya liderine sorar:

-Hobiniz var mı?

Brand: Evet benimle ilgili fıkraları topluyorum, ya sizin?

-Ben de hakkımda şaka yapanları, fıkra üretenleri topluyorum.

Bahattin Ayhan

29.04.2018

Bahattin Ayhan

Bahattin Ayhan

Araştırmacı-Yazarı.Tarih Türklerle Başlar,Türkiye Halkları,Antik Dönemden Günümüze,Köken-Dil-İnanç adlı kitapların yazarı
Bahattin Ayhan Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.