Alexa
DOLAR 7,9701
EURO 9,4633
ALTIN 486,949
BIST 1190,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 29°C
Parçalı Bulutlu

Çanakkale Savaşları

Çanakkale Savaşları
04.05.2018 - 21:02
A+
A-

Tarihimiz savaşlarda kazanılan zaferlerle doludur. Atilla’nın her iki roma imparatorluğunu haraca bağladığını, Göktürk Kağanlığının, Asya hâkimiyetinin, Selçuklu zaferlerini saymasak dahi Osmanlı döneminde kazandığımız zaferler milletimiz için övünç vesilesidir.

Kosova savaşlarında Niğbolu’da karşımızda tek bir devletin ordusu yoktu. Bu savaşlarda birleşik Avrupa ordularına karşı savaşmıştık. Niğbolu’da karşımızda savaşanlar içinde Fransız şövalyeleri ve askerleri de vardı. Fransızlar çok mağrur ve kendilerinden emindiler. “Gök kubbe üzerimize çökse mızraklarımızla tutarız.” Diyorlardı.

Gök kubbe inse mızraklarımızla tutarız diyen Fransızlar Yıldırım’ı durduramadılar. Fransız askerlerinin bir kısmı savaş alanında can verdi, bir kısmı kaçmak isterken Tuna’da boğuldu, bir kısmı da esir alındı.

Esir alınanlar arasında Burgonya Dükünün oğlu Never Kontu Korkusuz Jan vardı.

Denizlerde kazandığımız zaferler de birleşik Avrupa donanmalarına karşı kazanılmıştır. Preveze’de, Cerbe’de birleşik Avrupa donanmaları Barbaros’un, Turgut Reis’in, Seyit Ali Reis’in, Kaz Dağlı Salih Reis’in, Piyale Paşanın sevk ve idare ettiği donanmamıza mağlup olmuştur.

Yahya Kemal “Süleymaniye’de bayram namazı” şiirinde bu zafer dolu yılları;

“Gökte top sesleri bir bir nerelerden geliyor?

Mutlakaa her biri bir başka zaferden geliyor.

Kosva’dan Niğbolu’dan Varna’dan İstanbul’dan

Anıyor her biri bir vak’ayı heybetle bu an

Deniz ufkunda bu top sesleri nerden geliyor

Barbaros belki donanmayla seferden geliyor

Adalardan mı? Tunus’tan mı? Cezayir’den mi?

Hür ufuklarda donanmış iki yüz pare gemi

Yeni doğmuş aya baktıkları yerden geliyor

O mübarek gemiler hangi seferden geliyor.”

Mısralarıyla çok güzel anlatmıştır.

Çanakkale zaferi imparatorluğumuzun ömrünü tamamlamak üzere olduğu son döneminde kazandığımız muhteşem bir zaferdi. Tarihimizin en önemli zaferidir. Tek başına Çanakkale savaşları ve kazanılan muhteşem zafer milletimizin tarihine süslemeye değer, hiç bir milletin tarihinde Çanakkale savaşlarına benzer savaş ve kazanılan zafer yoktur.

Çanakkale’ye saldıran itilaf devletlerinin amacı donanmalarıyla Çanakkale boğazını geçmek, İstanbul’a el koymaktı.

İstanbul’u alırlarsa savaşın çok çabuk biteceğini düşünüyorlardı.

İngiltere hariciye nazırı LordKicner Mareşal Jean Hamilton’a “eğer Çanakkale’yi geçerseniz İstanbul kendiliğinden teslim olur ve siz bir muhabereyi değil harbi kazanmış olursunuz.” Der.

Aslında Çanakkale’yi fazla zorlanmadan geçeceklerini sanıyorlardı. Çanakkale’ye geçerler ve İstanbul’a el koyarlarsa Çarlık Rusya’sının büyük askeri gücünü diğer müttefik cephelerde kullanmayı ve savaşı kısa sürede bitirmeyi umuyorlardı.

Askerimizin inanılmaz direniş itilaf devletlerinin planlarını bozmuştur. Milletimiz de emsalsiz sezgisiyle Çanakkale’nin önemini anlamış binlerce gönüllü düşmanı karşılamak için Çanakkale’ye koşmuştur. Savaşın olduğu yıllarda Makedonya hudutlarımız dışında kaldığı halde Bulgaristan ve Makedonya’dan binlerce gönüllü savaşmak için Çanakkale’ye gitmiştir.

Çanakkale’de mağlup olan ünlü İngiliz devlet adamı Churchill “Türkler Çanakkale’yi zorlayan çağının en işi tekniğine sahip güçlerin karşısına adeta bir kale gibi dikilmiştir.”

SirJulienCorbet “Çanakkale’de başarılı olamadık. Nasıl başarılı olurduk ki? Zira Türkler yuvasına girilmiş aslanların hiddetiyle cüret ve cesaret kahramanlığı ile savaşıyorlardı. Böyle bir millet görmedim.” Demiştir.

İngiliz General Townshend “Avrupa’da hiçbir asker yoktur ki Türklerle mukayese edilebilsin. Almanların müdafaada gayet iyi oldukları kabul olunabilir. Fakat siperlerde onlar dahi Türklerle kıyas edilemez. Misal olarak Gelibolu’yu zikretmek isterim. Orada gemilerimizden yaptığımız atışlarla büyük zayiata uğrayan kıtalar Türk olmasalardı yerlerinde kalamaz ve tarumar olurlardı. Kaçarlardı. Hâlbuki Türkler bütün muharebe müddetince yerlerinde kaldılar.” Demiştir.

Çanakkale savaşlarında savaşan Türk askerini kumandanları ile birlikte değerlendirmek gerekir. Asker olağanüstü kahramanlıkla savaşmış, bütün kumandanlar askeri sevk ve idarede büyük başarı göstermiştir. Fakat Çanakkale savaşlarına Yarbay olarak katılan Mustafa Kemal şüphe yok ki Çanakkale savaşlarının en büyük komutanıdır. Savaşın kazanılmasında en büyük pay Mustafa Kemal’indir.

Mustafa Kemal 25 Nisan günü itilaf devletleri kuvvetlerinin çıkarma yaptıklarını çıkan birliklerin yayılarak Kocadağ’a doğru ilerlediklerini görmüş durumu hemen kavramıştır. Kocadağ düşerse cephe yarılır İstanbul yolu açılırdı. Hemen kararını verdi. İnisiyatif kullandı. Emrindeki tümenin iki alayını ilerleyin düşman kuvvetlerinin üzerine taarruza kaldırdı. Askerlerine “size taarruzu emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum:” diye emir verdi. Böyle bir emri ancak Mustafa Kemal verebilirdi.

Taarruz emrini alan o şanlı asker biraz sonra şehit düşeceğini bildiği halde bir an tereddüt etmedi. ALLAH ALLAH naraları ile düşman üzerine yürüdü belki hepsi şehit olmuştu ama düşman taarruzu da durdurulmuştu.

Avustralyalı bir tarihçi “Çanakkale savaşlarına Yarbay olarak katılan büyük deha sahibi Mustafa Kemal tam zamanında müdahale etmeseydi çıkartmanın ilk yapıldığı 25 Nisan günü Türk savunması çökmüştü. Mustafa Kemal’in inisiyatif kullanarak verdiği kararla kuvvetlerini taarruza kaldırması itilaf devletleri taarruzunu durdurmuştur.” Burada hepsini sayamayacağım çok sayıda yabancı devlet adamı ve komutan Çanakkale savaşlarının en büyük kahramanının Mustafa Kemal Atatürk olduğunu söylemişler Atatürk’e takdir ve saygılarını belirtmişlerdir.

Adam Çanakkale savaşlarını anlatıyor, savaşın en büyük kahramanından söz etmiyor. Mustafa Kemal’siz Çanakkale’yi anlatamazsın noksan kalır.

Ben Türk tarihinin her safhasını severim. Osmanlı tarihini de severim. Osmanlı devrinin büyüklerinin kahramanlarını severim. Osmanlı artık tarihe karıştı yerini artık Cumhuriyet aldı.

Ben nasıl Osmanlı devri kahramanlarını, büyüklerini seviyorsam Atatürk ve silah arkadaşlarını da öyle seviyorum. Hatta Atatürk’ü iki kat fazla seviyorum.

Birinci cihan savaşı öncesi itilaf devletleriyle Çarlık Rusya’sı anlaşmışlardı. Enez Midya hattına kadar Trakya ve İstanbul ve Boğazlar Çarlık Rusya’sına bırakılacaktı. İtilaf devletleri Çanakkale’yi geçemedi. İtilaf devletlerinin planları bozuldu. Rusya’da Bolşevik ihtilali oldu Çarlık Rusya’sı sona erdi.

Çanakkale geçilseydi. Çarlık Rusya’sı belki de sona ermez Ruslar İstanbul boğazlar ve Çanakkale’ye el koyarlardı.

Çanakkale savaşlarının en büyük kahramanı Atatürk’tür. Çanakkale’de Atatürk’ün düşman taarruzlarına karşı zamanında müdahaleleri olmasaydı itilaf devletleri kuvvetleri Çanakkale’yi geçer İstanbul’u düşürürlerdi.

Osmanlı hükümetin kabul ettiği Sevr anlaşması Türkiye için bir felaketti. Atatürk ve silah arkadaşları sevr’i kabul etmedi. Savaş yorgunu Türk milleti Atatürk’ün arkasında toplandı.

İstiklal savaşımız çok zor şartlarda yapıldı ve kazanıldı.

İstiklal savaşı kazanılmasaydı, İstanbul’un da bizde bırakılmayacağını düşünüyorum.

Bu sebeplerle Cumhuriyetimizin kurucusu, vatanımızın kurtarıcısı Atatürk ve silah arkadaşlarına, Türküm diyen bütün vatandaşlarımızın minnettar olduğunu ve sevdiğini düşünüyorum.

Atatürk takıntısı olanların dertlerinin ne olduğunu anlayamıyorum.

Talat ŞALK

Emekli Cumhuriyet Savcısı

Talat Şalk

Talat Şalk

USAK (Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu) İç Güvenlik ve Hukuk Uzmanı'dır. Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden emekli olan Talat Şalk, PKK lideri Abdullah Öcalan'ı İmralı'da sorgulayan savcıdır. Şalk'ın çok bilinen davalarından biri de Beyaz Enerji olmuştur. "İmralı'da Öcalan'a Soruldu" adlı kitabın yazarıdır.
Talat Şalk Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.