Alexa
DOLAR
7,5358
EURO
9,0249
ALTIN
411,42
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Çok Bulutlu
17°C
İzmir
17°C
Çok Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
14°C
Salı Çok Bulutlu
17°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
19°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
16°C

CHP’de Özgüven Sorunu

CHP’de Özgüven Sorunu

CHP bir türlü özlenen eksenine oturamıyor. İktidar savaşında bir muhalefet partisi için dünyanın en uygun şartları oluşmuş ve Demokrasinin bütün enstrümanlarını kullanarak iktidarı ele geçirmek varken,2023 yılında yapılacak Genel seçimleri veya Tayyip Erdoğan’ın erken seçim kararını almasını beklemek kabul edilemez.

Kendi işine gelen politikaları üretmede çok başarılı olan AKP’ye en hazırlıklı olduğu sırada seçime gitmesine fırsat vermek yanlış olur.  Zaman AKP’nin lehine çalışıyor.  AKP’nin gerek TBMM’deki Milletvekili, gerekse büyük şehirlerin Belediye Meclislerindeki üyesayılarının bugünkü ortamda halkta oy karşılığı yoktur. Cumhurbaşkanlığı Hükümet sisteminin ise her türlü yıkıcı sonuçları tahammül sınırlarını aşmıştır.

Her ne kadar Salı günleri yapılan Parti Meclisi toplantılarında Kılıçdaroğlu’nun AKP’yi hedef tutarak sert eleştirilerde bulunuyor olması ve Basın Toplantılarında veryansınlar yapılıyorsa dabu konuşmalarbüyük ölçüde basını eline geçirmiş AKP medyasında buhar olmakta, halka yansımamaktadır. Bunun  yanında son günlerde Kılıçdaroğlu’nun 81 ilimize  milletvekilleriyle çıkartma yaparak halkın ve KOBİ mensuplarının dertlerini dinleme konusunda sahaya inmesini takdirle karşılamak gerekir. Yeni bir hamle ile de tarımla ilgili araştırma yapmak üzere yeni bir sefer hazırlığı içinde oldukları bildirildi. Bu arada yapılan görüşmelerde halkın %94’nün CHP’nin ülkeyi düze çıkarmak için belirlediği  politikalarından habersiz olduğunu da   öğrenmişler.

Geçtiğimiz Çarşamba günü CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç yaptığı Basın toplantısında AKP’ye seslenerek ya Güçlendirilmiş Parlamenter sisteme geri dönülmesi veya erken seçime gidilmesi çağrısında bulundu. Beklenen olumlu bir adımdır bu. AKP’nin kulak vereceğini sanmıyorum. O halde CHP ikinci adımı atarak Millet ittifakını toplamalı, yeni kurulan Deva ve Gelecek partilerine de göz kırparak bütün muhalefet partilerini ‘Demokrasiye Dönüş ve Özgürlük İttifakı’birliğine davet etmelidir. Böylece ortaya çıkan ve halktaki karşılığı %55 -%60 arası olan gücü arkasına alarak AKP’ye tekrar seslenir ve isteklerini yeniler. AKP üç maymunları oynamaya devam ederse konuyu Millet Meclisine taşımalı, büyük bir kampanya ile Parlamenter sisteme geri dönülmesi için 360 Milletvekili imzasına ulaşmak için çalışmalıdır. Mevcut sistemle devam edilemeyeceğini, AKP’nin kapatılmasına kadar gidecek Anayasa ihlallerini, ülkeyi ve ekonomiyi yönetmede yıkım noktasına gelindiğini, hukuk devleti olmaktan çıkıldığını, rüşvet alıp verme konuları, gazeteciler başta olmak üzere onbinlerce masum insanın hapislerde yattığını anlatarak yapılacak oylamada mevcut sisteme kerhen onay veren AKP ve MHP vekillerinin de katılımıyla başarıya ulaşabilir. AKP’ye yine destek verecek olanlar demokrasi düşmanı olarak görülecektir.

Bütün bunlar sonuç vermezse AKP’nin yukarıda saydığım nedenlerle kapatılması için Anayasa Mahkemesine başvurulur. O da olmazsa Sine-i Millete dönülür ama bu noktaya gelmeden işi bitireceklerine inanıyorum.

İngilizcede güzel bir söz vardır. Türkçe karşılıkları da var. ‘Actions speak louder than words/voice’. Bunun anlamı, eylemler konuşmalardan daha yüksek ses getirir. Bizler de, ‘Lafa değil, icraata bak’ özdeyişini, ‘Laflapeynir gemisi yürümez’, ‘Ayinesi/Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz’ veya ‘Yapan yapar, yapamayan konuşur’ Atasözlerini kullanırız. Eylemler, halka ulaşmada en etkili yöntemdir ve oy toplamada güven unsurunu yaratır.

Konuşmalar eylemlerle desteklenmezse samimiyetinden şüphe edilir. Eylem sergileme, insanın gerçek niyetine, pozitif sonuç alma isteğine işaret eder. Amacını ve hislerini söylediklerinden daha açık vurgular.

70 yıldır tek başına iktidar olamayan CHP yukarıda saydıklarımı yaparsa kendisine yakıştırılmaya çalışılan ‘İktidarsız Muhalefet’ sözü sonlanır. Başlık olarak yazdığım, partideki ‘Özgüven Sorununda’ haklı çıkmak istemiyorum ama AKP’ye yazılması gereken ‘ACI REÇETE’ninaziz milletime çıkarılmasına da gönlüm razı değil.

Saygılarımla

Erol Başarık   Reform 2000 Party’si Genel Başkanı – İngiltere

Yorumlar
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Olağanüstü güncel ve somut,tamamen nesnel ve temelli, gerçek yurtsever, her sözcüğü içten ve mükemmel bir saptama, analiz, öneri. Sayın BAŞARIK’ı en yürekten duygular, dilekler ve saygılar sunarak kutlamak gerek.