Alexa
DOLAR
7,5345
EURO
8,9835
ALTIN
411,42
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Sağanak Yağışlı
16°C
İzmir
16°C
Sağanak Yağışlı
Pazar Parçalı Bulutlu
16°C
Pazartesi Çok Bulutlu
15°C
Salı Sağanak Yağışlı
15°C
Çarşamba Çok Bulutlu
18°C

CHP Düğmeye Basarsa Türkiye Kurtulur

CHP Düğmeye Basarsa Türkiye Kurtulur

CHP bugünlerde düğmeye basarsa Başkanlık Sisteminin üç aylık ömrü kaldı.AKP iktidara geldiği 2002 yılından beri geçen 18 yılda iktidarını ilelebet sürdürmek için günümüze kadar partiyi tahkim etmek, muhalefeti yıpratmak için devamlı akıl almaz stratejiler belirledi. CHP’lilerin aralarında yaygın bir şekilde kullanılan ‘’Bunlar gidici’’ sözü, başarılı Belediye seçimlerinin de verdiği rehavetle 2023 seçimlerine kadar sabırla beklemeyi düşünmek büyük hata olur. Bugün muhalefetin elinde ateşi tutacak bir maşa varsa 2023’e gelene kadar AKP onu da yok edecektir. 2023 seçimlerinde bütün muhalefet partilerinin işi bugünlere kıyasla çok daha ağır şartları  taşıyacaktır. Seçimler süresiz iptal de edilebilir. Buraya kadar yazdıklarımı dikkatlice bir daha okuyunuz.

Ülkemize her açıdan büyük zararlar veren, adına ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ denilen ve Kuvvetler Ayrılığına dayanan demokrasiyi rafa kaldıran, Anayasanın bir çok maddeleriyle çelişen ucube bir sistemin sonu geliyor. Matematiksel gibi pozitif verilere dayanarak  bunu bir müjde olarak aşağıda açıklayacağım. Parlamenter sistem yanlısı görünen Babacan’ın Deva Partisi ve Davutoğlu’nun Gelecek Parti’sinin siyaset sahnesinde yer almaları şimdiye kadar ürkek davranan başta Ana Muhalefet Parti’si CHP’nin TBMM’sinin yeniden fabrika ayarlarına dönmesi ve Cumhuriyetin yeniden kazanılmasında gerekli adımları atmada duyacağı cesareti ve sorumluluğu his ettirecektir.

İşsizlik ve yoksulluğun sefalet halini aldı. Buna karşın hazineyi tam takır boşaltmış, hatta 132 milyarlık İşsizlik Fonunu dahi buharlaştıran AKP’nin COVİD – 19 salgını sürecini yönetmede maddeten  aciz duruma düştüğüne hepimiz şahit olduk. Salgın nedeniyle evlerde kaynamayan tencerelerin iktidarın gücünü her geçen gün nasıl örselediğini anketlerden görüyoruz. Sağda kurulan iki yeni parti, DEVA ve GELECEK partilerine verilen destek hızla büyümekte, son yapılan anketler birlikte oylarının toplamını %6’ya yakın vermektedir. Haziran ayının sonunda bu rakamın %8’i aşacağını, %10’u zorlayacağını düşünüyorum. Bu desteğin büyük kısmı AKP ve MHP ortaklığı olan Cumhur İttifakından gelmektedir. Bu da onların Meclisteki Miletvekili sayısıyla orantılı olmayan bir durum sergiliyor ve sürdürülebilir değildir. Halk desteğini kaybetmiş mevcut sistem topal ördek durumuna düşmüştür.

Bu durumun düzeltilmesi için atılacak adımı yapmak CHP’ye düşer. İnisiyatifi ele alarak önümüzdeki üç ayda, üç büyükadım atarak izlenecek yol haritasını takip ederse yeniden Demokrasiye kavuşuruz. Türkiye’nin içieride istikrar, yurt dışında itibar kazanmasını sağlayacak sonuca ulaşmada CHP inisiyatifi ele alarak bu Haziran ayından başlayarak üç ayda üç adım atması gerekir. Ben buna 3A – 3A hareketi diyorum, yani 3 Adım – 3 Ay demektir. 3 adım atmakla 3 ayda demokrasiye dönüş sonucuna ulaşılacaktır. İzlenecek stratejiler şunlardır:

1-CHP Parti olarak partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a anketlerden alınan sonuçlara dayanarak halkın üçte ikisinin Başkanlık sisteminden memnun olmadığını, TBMM’nin işlevini kaybettiğini, tek adamın kararlarıyla pandemi sürecinin iyi yönetilmediğini, ülkenin beklenenin veya vaad edilenin aksine büyük zararlara uğradığını belirterek Parlamenter sisteme dönüş için adım atmasını ister. Haziran ayının sonuna kadar cevap bekler. Bu arada yeni seçilmiş Milletvekillerinin 24 Haziran 2018’de yapılan seçimlerden bu yana iki yılı doldurmuş olarak milletvekili emekliliğine hak kazanıyor olmaları kendilerine daha rahat hareket kabiliyeti sağlayacağından partilerine olan bağlarında gevşeklik olabilir. Partilerinden ayrılmayı düşünenler için bu tarih önemlidir. Temmuz ayında sürpriz ayrılmalara karşı AKP ise yeni yasalar çıkarmayı planlıyor.

2-İkinci adım olarak, CHP bütün Muhalefet Partilerini ‘’Demokrasiye Dönüş Birliği’’ adı altında kuracağı cepheye davet eder. AKP ve MHP dışında hemen bütün Muhalefet Partilerinden destek gelmesi olağandır. Anketlere göre oy oranı %30’u aşan CHP, %10’u aşan Yeni Parti, HDP, Haziran sonlarında yukarıda izah ettiğim şekilde %10’u zorlayacak Deva ve Gelecek Partilerinin toplam oyu hep birlikte muhalefet oylarını %60 bandının üzerine çıkarıyor. AKP ve MHP oylarında erimeler Temmuz sıcağında da devam edecektir.

Tayyip Erdoğan CHP’nin çağrısına ilgisiz kalırsa konuyu TBMM’ne taşıyarak oylama yoluna başvurur. Burada 360 Milletvekilinin imzasını almak çok zor ise de imkansız değildir. Önümüzdeki üç aya yakın zamanda özellikle yeni kurulan partilere transfer olmak için AKP ve MHP’den ayrılan vekillerin sayısı önemli bir rakama ulaşabilir. Farkı kapatmasa da aza inmiş olur. Ayrıca şimdiki sistemden memnun olmayan iktidar cephesinin vekilleri de var. 1 Mart 2003 tezkeresinin oylamasında yüze yakın AKP’li Milletvekilin Tayyip Erdoğan’ın isteği dışında oy kullandığını hatırlayalım. Günümüzde de bu tarih tekerrür edebilir.

3-Cumhur ittifakı halen ayakta kalırsa bu onlar için bir Pirus zaferi olacaktır. Cumhur ittifakının demokrasiye karşı zaferi olarak tescillenecek. Bu durumda atılacak üçüncü yani son adımbütün Muhalefet Milletvekillerinin istifa ederek Sine-i Millete dönmektir. Bu durum Cumhur ittifakını askeri darbe yapmışçasına kötü bir duruma sokar. Yurt içinde ve dışında uyandıracağı yankıları anlatmaya kelime bulamıyorum. Böyle bir hükümet yoluna devam edemez. Bu adımın atılacağı daha önceden açıklanırsa Meclisteki oylamanın bu kabusla geçeceğini, oyların tekrar tekrar düşünülerek kullanılacağını da ifade edeyim.

Cumhur ittifakının,Muhalefet Partilerinin Demokrasiye dönüş çabalarına karşı hareket etmesi onları Demokrasi düşmanı olarak da lanse edecektir. İlerideki seçimlerde mevcut Milletvekillerinin seçilme şanslarının ne olacağını kestirmek, olacaksa seçmenin sandıkta nasıl cezalandıracağını, siyası hayatlarının biteceğini kestirmek zor olmasa gerek.

Önerdiklerim tatbik edilirse Muhalefet gerek sesini tüm ülkede duyurmada, gerekse Cumhur ittifakını  köşeye sıkıştırmadabaşarı sağlar. CHP inançla yola çıkar da çizdiğim yol haritasını takip ederse Eylül ayında başlayan Sonbaharda hasatı biçer. Kısa ömürlü ‘Fetret Devri’ sona erer. Demokrasi tekrar yeşerir. Yeniden demokrasiye geçişte Parlamentoyu Güçlendirerek kurmak büyük önem taşıyacaktır. Güçlendirilmiş bir Parlamento ülkeyi, hem emperyalist güçlerin oyunlarından, hem de onlara hizmet vermeye meraklı hainleri uzak tutar. Böyle bir ortamda ülkemiz kısa zamanda iyileşip kalkınmanın yolunu tutacaktır.

Sevgi ve saygılarımla,

Erol Başarık    Reform 2000 Party’si Genel Başkanı – İngiltere

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.