Alexa
DOLAR 7,9415
EURO 9,4248
ALTIN 462,042
BIST 1318,16
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 17°C
Parçalı Bulutlu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi : “MEB Kindar Nesil Yetiştirmeye Devam mı Ediyor?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi : “MEB Kindar Nesil Yetiştirmeye Devam mı Ediyor?
03.01.2019 - 21:55
A+
A-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, İstanbul’da Beşiktaş’ta bulunan Anadolu liseleri arasında “Beşiktaş Yarışıyor” adıyla yapılan deneme sınavındaki soru ile ilgili Milli Eğitim Bakanı’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi verdiği önergede; “Toplumun bunca kutuplaşması yetmiyormuş gibi masum çocuklarımızı da birbirine düşman ve kutuplaştırmak doğru değildir. Bu sorudan da anlaşılmaktadır ki “kindar nesil” yetiştirme projeleri devam etmektedir. Masum varlıklar olan çocuklarımızı bu şekilde bölemezsiniz. Çocuklarımıza dokunmanıza ve nefrete yönlendirmenize asla izin vermeyeceğiz.” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi’nin önergesi şöyle:

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 03.01.2019
Gamze AKKUŞ İLGEZDİ
CHP İstanbul Milletvekili

Beşiktaş’ta bulunan Anadolu liseleri arasında “Beşiktaş Yarışıyor” adıyla yapılan deneme sınavında sorulan bir soru başta veliler olmak üzere kamuoyunun tepkisini çekmiştir. Bu soruda kullanılan dil ve terimler, ayrıştırıcı, kin ve nefrete sürükleyicidir.
Sınavda sorulan soru “Kendi kendime diyorum ki: Şişli, Kadıköy, moda gibi semtlerde doğan, büyüyen, oynayan Türk çocukları milliyetlerinden tam bir derecede nasip alabiliyorlar mı? O semtlerdeki minareler görülmez, ezanlar işitilmez, ramazan ve kandil günleri hissedilmez.
Çocuklar, Müslümanlığın çocukluk rüyasını nasıl görürler? İşte bu rüya, çocukluk dediğimiz bu Müslüman rüyasıdır ki bizi henüz bir millet halinde tutuyor. Fazla medenileşen üst tabakanın çocukları ezansız yeni semtlerde alafranga terbiye ile yetişen (…) ve Türklükleri’ni hissedemiyorlar.
Soru: Bu parçada boş bırakılan yere, düşüncenin akışına göre aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir?
a- Doğarken kulaklarına ezan okunmuyor.
b- Çocukların sütü çok temiz, karakterleri kuvvetli oluyor
c- Türk çocukluğunun en güzel rüyasını göremiyorlar
d- Sadece rüyalarında inançlarını yaşıyorlar.
e- Başka semtlerdeki akranlarını küçümsüyorlar” şeklindedir.
Bu soruda kin ve nefret ifadeleri yer alırken belirtilen ilçelerde oturan çocuklar ise hedef gösterilmektedir. Bu duruma tepki gösteren velilere ise okul yöneticilerinin, bu yarışmayı düzenleyenler ve soruyu hazırlayanlar hakkında soruşturma açmak yerine “Yahya Kemal Beyatlı’nın eserinden alıntılandı” demekle yetinmesi kabul edilemez bir durumdur. Çünkü geleceğimiz olan çocuklarımız kendi değerlerine ve inançlarına bağlı şekilde yetişiyorlar. Toplumun bunca kutuplaşması yetmiyormuş gibi masum çocuklarımızı da birbirine düşman ve kutuplaştırmak doğru değildir. Bu sorudan da anlaşılmaktadır ki “kindar nesil” yetiştirme projeleri devam etmektedir. Masum varlıklar olan çocuklarımızı bu şekilde bölemezsiniz. Çocuklarımıza dokunmanıza ve nefrete yönlendirmenize asla izin vermeyeceğiz.
Bu bağlamda;

  1. Bu sınav ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmadıysa başlatmayı düşünüyor musunuz?
  2. Bu yarışmayı düzenleyenler ve soruyu hazırlayanlar kimlerdir? Bu kişiler tespit edilmiş midir? Haklarında bir işlem başlatılmış mıdır?
  3. Bu soru neden çocuklara sorulmuştur? Bu sorudaki ayrıştırıcı ifadeler neden dikkate alınmamıştır? Soruda belirtilen ilçelerdeki çocuklar neden hedef gösterilmiştir?
  4. “Yahya Kemal Beyatlı’nın eserinden” alıntı yapılması bu soruyu meşru mu kılmaktadır?
  5. Milli Eğitim Bakanlığı, “kindar nesil” yetiştirmeye devam mı etmektedir?
  6. Yıllarca bu topraklarda kardeşçe büyütülen bizler ve bizlerden öncekiler gibi saflık ve kardeşlik ile yetiştirmek varken neden çocukların akıllarına düşmanlık tohumları ekilmeye çalışılmaktadır?
  7. Bu soruyu soranların amacı nedir? Ne yapmaya çalışmaktadırlar?”
Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
Medya Siyaset Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.