Alexa
Medya Siyaset

CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi : CİMER kanuna rağmen bilgi edinme hakkını kısıtlandırıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı İlgezdi : CİMER kanuna rağmen bilgi edinme hakkını kısıtlandırıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi kanunda olmadığı halde bilgi edinme başvurularındaki günlük bir başvuru ve bin 500 karakter sınırlamasına tepki göstererek, “CİMER kanuna rağmen bilgi edinme hakkını kısıtlandırıyor” dedi.

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi kanuna aykırı olarak, keyfiyetle yapılan bilgi edinme kısıtlamalarını bir soru önergesi vererek Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

İlgezdi önergesinde, Bilgi Edinme Kanunun amacını hatırlatarak, kanuna açık şekilde aykırı olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezinin (CİMER) bilgi edinme hakkının kullanılmasını engellediğini açıkladı.

İlgezdi, kanunda başvuru sınırlaması ile ilgili bağlayıcı bir hüküm bulunmamasına karşın CİMER’in https://www.cimer.gov.tr/ üzerinden yapacak bilgi edinme başvuruları için günde 1 başvuru ve bin 500 karakter sınırlamasının kanunun kötüye kullanımı ve bilgi edinme hakkının kısıtlanması olduğunu ifade etti.

İlgezdi önergesinde,

“- Cumhurbaşkanlığı ve 16 Bakanlık ile ilgili, bağlı onlarca kuruluş olduğu göz önüne alındığında Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yasal hakkını kullanmak isteyen vatandaşlara neden günde sadece bir başvuru hakkı verilmektedir?

– Kanunda herhangi bir başvuru sayı sınırlaması olmamasına karşın, yurttaşların bilgi edinme hakkını kısıtlayan bu uygulamaya kim karar vermiştir?

– Kanun yapıcının yani Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin herhangi bir başvuru sayı sınırlaması getirmemesine rağmen, günde 1 başvuru sınırı ve bin 500 karakter kısıtlaması getirmek, TBMM’nin yasama görevini engellemek değil midir?

– Başvuru hakkını artırmak veya sınırsız hale getirmek için bir çalışmanız var mıdır?

– Günde bir hak verilen bilgi edinme başvurusu metni için neden bin 500 karakter sınırlaması vardır?

– Başvuru metnindeki karakter sayısını artırmak veya sınırsız hale getirmek için bir çalışmanız var mıdır?” diye sordu.

İlgezdi’nin soru önergesi şöyle:

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından Anayasanın 98 ve Meclis İçtüzüğünün 96 ve 99’uncu maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Gamze AKKUŞ İLGEZDİ
İstanbul Milletvekili

Bilgi Edinme Kanunun amacı; demokratik ve şeffaf yönetimin gereği olan eşitlik, tarafsızlık ve açıklık ilkelerine uygun olarak kişilerin bilgi edinme hakkını kullanmaları olarak tarif edilmektedir. Ancak kanunda yazan şekli ile pratikteki uygulama birbirine zıttır. Bakanlıklar ve kanunda belirtilen kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel kişilikler, kanuna açık şekilde aykırı olmasına karşın bilgi edinme hakkının kullanılmasını engellemektedirler.

Bununla birlikte tek başvuru aracı olarak gösterilen Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) de, Bilgi Edinme Kanunun kullanılmasına sınırlama getirmektedir. Bilgi Edinme hakkını kullanmak isteyen yurttaşlarımıza https://www.cimer.gov.tr/ üzerinden yapacakları bilgi edinme başvuruları için günde 1 başvuru hakkı sınırlaması getirilmiştir. Ayrıca yapılacak başvurunun bin 500 karakteri geçmemesi de istenmektedir.

Kanunda başvuru sınırlaması ile ilgili bağlayıcı bir hüküm bulunmamasına karşın bu uygulama açıkça kanunun kötüye kullanımı ve bilgi edinme hakkının kısıtlanması demektir.

Bu bağlamda;

1-        Cumhurbaşkanlığı ve 16 Bakanlık ile ilgili, bağlı onlarca kuruluş olduğu göz önüne alındığında Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yasal hakkını kullanmak isteyen vatandaşlara neden günde sadece bir başvuru hakkı verilmektedir?

2-        Kanunda herhangi bir başvuru sayı sınırlaması olmamasına karşın, yurttaşların bilgi edinme hakkını kısıtlayan bu uygulamaya kim karar vermiştir?

3-        Kanun yapıcının yani Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin herhangi bir başvuru sayı sınırlaması getirmemesine rağmen, günde 1 başvuru sınırı ve bin 500 karakter kısıtlaması getirmek, TBMM’nin yasama görevini engellemek değil midir?

4-        Başvuru hakkını artırmak veya sınırsız hale getirmek için bir çalışmanız var mıdır?

5-        Günde bir hak verilen bilgi edinme başvurusu metni için neden bin 500 karakter sınırlaması vardır?

6-        Başvuru metnindeki karakter sayısını artırmak veya sınırsız hale getirmek için bir çalışmanız var mıdır?”

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ