Alexa
DOLAR
7,4126
EURO
9,0363
ALTIN
441,98
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Sağanak Yağışlı
14°C
İzmir
14°C
Sağanak Yağışlı
Pazar Gök Gürültülü
16°C
Pazartesi Kuvvetli Sağanak
17°C
Salı Sağanak Yağışlı
18°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
12°C

CHP’li Belediyeler ve Tarım da Büyük İşletmeler

CHP’li Belediyeler ve Tarım da Büyük İşletmeler

Ülke sorunlarına kafa yoranlar değil sadece, sokaktaki Vatandaş’ta düşünüyor ve inanıyor ki tarım ve hayvancılığımız yerlerde sürünmektedir.

Bu yazı başlığının sebebini anladınız, ama ben yine de anlatmaya çalışacak; Tarım ve hayvancılığımızın kurtuluşunun;Sosyal Demokrat bilinç sahibi CHP li Belediyelerimizin, kaçınılmaz görevi olduğunu bıkmadan dile getireceğim.

Dün üretip ihraç ettiğimiz tarım ürünlerimiz;  mercimek; ten Nuhut’a, Ceviz’den ay çiçeğine kadar her türlü tarım ürünleri bugün ithal edilmektedir. Bu gidişle dünya üretiminde birinci olduğumuz fındıkta da birinciliğimizi yitireceğiz.

Et ihtiyacımız ithal hayvan ve karkas etle karşılanmaktadır.

Dış borç stokları beş yüz milyarlara çıkmış bir iktidar; nasıl olup ta hiç değilse bu borçların oluşmasında katkısı olan, tarım için etkin önlemler almanın yolunu bulamaz bu güne dek?

Sanayimizi gelişmiş ülkelerle yarıştırmak zordur belki ama, tarım ve hayvancılığı aynı ülkelerle yarıştırmak, en kolay altından kalkılabilecek bir sorundur bence.

2018 yılını temel olarak alırsak Toplam İthalat; yaklaşık 400 milyar dolar, bu ithalat içinde Tarım ve Hayvan ithalatı 233 milyar dolar seviyesindedir.

İbret için Ticaret Bakanlığımızın, TÜİK verilerinden yararlanarak yayınlamış olduğu tablodan bazılarını bilgilerinize sunacağım.

Ürün İsmi            Miktarı ton                        İthal Edilen Ülke

Nohut                    900                                  Kazakistan

Ketçap                    47,7                                 Hollanda

Ay Çekirdeği       8.834                                  BAE, Rusya

Soya Fasulyesi   99.446                                 BAE, Etiyopya, Kazakistan, Rusya

Mısır                     27.545                               BAE, Dubai, Kazakistan, Moldova

Kuru Meyve     898                                         Fransa, Arjantin, Cezayir, Tunus, Pakistan, İngiltere

Buğday                32.622                                Dubai, Kazakistan, Rusya, İngiltere, İsviçre

Susam                  206                                     Uganda, Mısır, Hindistan

 

Bir zamanlar Dünya’da kendi-kendini besleyebilecek yedi ülkeden biri olarak övündüğümüz bu ülke nasıl bu duruma düştü?

Bu sorunun,tüm yurttaşlarımızca sorulduğunu hepimiz biliyor ve sorumluları suçluyoruz,ama çözüm yollarını yanlış yerlerde arıyoruz.

Hükümetler her yıl yenileyip açıkladıkları, alışılmış Teşvik yöntemleri ile tarım ve hayvancılık sorunlarını çözeceklerini ilan ediyorlar. Tabii her yıl yanılıyorlar. Demek ki yanlış bir yol takip ediliyor.

Bilindiği üzere tarım ve hayvancılık; emek yoğun bir uğraş alanıdır. Oysa yapılan teşvik uygulamalarında göz ardı edilen husus; bu sektöre hizmet verecek emek kaynaklarının bu sektörden uzaklaşmış olduğudur.

Genç nüfus; köyden Kent’e akın etmiş, bunun sonucunda tarım alanlarında; çalışamayacak ve üretemeyecek yaşlara gelmiş isteksiz köylüler kalmıştır.Onlar da köyün soğuğundan kaçıp çocuklarının yanında kent nüfusuna eklenmişlerdir. Sonuçta;  şehirlerimizdeki kahvehaneler emekli işsizler, diğer bir deyişle üretmeyip hazır yiyiciler ordusunu oluşturmuşlardır.

Böyle bir ortamda devletin verdiği yetersiz teşvikler hangi yaraya merhem olacaktır?

Her gelen iktidar;Elektrik, su,mazot v.b. yüzde şu kadar indirim yapacağım diyor. Muhalefetler ise iktidarın öngördüğü teşvikleri yeterli bulmuyor daha fazlasını vaat ediyor.

Sonuç ’ta çiftçi iktidarları suçluyor ve ürettiği domates ve meyveleri televizyonlar önünde yollara saçıp sesini duyurmaya çalışıyor.

İktidar haklı olarak aktarabileceğim kaynak bu kadar diyor, destekler yetersiz kalıyor, çünkü sınırlı kaynaklar dipsiz kuyuda kayboluyor.

Demek ki çözüm sağlıklı değil.

Arayışlar sonunda yöneticiler bazı ürünlerde köylüye ; ( anımsadığım kadarı ile bunlar arasında buğday ’da dâhil ) “ sen buğday üretme, verdiğim teşvikler sana yetmiyor ben de fazlasını veremiyorum, sen evde otur ben sana üreteceğin buğdaydan sağlayacağın kar kadar para vereceğim.  “ diyor ve Polatlı çiftçisini buğday üretiminden uzaklaştırıyor.

Tabii bu uygulamanın; emperyalizmin son icadı olduğu düşünülmüyor, çünkü parayı veren AB buparayı babasının hayrına vermiyor.( başka bir yazı konusu )

Köylü haklı, gerçekten yeterince üretemiyor, ürettiğini de kar ederek satamıyor. Optimal/yeterli büyüklükte olmayan işletmesinde,ücretlerin yüksekliği ve çalışacak emekçi kıtlığı nedeni ile işçi bulamıyor.

Böylece kısır döngü devam ediyor ve edecek.

Çözüm ve öneri; kanaatim ve iddiam odur ki Tarım ve Hayvancılığımızın hızla, büyük İşletmeler şeklinde örgütlenmesidir.

Büyük İşletmeler, büyük sermayeler demektir, büyük Sermaye ise; İnşaat ve Sanayi ye yönelmektedir. Çünkü Tarım karlı bir sektör değildir. Sonuçta herkes haklı.

Ancak haklı olmak yetmiyor. Çözüm bulmak zorundayız, bu sektörümüzün, daha doğrusu ülkemizin selameti için.

Tarım ve Hayvancılık ’ta büyük işletmelere tanınacak yeni teşviklerle Büyük Sermayeyi bu sektöre çekmenin yol ve yöntemlerini iktidarlar çeşitli nedenlerle bulamamaktadırlar.

Tarım ve Hayvancılık ‘ta Kooperatifçiliğin önemi bugün; iktidarlar ve sektör mensuplarınca kabul görmüştür.

Ancak bildiğimiz kooperatifçilik Tarım/Havacılık’ın büyümesini sağlamaktan uzaktır. Çünkü üretilen miktar; küçük aile işletmeleri ölçeği ile sınırlıdır.Oysa Tarım ve Hayvancılık alanında dünya pazarlarında yarışabilmek için, gelişmiş dünya ölçeklerinde ve büyüklükte üretim yapmamız gerekir.

Ülkemizde tarım alanları/tarlalar miras yolu ile çok küçük parçalara bölünmüştür. Öyle ki bir Aile’nin gençleri istese de tarımla uğraşacak büyüklükte arazisi kalmamıştır. Böylece ekilebilir araziler tarım dışı kalmıştır.

Bu noktadan sonra önereceğimiz yol ve yöntem yukarıda sözünü ettiğimiz arazilerin hızla büyütülmesi, diğer birdeyişleküçülmüş arazilerin birleştirilmesidir.

Bu birleşme nasıl sağlanacaktır?

İlk akla gelen yol; devlet ’in bu parçalı arazileri satın alıp yeterli/optimal büyüklükte çiftlikler yaratmasıdır

Küçük arazilerin birleştirilerek; ideal tarım alanları yaratmak yönünde hükümetlerde arayışların devam ettiğini işitiyoruz.

Ancak; bu yolun başarılı olabileceğine şahsen inanmıyorum. Devletin iyi niyetle böyle bir işe kalkışması, kuvvetle muhtemeldir ki başarısız olacak veya her zaman olduğu gibi yozlaşacaktır.

Toprak reformu 1950 öncesi nasıl başarısızlıkla sonuçlandı ise bu arayışlar bu defa Büyük Toprak sahiplerinin engellemesi nedeniyle değil, fakat Devlet Bürokrasisinin hantallığı nedeni ile başarısız olacaktır. Politik tartışmalara neden olması da ayrı bir handikaptır.

Bizim önerimiz; zorunlu olarak üretim dışında kalmış bu arazilerin gönüllülük yöntemiyle sahipleri tarafından birleştirilmesidir.

Bir bölgedeki parçalanmış arazi sahipleri gönüllü bir kooperatif üyesi olarak bir araya gelip arazilerini kooperatife ayni sermaye ( kooperatife devredilecek tarlanın güncel, parasal değeri ile ) olarak koymalarıdır. Böylece BÜYÜK SERMAYE’NİN imkânsız zannedilen miktarı üretime yönlenmiş olacaktır.

Ancak bu iş inandırıcı şekilde özendirilmelidir.

Bizim düşüncemize göre bu işin öncüsü, özendiricisi ve organizatörü CHP li belediyeler olmalıdır.

Sosyal Demokrat Belediyeciliğin felsefesi bu öncülüğün gereği olduğu gibi, mensup oldukları Siyasi Parti’nin iktidar yürüyüşü de günümüzde bunu dayatmaktadır.

Haydi, İmamoğlu lar, Soyer ler, Böcekler, Zeydan’lar düşün tarım ve hayvancılığımızın önüne. İlk beş yıllık uygulama nın hedefi Hollanda seviyesine yükselmek olsun.

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.