Alexa
DOLAR 8,2816
EURO 9,7421
ALTIN 500,023
BIST 1126,99
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19°C
Gök Gürültülü

CHP Milletvekili Kani Beko :Sendikal Faaliyet Suç Değil Haktır!

CHP Milletvekili Kani Beko :Sendikal Faaliyet Suç Değil Haktır!
12.10.2018 - 13:12
A+
A-

Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un İstanbul’daki 3.havalimanı inşaatı işçilerinin eylemleri sürerken, işçilerinin yaptığı eylemlere destek verdiği için tutuklanmasının ardından CHP İzmir Milletvekili Kani Beko bugün konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kani Beko Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un, iş cinayetlerinde katledilen, maaşları doğru düzgün ödenmeyen, bedenleri tahtakurularına yem edilen 3. Havalimanı işçilerinin haklı mücadelesini yürüttüğünü belirterek   Özgür Karabulut ve tutuklanan bütün işçiler derhal serbest bırakılmalarını istedi.

Kani Beko açıklamasında şunları söyledi:

“Bugüne kadar aralarında DİSK/Dev Yapı-İş Genel Başkanımız Özgür Karabulut’un da olduğu 35 işçi ve sendikacı tutuklandı.

Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, iş cinayetlerinde katledilen, maaşları doğru düzgün ödenmeyen, bedenleri tahtakurularına yem edilen 3. Havalimanı işçilerinin haklı mücadelesini yürütmüştür.

Sendikasının, inşaat işçilerinin ve anayasanın kendisine verdiği sendikal görevleri yerine getirmiştir. Bir sendika Genel Başkanının bu görevlerini yapması suç olamaz.

Dev Yapı-İş Genel Başkanının, DİSK Genel Merkezi önünden gözaltına alınmasının ardından tutuklanması tamamıyla hukuksuzdur.

Özgür Karabulut’un adresi bellidir sendikasında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun yayınladığı raporda, işçilerin hakları açısından dünyanın en kötü 10 ülkesi arasında olan ülkemiz, son dönemde haklarını isteyen işçilerin ve sendikacıların tutuklanmasıyla bu konumunu sağlamlaştırmaktadır.

Asıl tutuklaması gereken yılda en az 2000 işçinin ölümüne sebep olan soma da Ermenek’te toplu işçi ölümlerine yol açan patronlardır.

Değerli Basın Mensupları, Sevgili Mücadele Arkadaşlarım,

AKP iktidarı döneminde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri yeterince alınmadığı bilinmektedir. Nitekim yapımı sürmekte olan 3. Havalimanı projesinde de onlarca işçi arkadaşımız hayatını kaybetmiştir. En temel insan haklarını hiçe sayan uygulamaları ilebu proje, işçileri ilk gününden bu tarafa hayatları pahasına çok ağır risklerle ve çok düşük ücretlerle karşı karşıya bırakmıştır. İşçi kardeşlerimizin kamuoyuna yansıyan talepleri ve bunların karşılanmıyor oluşu ülkemiz için hem bir utanç kaynağıdır hem de içinde bulunduğumuz ağır tabloyu açıkça ortaya koyan niteliktedir.

Bu taleplerin içerisinde yaşam hakkı, çalışma hakkı, seyahat özgürlüğü de dahil en temel haklar yer almakta ve sırf bu yüzden işçiler baskıya ve AKP iktidarının şiddetine maruz kalmaktadır. Unutulmamalıdır ki AKP’nin iktidara geldiği 2002’den bu yana 21 bin işçi iş cinayetinde hayatını kaybetti.Bunların ötesinde yer alan ve temel insani saygınlık ilkeleri gereğince lüks olarak kabul edilemeyecek talepleri ile işçilerin 21. Yüzyılda karşı karşıya kaldıkları çalışma koşulları asla ve asla kabul edilemez. İnsan onuruna yaraşmayan koşullarıyla, kar hırsının esiri olmuş, hukuksuz ve etik dışı yöneticilerin cenderesinden işçi kardeşlerimizin acilen kurtarılması gereklidir. Görevlerinin gereğini yerine getirmeyen ilgili bakanlıkların yetkilerinin haklarında soruşturma açılmalı, işçilerin yaşamlarını ve saygın yaşam koşullarını sağlamaktan uzak işçi düşmanı ilgili şirketlere çalışma yasağı getirilmeli ve işçilerin talepleri acilen hayata geçirilmelidir.

Sizlerle bu çerçevede işçi kardeşlerimizin taleplerini daha önce defalarca paylaşıldı ama ben de bir kez daha bu platformda paylaşmak isterim;

3.Havalimanında çalışan işçilerin talepleri, iş cinayetlerinin çözülmesi, bitmeyen iş cinayetlerinin sona erdirilmesi için gerekli önlemlerin alınması ve bu sorunları bildikleri halde müdahale etmeyen yetkililerin işten el çektirilmesi, eyleme katılan işçilerin işten çıkarılmasının önlenmesi, işten atılmış olanların işe iadesi, maaşlarının tamamının banka hesaplarına yatırılarak elden verilmesine engel olunması, 6 aydır maaş alamayan işçiler başta olmak üzere eksik ödemelerin tamamlanması ve geçmişe dönük maaşların ödenmesi, servis sorunlarının çözülmesi ve serviste geçen sürenin mesai olarak verilmesi, yatakhanelerin ve banyoların düzenli temizlenmesi, tahtakurusu sorununun çözülmesi ve yatakların değişmesi, işçilere tedavi için gerekli sağlık malzemesinin revir tarafından sağlanması, işçi kıyafetlerinin verilmesi, işçilerin ve formenlerin aynı yemekhanede yemek yemesi ve bu taleplerin basın karşısında dile getirilerek tanınmasıdır.

Bugün sırf bu talepleri dile getirdikleri için işçi arkadaşlarımız tutuklanmışlardır ve durumları hakkında ne yazık ki sağlıklı bir bilgi almak mümkün değil. Aynı şekilde onların haklarını savunmak adına yanlarında bulunan Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut da tutuklu durumdadır.

Unutulmamalıdır ki;

İnşaat işçilerinin insanca çalışma ve yaşama hakkını savunmak suç değildir!

Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ve tutuklanan bütün işçiler derhal serbest bırakılmalıdır!

Kani Beko konuşmasının sonunda cezaevinden gelen mektubu okudu

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
Medya Siyaset Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.