Alexa
DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Yağışlı
9°C
İzmir
9°C
Yağışlı
Pazar Çok Bulutlu
7°C
Pazartesi Çok Bulutlu
7°C
Salı Parçalı Bulutlu
6°C
Çarşamba Az Bulutlu
8°C

CHP Tarihi Bir Fırsatı Iskalıyor

CHP Tarihi Bir Fırsatı Iskalıyor

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler yaklaşırken son yıllarda her seçimde olduğu gibi eksilmeyen şaibeler, sahte seçmen, kanunlara aykırı dayatmalar furyası her geçen gün bu yıl da görülmekte ve eskiye kıyasla  artmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterilen Binali Yıldırım’ın TBMM Başkanı olduğu  görevinden istifa etmemesiyle başlayan tartışmalarla birlikte bizzat Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerininin görev sürelerinin bir yıl daha uzatılmasının her biri Anayasayı ihlal konusudur.

Tarafsız olması gerektiğinden mecliste oy dahi kullanamayan Binali Yıldırım’ın istifa etmeksizin aday olması Anayasanın 94’üncü maddesine aykırı bir fiildir. Yıldırım’ın yerel seçim için ‘siyasi faaliyet değil, Meclis Başkanlığından istifa etmem’demesi Anayasanın açık hükmüne rağmen kendi meslek tanımının farkında bile olmadığını mı, yoksa işine geldiği için mi böyle konuşuyor olması, ne olursa olsun ‘özrü kabahatinden büyük’ sözüne ‘cuk’ diye oturan bir sonuç çıkıyor. Ayrıca istifa etmemesi kendi bağımsız kararımıdır, yoksa bu yolda davranmasını azmettireni Reis’midir sorusu da kafalarda.yer alıyor.

YSK Başkanı da dahil olmak üzere 6 üyenin görev süresi Ocak 2019’da sona eriyordu. AKP hükümeti yararlarına iyi bir hizmet sunmaları nedeniyle çok memnun kaldığı bu 6 üyenin görev süresini bir mini torba yasasında yer alan kanun teklifiyle  bir yıl daha uzattı. Anayasanın 76. Maddesine göre seçim yasalarında yapılan değişiklikler bir yıl içinde yapılacak seçimler için geçerli değildir. O halde ikinci bir Anayasa ihlali söz konusu ki muhalefet partileri hukuk yoluyla gereken adımları atarak bunlara karşı çıkmazsa hukuksuzluğu onaylama durumuna düşer ve ileride devamı gelecek her türlü AKP yolsuzluklarına kapıyı ardına kadar açık tutmuş olurlar.

Yukarıdakilere ilaveten muhtarlık askı listelerinden çıkarılan seçmen yazılımlardan tespit edilen hayali kişilerin  boş arazilerde, ahırda, samanlıkta, yıkık veya kayıtlı evlerde/katlarda ikamet ediyor olarak yazıldıkları ortaya çıktı. Üstüne üstelik yıllar önce vefat etmiş insanlar dahi hayatta gösterilerek seçmen listelerinde yer almışlar. Geçmişte ölüleri dahi mezarlardan kaldırın diyen Fethullah Gülen’le AKP’nin iş ortaklığı devam mı ediyor sorusu akıllara takılıyor. Bütün bunları organize edenler hakkında yeteri kadar cezai işlemler yapılmadığı gibi, sahte seçmen isimlerinin silinmeleri konusunda YSK’nın koyduğu barajları aşmak da kolay olmuyor.

Peki bu durumda ana muhalefet partisi CHP olmazsa olmaz diyebileceğimiz  neleri yapmalıdır?

Birincisi, Binali Yıldırım’ın adaylığının iptali için YSK’ya müracaat etmelidir. İkincisi, Anayasanın 76. Maddesine ters düşen durumları nedeniyle YSK üyelerinin görev yetkilerinin olmadığına dair, kendilerini kendilerine şikayet ederek, ortaya çıkan görev yetkisizliği nedeniyle YSK’yı istifaya davet etmelidir. İstifa etmezlerse bu kanunsuz durumu kayıt altına almak için yapılacak seçime şerh koyduklarını CHP beyan etmelidir. Üçüncüsü, seçmen listelerindeki sahtekarlığın günümüzde bu denli boyutlara varması sonucu parmak boyası kullanma sisteminin tekrar kullanılmasını istemelidir. İlk iki konunun Anayasaya aykırı olduğunu ve sahte seçmen yazılımının adil seçim yapmayı imkansız hale getirdiğini, bu konunun kırmızı çizgileri haline dönüştüğünü,bu üç konuda verilecek kararlara göre tavır koyarak seçimlerden çekilebileceklerini CHP açık bir dille belirtmelidir.

YSK bu haklı isteklere olumlu cevap vermezse konu Anayasa Mahkemesine taşınmalıdır. Eğer Anayasa Mahkemesi de aynı tavrı gösterir, bekleneni yapmazsa ‘BİNGO’, CHP tarihi bir zafere imza atmış demektir. Recep Tayyip Erdoğan’ın başında olduğu bu iki yüksek kurumun Anayasaya aykırı kararlar verdiğine dair tarihe  düşülecek not ve genelde AKP’nin siciline geçecek kara leke asırlar boyu çıkarılamıyacak ve silinemeyecektir. Bu üç olgudan birini veya tümünü YSK veya Anayasa Mahkemesi kabul etse de etmese de CHP AKP’yi, YSK’yı ve  Anayasa Mahkemesini hedef tahtasına oturtmuş ve bunlara karşı zaferi kayıtlara geçirerek tescillemiş olacaktır.  Yakın zamanda devran değiştiğinde ise sorumluları bekleyen felaket, Türk yargısının karşısında FETÖ taraftarlarının benzeri suçlamalarla başına gelen aynı akıbetin kendilerini de bulacağından şüpheleri olmasın.

CHP yönetimi henüz göremediyse, bu tarihi fırsatı kaçırmamaları için ikaz etmede kendimi mükellef buldum.

Saygılarımla

Erol Başarık   (Ekonomist) Reform 2000 Party’si Genel Başkanı – İngiltere.

Yorumlar
  1. zafer dedi ki:

    Binali Yıldırım’ın durumu sorulduğunda, Kılıçdaroğlu’nun verdiği cevap şudur: “Yıldırım’ın yaptığı işin kanunsuz olduğunu biliyorum ama bu seçim sürecinde bişey yapmayacağım buna karşı…”