Alexa
DOLAR
7,4642
EURO
9,0240
ALTIN
438,14
BIST
1.524
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Çok Bulutlu
6°C
İzmir
6°C
Çok Bulutlu
Pazartesi Parçalı Bulutlu
6°C
Salı Parçalı Bulutlu
7°C
Çarşamba Az Bulutlu
10°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
13°C

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi “Haremlik selamlık MEB kampını” Meclis gündemine taşıdı

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi “Haremlik selamlık MEB kampını” Meclis gündemine taşıdı
26.07.2019 - 12:29
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) liseli 100 öğrenciyi haremlik selamlık kampa götürmesini Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, MEB’in “Liseliler çok okuyor çok geziyor” okuma kampanyası kapsamında, kitap okuyan ve yorumlarını video ile sosyal medyada paylaşan öğrencilerden 100’ünün kura ile belirlenip ücretsiz olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı haremlik- selamlık gençlik kampına gönderilmesini bir soru önergesi ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu.

İlgezdi, geçen sene Tokat ve Mersin kamplarında yeni nesil Nurcu yapılanmalar olan “Çay House” ve “Hayalhanem” ekiplerinin çocuklara “örnek” olarak davet edildiğini ve tarikatlarının propagandasını yaptıklarını hatırlatarak, “Milli eğitimde tarikat modelini mi hedefliyorsunuz?” diye sordu.

Gamze Akkuş İlgezdi kamp broşürlerinde “Kampta sizi neler bekliyor” başlığı ile “kişisel gelişim seminerleri” adı altında gençlere “Değerler Eğitimi – Milli/Manevi değerler” konularının işleneceğinin belirtildiğini söyleyerek, bu eğitimleri kimlerin vereceğinin belirsiz olduğunu kaydetti.

Anayasa’nın 42’nci maddesi de hatırlatan İlgezdi, “Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve İnkîlapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır”  ilkesine aykırı bir kamp yapmasının gerekçesi nedir?” diye sordu.

Gamze Akkuş İlgezdi soru öngergesinde,

“-    Kamp yine haremlik- selamlık mı olacaktır?

–    Bu kamplar MEB’e bağlı okullarda verilen karma eğitimle bağdaşmakta mıdır? Bağdaşmıyorsa, karma eğitimi kaldırmayı mı düşünüyorsunuz?

–    Temmuz ayı başında “Bugünkü bilimin neye hizmet ettiğini sorgulamaya ihtiyacımız var” açıklamasını yapmıştınız. Haremlik-selamlık modelini öngören yeni bir eğitim sistemi üzerinde mi çalışıyorsunuz?

– Kampta “Değerler Eğitimi – Milli/Manevi değerler” eğitimini kimler verecektir?

– Geçen senelerdeki gibi kampta tarikat yapılanmalarının propagandası yapılacak mıdır?

–  “Evrensel bir çıkışa ihtiyacımız var. Evrensel bir çıkış olmazsa milli bir çerçeve kurulamaz. Çünkü eğitimin mesajı, mana çerçevesi insanadır” açıklamasıyla milli eğitimde tarikat modelini mi hedefliyorsunuz?

–   Bakanlığınız Anayasamızın “Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve İnkîlapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır” ilkesine aykırı bir kamp yapmasının gerekçesi nedir?

–   Kamplara götürülecek 100 öğrencinin kurası nerede, ne şekilde yapılacaktır?

–   Kamp tarihleri ve yerleri nereler olacaktır?” sorularına yanıt aradı. ”

İlgezdi’nin soru önergesi şöyle:

“TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından Anayasanın 98 ve Meclis İçtüzüğünün 96 ve 99’uncu maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 26.07.2019

Gamze AKKUŞ İLGEZDİ
İstanbul Milletvekili

Milli Eğitim Bakanlığı“Liseliler çok okuyor çok geziyor” okuma kampanyası kapsamında, kitap okuyan ve yorumlarını video ile sosyal medyada paylaşan öğrencilerden 100’ünün kura ile belirlenip ücretsiz olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı gençlik kampına gönderileceği açıklamıştır.

Söz konusu kamplar haremlik selamlık uygulamaları ve tarikat mensuplarının konuşmacı olarak çağrılmaları ile bilinmektedir. Geçen yıl Tokat ve Mersin kamplarında yeni nesil Nurcu yapılanmalar olan “Çay House” ve “Hayalhanem” ekipleri çocuklara “örnek” olarak davet edilmiş, tarikatlarının propagandasını yapmalarına imkan sağlanmıştı. Bakanlık bu yıl da kamplara ilişkin broşürde, “Kampta sizi neler bekliyor” başlığı ile “kişisel gelişim seminerleri” adı altında gençlere “Değerler Eğitimi – Milli/Manevi değerler” konularının işleneceği belirtilirken, seminerleri kimin vereceği ise açıklanmamıştır.

Anayasamızın 42’nci maddesi eğitim hakkını düzenlemiştir: “Kimse, eğitim ve öğretim haklarından yoksun bırakılamaz. Öğrenimhakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir. Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve İnkîlapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır.”

Bu bağlamda;

  • Kamp yine haremlik- selamlık mı olacaktır?
  • Bu kamplar MEB’e bağlı okullarda verilen karma eğitimle bağdaşmakta mıdır? Bağdaşmıyorsa, karma eğitimi kaldırmayı mı düşünüyorsunuz?
  • Temmuz ayı başında “Bugünkü bilimin neye hizmet ettiğini sorgulamaya ihtiyacımız var” açıklamasını yapmıştınız. Haremlik-selamlık modelini öngören yeni bir eğitim sistemi üzerinde mi çalışıyorsunuz?
  • Kampta “Değerler Eğitimi – Milli/Manevi değerler” eğitimini kimler verecektir?
  • Geçen senelerdeki gibi kampta tarikat yapılanmalarının propagandası yapılacak mıdır?
  • “Evrensel bir çıkışa ihtiyacımız var. Evrensel bir çıkış olmazsa milli bir çerçeve kurulamaz. Çünkü eğitimin mesajı, mana çerçevesi insanadır” açıklamasıyla milli eğitimde tarikat modelini mi hedefliyorsunuz?
  • Bakanlığınız Anayasamızın “Eğitimve öğretim, Atatürk ilkeleri ve İnkîlapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır” ilkesine aykırı bir kamp yapmasının gerekçesi nedir?
  • Kamplara götürülecek 100 öğrencinin kurası nerede, ne şekilde yapılacaktır?
  • Kamp tarihleri ve yerleri nereler olacaktır?”
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.