Alexa
Medya Siyaset

CHP’li Gamze Taşçıer’den Dikkat Çekici İddia “Erdoğan’a Yeni Saray Uçak mı Alındı?”

CHP’li Gamze Taşçıer’den Dikkat Çekici İddia “Erdoğan’a Yeni Saray Uçak mı Alındı?”

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kullanması için Katar’dan VIP uçak alındığı iddiasında bulundu.

 

Gamze Taşçıer, “Ankara’daki beyler kışlık, yazlık saray derken, şimdi de uçan saray satın alıyor” diyerek, bu iddiayı Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a verdiği soru önergesi ile de gündeme taşıdı.

Gamze Taşçıer, Katar Emiri’nin uçağı Ağustos ayında satışa çıkardığını ve satış işlemi için İsviçre’de bir şirkete gönderdiğini belirtti. 9 Eylül tarihinde bu uçağın Türkiye tarafından satın alındığı ile ilgili haberler olduğunu belirten Taşcıer, 11 Eylül günü İsviçre’nin Basel kentinden yola çıkan B747-8 model bir uçağın Türkiye saati ile 12 Eylül 00.19’da Sabiha Gökçen Havalimanına iniş yaptığını tespit ettiklerini ifade etti.

Medya Siyaset haber merkezinin yaptığı araştırmada Taşçıer’in iddialarını doğrulur nitelikte. Kokpit Aero isimli havacılık sitesi geçtiğimiz Ağustos ayında yaptığı haberde Boeing 747-8İ tipi VQ-BSK tescil numaralı iki katlı Jumbo jetin satışa çıkarıldığını duyurmuştu.

flightradar24 sitesinden de yapmış olduğumuz incelemede de VQ-BSK tescil numaralı uçağın İsviçre’nin Basel şehrinden 11 Eylül 2018 günü saat 14:37’de havalandıktan sonra tam tersi bir rota izleyerek  önce Atlas Okyanusu üzerinde uçtuğunu sonrasında geri dönerek Avrupa üzerinden İstanbul Sabiha Gökçen havalimanına saat 00:07’ indiğini görüldü.Normalde 4 saat sürmesi gereken uçuş 8.30 saat sürdü.

Gamze Taşçıer’in soru önergesi ise şöyle:

1-) Söz konusu VIP uçağın satın alındığı iddiası doğru mudur? Eğer doğru ise, ülkemiz derin bir ekonomik kriz içerisinde iken, hali hazırda Devlet Filosu’nda VIP uçaklar da bulunmakta iken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kullanması için yeni ve süper lüks başka bir VIP uçağın alınmasının amacı nedir?

2-) Söz konusu B747-8 model uçağın donanımsız satış fiyatının 400 milyon dolar civarında olduğu (bugünün kuru ile 2 milyar 576 milyon lira) bilinmekte iken, VIP olarak dizayn edilen bu uçak için Katar’a ne kadar ödeme yapılmıştır?

3-) Katar Emiri’nden satın alınan iki katlı jumbo uçağın ardından, Devlet Filosu’nda bulunan diğer VIP uçaklar satılacak mıdır, yoksa kullanıma devam edilecek midir?

4-) Uçakta 7 yatak odası, 2 özel salon, toplantı odaları ve küçük bir hastane bulunduğu bilgisi doğru mudur? Uçağın yakıt deposunun 250 bin dolara dolduğu iddiaları doğru mudur?

5-) Söz konusu VIP uçak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifade ettiği üzere “itibardan tasarruf olmaz” ilkesine bağlı olarak mı satın alınmıştır? Yoksulluk içerisindeki vatandaşa kemer sıkma mesajları ile tasarruf çağrısı yaparken, bir yandan da Cumhurbaşkanı için süper lüks VIP uçak alınması vicdani midir? Ülkeyi yönetenler tarafından halka yapılan tasarruf çağrılarına, ülkeyi yönetenler olarak sizler de katılmayı düşünür müsünüz?

6-) Katar Emiri ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ağustos ayı içerisinde yaptığı görüşmede, Katar’dan Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yatırım sözü alındığı bilgisi bulunmaktadır. Söz konusu uçak alışverişi ile bu yatırım sözü arasında bir bağ bulunmakta mıdır?

 

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ