Alexa
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,93
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Çok Bulutlu
19°C
Ankara
19°C
Çok Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
18°C
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
Perşembe Az Bulutlu
29°C

Çirkin Üslup

Çirkin Üslup

Sosyal Medyada Başbakan Binali Yıldırım’ın söylediği iddia edilen ve bugüne kadarda Binali Bey tarafından yalanlanmayan “Şer ittifakı tamam diyorsa, bize devam demek düşüyor.Tüm kahpelere ve hainlere inat Erdoğan’la  devam” açıklaması dolaşıyor.

AKP dışındaki tüm muhalif kesimi ve insanları ‘şer’de ittifak etmiş şekilde gösteren, kahpe ve hain gibi sıfatlar reva görülen skandal sözler AKP’li sosyal platformlarında  büyük bir marifetmiş gibi paylaşılıyor.

AKP ve MHP arasında Cumhur ittifakı kurmak ne kadar hak ise, onun karşısında Millet ittifakı kurmakta o kadar haktir.

Kimse AKP ile MHP arasında kurulan ittifaka küfretmek hakkına sahip değildir. Değildir ama aynı şekilde Cumhur İttifakı karşısında kurulan ittifaka da kimsenin küfretme hakkı yoktur.

Demokrasilerde, demokratik yol ve vasıtalarla siyasi iktidarı değiştirmek arzusu nedeniyle kimse suçlanamaz.

Tayyip Erdoğan’ı demokratik yol ve vasıtalarla devirmek isteyenler niçin kahpe ve hain olarak nitelensinler ki; Kahpe’nin Türk Dil Kurumunun Türkçe Sözlüğündeki karşılığı orospu, ahlaksız kadın, dönek anlamına geliyor. Hain ise, hıyanet eden, zarar vermekten üzmekten veya kötülük  yapmaktan hoşlanan kötü niyetli olan, olarak tarif ediliyor.

Demokrasi azınlıkta kalan düşüncenin meşru yol ve vasıtalarla çoğunluk olabildiği rejimin adıdır. Bu nedenle iktidara karşı hukuka uygun şekilde muhalefet etmek, kahpelik ya da hainlik olarak nitelenemez.

Binali Yıldırım Millet ittifakının hangi tutum ve davranışının kahpelik ya da hainlik olduğunu kamuoyuna anlatmak zorundadır.

İttifak içinde kimin bu çirkin sözleri hak ettiğini anlatmak zorundadırlar.

Cumhur ittifakı üyelerinin birbirleri ile ilgili söylediklerini buraya almaya kalkarsak sayfalara sığmayacağı gibi, asgari terbiye sınırları aşılır.

Bu üslup, iktidarı kaybedeceğini hisseden insanların üslubudur. Türk siyasi yaşamı hiçbir zaman bu kadar seviye kaybetmemişti.

Demokrasi farklılıkları doğal sayan, o farklılıklara saygı gösteren bir siyasal sistemdir.

Geçmişte de liderler birbirlerini en sert şekilde ve fakat belli bir nezaket  içinde eleştirirlerdi.

Kahpe, hain gibi sözler hiç kullanılmazdı. Siyasi parti genel başkanları televizyonda belli konuları tartışabilirlerdi.

Çünkü o dönemin siyasileri, siyasetin iktidarda değil, itibarda kalmak sanatı olduğunu bilirlerdi.Bu nedenle kendi itibarlarına zarar verecek söz ve davranışlardan kaçınırlardı.

Bu kullanılan üsluptan herkesten önce halkın utanması gerekir zira bu üslup onlar bu üslubu sevdikleri  için var.

Binali Beye atfedilen bu üslup iktidara yakın sosyal medya hesaplarında büyük bir mutluluk içinde paylaşılıyor. O zaman bu üslubu kullanan siyasetçiler, bu üslubun işe yaradığını düşünerek kullanmaya devam edeceklerdir.

Aslında kullanılan hakaret içeren üslup sadece AKP yetkililerinin siyasi rakiplerine kullandıkları üslup ile sınırlı değil.

Bu saygısız üslubu kendi yandaşlarına da kullanıyorlar. Kendi yandaşlarına “geri zekalı” , “aptal diyorlar”.

Damat olmaktan başka bir özelliği olmayan zat hatırlanacağı üzere “Aya 4 şeritli yol yapıyoruz desek inanacak seçmenimiz var” şeklinde bir beyanda bulunduğunu söyleyip  vasat zeka ve kültürdeki insanlara bu cümlenin ne anlama geldiğini sorsak,  kendi seçmenlerini “aptal”, “geri zekalı” yerine koyuyor cevabını alırız.

Tabii siyasette rakipler arasındaki konuşma üslubu bu hale gelirse, hızını alamayan damatta kalkar haddini de aşarak kendilerine destek veren insanları “aptal”, “geri zekalı” yerine koyar.

Türkiye siyasetinin hiçbir döneminde görmediğimiz kadar fevkalade seviyesiz bir üslup sorunuyla karşı karşıyayız. Üsluptaki bu  seviye seçim günü yaklaştıkça daha da düşecektir.

Tabii bunun sorumlusu sadece siyasiler diye düşünmekte yanlıştır. Bunu önlemenin yolu bize bu seviyesiz konuşmaları layık görenlere  prim vermemekten geçer.

Yorumlar
 1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

  Çok özlü ve mükemmel bir teşhir. Eline, diline, kalbine ve kalemine ağzına sağlık
  sevgili MENGÜ. Söz konusu ÜSLUBUN aynısı bu meşhur ve malum zevatın en üst düzeydeki üyesine de hastır. İşte kanıtı :

  HAKARETLER

  Altmışbeş milyon insana durmadan
  Ve hiç bir zaman utanıp sıkılmadan,
  Pis, pislik ve tezek,
  Namussuz ve eşek,
  Ayyaş ve gayri-milli,
  Münafık ve darbeci
  Terörist ve çapulcu,
  Bölücü ve çukurcu,
  Vatansız ve şerefsiz,
  Hayin ve cibilliyetsiz,
  Diyerek en çirkin hakaretleri yapmış ve yapmakta olan bu kişi,
  Bütün yurdun ve tüm ulusun laneti ve nefretini çekmiş bir fani.

  Onun ve tüm hizbinin siyasi ömrü ve miyadı tamamen dolmuştur,
  Ve gidiş bileti sekiz Temmuz’a keşilmiş bir abbas yolcu olmuştur.

  Yerine,ulusal ve toplumsal,yüce ve kutsal Millet İttifakı erki gelecektir,
  Yurdu ve ulusu Atatürk’cü barış, huzur, mut, kut ve umut ile örtecektir.

  Gönül Pınar Atacı, 16.5.2018