Alexa
Medya Siyaset

Çoban Ateşi Hareketi Lideri Serdaroğlu :Körler Sağırlar Birbirini Ağırlar

Çoban Ateşi Hareketi Lideri Serdaroğlu :Körler Sağırlar Birbirini Ağırlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Ülkede kriz varken, seçim istemek doğru değil” açıklamasına geçtiğimiz günlerde Çoban Ateşi Hareketi lideri ve koordinatörü,eski bakan Rifat Serdaroğlu yaptığı açıklama ile sert tepki göstermişti.

Rifat Serdaroğlu,yaptığı paylaşımda  “Madem AKP 4 yıl daha kalsın diyorsunuz? Adalet-Hak-Hukuk yürüyüşünü neden yaptınız?” ifadelerini kullanmıştı.

CHP’den Serdaroğlu’nun bu açıklamasına bir cevap gelmezken gazeteci Orhan Uğuroğlu Yeniçağ’da Erdoğan’ın “erken seçim” istifası “siyasi intihardır” başlığıyla kaleme aldığı yazısında Kılıçdaroğlu’nun Erken seçim açıklamalarına sahip çıkarak Rifat Serdaroğlu ve Rahmi Turan’ı “Sevgili Rıfat Serdaroğlu, Sayın Rahmi Turan ustam, meslektaşlarım, siyasetçiler şimdi anladınız mı Kemal Kılıçdaroğlu’nun neden erken seçim istemediğini?” cümlesiyle eleştirdi.

Orhan Uğuroğlu’nun bu yazısına Serdaroğlu’ndan cevap gecikmedi.Sözcü gazetesinde bugün yayınlanan yazısında Rahmi Turan,Rifat Serdaroğlu’nun konuyla ilgili kendisine ve Orhan Uğuroğlu’na gönderdiği açıklamayı paylaştı.

Serdaroğlu’nun açıklaması ve Rahmi Turan’ın bugünkü yazısının konuyla ilgili kısmı şöyle:

“Bir süre önce CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “Türkiye’nin çok ağır bir ekonomik bunalımdan geçtiği bu ortamda seçime gitmeyi doğru bulmuyoruz” şeklindeki sözlerini eleştirmiştim. “Çoban Ateşi” adlı siyasal hareketin öncüsü olan eski devlet ve sağlık bakanlarından Rifat Serdaroğlu da eleştiri oklarını “17 yıldır ülkeyi yönetenler bu hale getirdiler ama bu halden bakalım çıkaracaklar mı, çıkarmayacaklar mı?” diyen Kılıçdaroğlu’na yöneltmişti. CHP’den ses-soluk çıkmazken, Kılıçdaroğlu’nun savunmasını Orhan Uğuroğlu yaptı.

Az sayıdaki saygın gazetelerden biri olan Yeniçağ’da köşe yazarlığı yapan Orhan Uğuroğlu ile eski yıllarda Genel Yayın Yönetmeni olduğum Günaydın Gazetesi’nde uzun süre beraber çalışmıştık.

Orhan Uğuroğlu bizi eleştiren yazısında neden erken seçim olmaması gerektiğini uzun uzun anlattıktan sonra: “Sevgili, Rifat Serdaroğlu ve Sayın Rahmi Turan ustam, meslektaşım, siyasetçiler, şimdi anladınız mı Kemal Kılıçdaroğlu’nun neden erken seçim istemediğini?” diye soruyor. Ben şahsen anlamadım. Fakat “Biz nasıl eleştiri yapıyorsak, herkesin de bizi eleştirmeye hakkı vardır” diye düşünmeyi prensip edindiğim için Orhan Uğuroğlu’nun eleştirisini doğal karşıladım. Rifat Serdaroğlu cevap vermek lüzumunu hissetmiş olacak ki, Uğuroğlu’na uzun bir cevabî mektup yazdı. Yerim yetmediği için biraz kısalttım. Okuyalım:

Sayın Orhan Uğuroğlu Erdoğan tabii ki erken seçim istemez. Mümkün olsa hiç seçim istemez! Muhalefet partileri erken seçim istemediğine göre, o niçin istesin ki? – 17 Mayıs 2019’da Kılıçdaroğlu; “Erken seçim niye olsun ki? İstemiyorum erken seçimi!”

-26 Haziran 2019’da Kılıçdaroğlu“Bir erken seçim talebimiz yok. Ülkenin gerçekten çok ciddi sorunları var. Dış politikada da var. Erken seçim istemiyoruz!”

– 25 Haziran 2019’da Meral Akşener; “İstanbul seçim sonuçları, bizim için bir erken seçim gerekçesi değildir. Erken seçim istemiyoruz. Bunu 31 Mart akşamı da söyledik!”

Muhalefet liderlerinin bu sözlerinin iki gerekçesi olabilir;

1) Ya, hem kendilerine, hem partilerine güvenmiyorlar ve Türkiye’yi tekrar düze çıkaracak hazırlıkları yok!

2) Ya, Türk devletinin ve Türk milletinin daha çok sıkıntı çekmesini, sorunların içinden çıkılmaz hale gelmesini bekliyorlar!

Erken seçim istemeyen muhalefet partilerine göre, Türkiye’de her şey doğru düzgün gidiyor, demektir. Hem AKP’yi iktidardan indirmenin demokratik yolu olan erken seçimi istemeyeceksiniz, hem de ‘ülke yanıyor, bittik, battık’ diye bağıracaksınız.

O zaman sormazlar mı? Dediklerinizden hangisi doğru? Ve siz niçin varsınız? AKP, CHP ve İYİ Parti Genel Başkanları’nı çok iyi tanıyan bir dostunuz olarak söylüyorum ki; ‘Bu ekip, Türkiye’mizin geldiği bu feci durumdan birlikte sorumludur.’

‘Körler sağırlar, birbirlerini ağırlar’ deyişinde olduğu gibi iktidar yerinden memnun, muhalefet de muhalefette bulunmaktan memnun, birlikte Türkiye’nin geleceği ile oynuyorlar… Siz, muhalefet parti genel başkanlarının herhangi birinden, “Ben tek başıma iktidar olacağım”, “Ben, AKP tahribatını yok edecek bilgi ve kadroya sahibim” dediğini duydunuz mu? Siyaset bir iddia işidir. İddianız kadar yaşama hakkınız vardır! İddiası olmayan kişinin siyasette yeri yoktur. Bunlar herhangi bir dernekte çalışabilir!

Türk Devletini ve Türk Milletini seven ve kendisini bu değerlere ait sayan bir siyasetçi için, sadece AKP’nin Suriye politikasını sonlandırmak bile bir erken seçim gerekçesidir.” (Rifat Serdaroğlu)

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ