Alexa
DOLAR 7,6789
EURO 8,949
ALTIN 458,89
BIST 1124,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 33°C
Az Bulutlu

Coronavirüs Sonrası Hesaplaşma

Coronavirüs’ün beklenenden daha fazla tahribat yapması ve bütün Dünya’ya yayılması uluslararası kuruluşların ve ülke yönetimlerinin aczini ortaya koymuştur.

Bugün herkes ölümle savaşıyor, dolaysıyla başkalarıyla uğraşacak zamanı yoktur. Birleşmiş Milletler Sağlık Örgütü yaptığı açıklama da, 166 ülke de Coronavirüs vakası görülmüştür, şimdilik on bir bin ölü ve yaklaşık 700 bin hasta mevcuttur.

Virüs sorunu bitince hiç şüphe yok ki çok sayı da ülke araların da hesaplaşacaktır. Bu virüs olayında, basın yayın imkanlarının gelişmiş olmasından dolayı devletler durumu tam olarak kontrol edememiştir. Sosyal medya vasıtasıyla ilgili veya ilgisiz bütün insanlar ve dünya, virüsün her durumunu, boyutunu ve sonucunu günlük hatta saatlik olarak izlemiştir.

Ulaşım araçlarının gelişmiş olması ve küreselleşmiş Dünya’nın, ülkeler arasında ki etkileşiminin önlenemez olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Coronavirüs’ün beklenenden daha fazla tahribat yapması ve bütün Dünya’ya yayılması uluslararası kuruluşların ve ülke yönetimlerinin aczini ortaya koymuştur. Bu hengame bittikten sonra,birinci aşama da ülkeler ve halklar ciddi boyutlara ulaşan ekonomik sonucu yaşayacak ve tartışacaktır.

Üretim büyük oran da durduğu veya yavaşladığı için, çok sayıda yeni işsiz, iflas eden şirketler ve bu sonucun getirdiği ekonomik ve sosyal sorunlar ciddi boyutlar almıştır. İMF başkanı Kristalina Georgieva, şimdiden ciddi sorunlar olduğunu ve dünyanın bu krizden çıkması için yeni ekonomik tedbirler gerektiğini açıklamıştır. Başkana göre küresel büyüme oranı yüzde 2.9’un altında kalacağını ve ekonomilerin daralacağını belirtmiştir. İkinci aşama da, ülkelerarası tartışmalar başlayacaktır. Zira artık biliniyor ki bu virüs bin yıldır fare yiyen Çinlilerden çıkmamıştır. Çin dışişleri bakanı sözcüsü yaptığı resmi açıklama da bu virüsü Amerikalıların Çin’e getirdiğini söylemiştir. Bu çok ciddi ve tehlikeli bir durumdur. Amerika, dünya da en büyük imkana ve teknolojiye sahip ülkedir. Niçin hiçbir ülkenin yardımına gitmiyor. Yapılan tespitlere göre coronavirüs’ün 5 alt çeşidi var. Çin de üç, İtalya da üç İran da iki çeşidi mevcuttur. Sadece Amerika da beş çeşidi de mevcuttur. Uzmanlara göre bunun anlamı virüsün imal edildiği veya ortaya çıktığı yer olduğu için bütün çeşitleri mevcuttur. İtalya ve İspanya virüsten kurtulduktan sonra hangi ülke ve ülkeleri suçlayacaklar hep beraber göreceğiz. İtalya’nın yönetim ve halkın tutumlarının bir zafiyetinin olduğunu kabul etsek bile, bu kadar büyük bir soruna dönüşebilmesi için daha farklı bir müdahale akıllara gelmektedir. İtalya basını ve halkı bu durumu sorgulamaktadır. Üçüncü aşamada ise halklar kötü sınav veren yöneticileri tartışacaktır. İtalya, İspanya, Fransa ve İran halkları yetersiz kalan ve sorunu iyi yönetemeyen iktidarları tartışacaktır. Türkiye de, virüsün ülke çapında yayılması, hükümetin umreden gelen ve kendi tabanından olduğu düşünülen 40 bin civarın da insanın Anadolu’ya yayılmasın da ihmal olduğu dedikoduları şimdiden dolaşmaktadır. Türk halkı bunu mutlaka sorgulayacaktır.

Coronavirüsün, ülkelere ve insanlara öğrettiği iyi davranışlar da ortaya çıkmıştır. Yardımlaşma, halkların disiplini ve artık Dünya’nın ciddi sorunlarının olduğunu ve herkesin dünyalı olduğunu fark etmeleridir.

Yazımızı bir espriyle bitirelim, Türkiye de, coronavirüs sayesinde hijyen kuralını öğrendik, şimdi sıra, yolsuzluk, hırsızlık, haram, adalet ve kul hakkını öğrenmektir.

Prof.Dr.Haydar Çakmak

Prof.Dr.Haydar Çakmak

EĞİTİM: Lisans eğitimi: Fransa’nın Dijon kentinde, Bourgogne Üniversitesi’nde (Faculte De SciencesHumaines. Bölümü: SciencesSociales - Sosyal Bilimler Bölümü ), İyi derece ile mezun, 1985 Yüksek Lisans: Fransa’nın Besançon kentinde Franche-Compte Üniversitesi’nde (Faculte De SciencesHumaines-Beşeri Bilimler Fakültesi), Çok iyi derece ile mezun, 1987 Doktora: Paris-x Nanterre Üniversitesi’nde ( Faculte De Droit et de SciencesPolitiques - Hukuk ve Siyasal Bilgiler Fakültesi ) Tez Konusu: La Turquıe Et LesOrganisationsInternationales. Mezuniyet derecesi, Fransa da ki en yüksek derece olan “Çok şerefli” (TresHonorable - 1993) ÇALIŞMA HAYATI: -Ocak-Ekim 1994 Ayları arası UNESCO Milli komitede çalışma -1994-2000 yılları arasında Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Uluslararası -İlişkiler Bölüm Başkanlığı ve öğretim üyeliği -2000-2001 eğitim ve öğretim yılında Kazakistan’da Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı - 1999 yılında Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalında Doçent -2005 Yılında ise aynı anabilim dalında Profesör oldum. -2005 Haziran-2006 Ocak ayları arasında Genelkurmay Başkanlığına bağlı NATO’ya akredite “Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi’nin kurucu başkanlığını yaptım ve kendi isteğim ile ayrıldım. -2004-2007 yılları arasında dört yıl süreyle British Councıltarafından yürütülen, Avrupa Birliğinin Jean Monnet burslarının jüri üyeliği ve jüri başkanlığını yaptım. -Genel Kurmay Başkanlığı Savunma Bilimleri Enstitüsünde 2002-2013 yılları arasın da, Yüksek Lisans ve Doktora Dersleri verdim, Askeri Akademilerde ve Kara Harp Okulunda dersler verdim. -Alman, Sosyal Demokrat, Frederik EBERT Vakfı için Sol Belediyeler de Avrupa Birliği Sertifika Programın da 10 Yıl çalıştım,-- -Alman, Merkez Sağ Konrad ADANEUER Vakfı adına yeni Kurulan Üniversiteler de Avrupa Birliği Sertifika programlarında 12 yıl konuşmacı olarak yer aldım. -Nisan 2002 ve Temmuz 2012 yılları arasında Ankara, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığı yaptım
Prof.Dr.Haydar Çakmak Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.