Alexa
DOLAR
7,3505
EURO
8,8901
ALTIN
409,96
BIST
1.529
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Parçalı Bulutlu
15°C
İzmir
15°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
16°C
Cuma Az Bulutlu
19°C
Cumartesi Sağanak Yağışlı
17°C
Pazar Az Bulutlu
16°C

Cumhurbaşkanı Hukuken Sorumlu Olur | Şahin Mengü

Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Hukuken Sorumlu Olur | Şahin Mengü
24.10.2017 - 1:55
A+
A-

Cumhurbaşkanı Hukuken Sorumlu Olur | Şahin Mengü

Recep Tayyip Erdoğan, bazı  Belediye Başkanlarının istifasını istedi ve istifa etmemekte direnenlerin “sonuçlarına katlanacağını” dile getirdi.

Bu söylem, muhataplarını, yani istifalarını istediği belediye başkanlarını töhmet altında bırakan bir söylemdir.

Ancak Cumhurbaşkanı’nın tehditleri  sonrasında, halkın kafasında,  istifa eden veya etmeyip direnen  Belediye Başkanları  hakkında, bu kişilerin  saygınlıkların ve şereflerini zedeleyecek değer yargıları ve fikirlerin doğmasına neden olmuştur.

Bu söylemden ötürü, halk nazarında  Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde bu belediye başkanlarını hukuken suçlayabilecek belgeler var olduğu kanısı oluşmuştur.

Tabii bu durum istifasını veren Belediye Başkanları içinde söz konusudur. Onlar da,halk indinde   ,  “sonlarının  kötü olmaması ” bundan korktukları için istifa ettikleri, yani Cumhurbaşkanı’nın bildiği suçlarının üstünün örtülmesi nedeniyle kurtuldukları düşüncesi hakim olmuştur.

Hukuk devletinde hiç kimsenin, Cumhurbaşkanı dahi olsa  suçu ve suçluyu gizleme  hakkı  olmadığından, suçları var ise bu insanların adalete teslim edilmesi gerekir.

Bunu görmezden gelerek, “ben istifasını istedim o da istifa edecek, yoksa ben ona gösteririm” düşüncesi demokrasilerde hukuk devletinde aklın alacağı bir şey değildir.

Belediye Başkanlarının yolsuzluğu, hırsızlığı yoksa onu siyasi parti Genel başkanı istiyor diye istifaya zorlamak demokrasilerde düşünülemez bile, eğer suçu da var ise o zamanda savcılara suç duyurusunda bulunmak mecburiyeti vardır.

İçinde yaşadığımız rejim demokrasi olduğuna göre, Belediye Başkanlığına bu kişileri kim aday göstermiş olursa olsun, Ankara’daki gibi şaibeli bir seçim sonunda seçilmiş    olsa da, bu Başkanlar hemşerilerinin oyunu alarak seçilmişlerdir.

Var olduğu ima edilen, suçu gösterir belge ve bulgular hakikaten var da  savcılığa verilmiyor ise, bu aşiret devletlerinde bile olmaz, zira aşiret mensuplarının uymak zorunda olduğu kuralları vardır.

Bu insanlar haklarında savcılıklara suç duyurusunda bulunacak belge ve bulgular  olmadan haklarında suçlu iması yapılıyor ise, o zaman da bu insanlar kamuoyu önünde haksız ve hukuka aykırı olarak suçlanmış olurlar. Yani bu insanların, haksız ve hukuksuz bir şekilde  halk indinde şeref ve haysiyetleriyle oynanmış olunur.

İstifası istenen başkanlar hakkında kamuoyunda, bir Belediye Başkanına  yakışmayacak, çok ağır bazı fiilleri veya hataları olduğu düşüncesi egemen olacaktır.Bu fiilleri ve hataları nedeniyle haklarında açılacak soruşturma ve sonucunda verilecek bir mahkeme kararını beklemeye, bulundukları  görevin  tahammülü olmadığından onların Belediye Başkanlığından derhal uzaklaştırmak lüzumu ortaya çıkmıştır, düşüncesi egemen olacaktır.

Bu tür ithamlarla, bırakın kamuoyunun bu insanlarla ilgili olarak ne düşüneceğini, bu insanları, kendi çocukları, eşleri, yakın akrabalarının  gözünde de mahkum ediyorsunuz.

Eğer bu insanların suçlanabilecekleri bazı önemli fiilleri ve hataları yokta, Cumhurbaşkanı’nın söylemleri nedeni ile kamu oyunda böyle bir düşünce oluşuyor ise, bu  durum da Medeni Kanunun  24 ve Borçlar Kanunun 49.maddelerindeki kişiliğe karşı yapılan haksız ve hukuksuz saldırıyı teşkil eder.

Bu şahıslar böyle sebepsiz ve haksız muamelelerin neden olduğu üzüntülerini karşılamak için işgal ettikleri makamın önemi de göz önünde bulundurularak lehlerine manevi tazminata hükmedilir.

Şimdi akla Cumhurbaşkanı’nın Anayasamızın 105. Maddesinde sözü edilen “Sorumsuzluk” halinden istifade edeceği gelecektir. Bu düşünce yanlıştır, zira Cumhurbaşkanı’nı sorumsuzluğu ve dokunulmazlığı sadece Ceza Hukuku açısındandır.

Cumhurbaşkanı’nın Belediye Başkanları’nın istifalarını isteme hali sonucunda bu başkanlar hakkında bir adli soruşturma açılmaz ise ya da açılıp da beraat ile sonuçlanırsa Cumhurbaşkanı’nın hukuki sorumluluğu doğacaktır.

Tabii bütün bu yazdıklarım, yargı bağımsızlığının var olduğu düşünülen bir Türkiye için yazılmıştır. Böyle bir karar verecek hakim olduğunu düşünmüyorum.

Yanılıp da böyle bir karar verecek hakim olursa da,  kendisini kararın sabahına meslekten atılmış  bulacaktır.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.