Alexa
DOLAR 7,2915
EURO 8,5355
ALTIN 477,171
BIST 1060,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 32°C
Parçalı Bulutlu

Cumhuriyet, En Çok Kadını Sevdi

Cumhuriyet, En Çok Kadını Sevdi
27.10.2019 - 21:12
A+
A-

İnanç ve umut çağıydı. Karanlığı aydınlatan bir avuç insandılar. Bir avuçtular ama değişmeye ve değiştirmeye kararlıydılar. Atatürk, toplumun gelişmesinin kadın-erkek eşitliğine dayandığının bunun da var olan cinsiyetçi kadın rollerinin değiştirilmesiyle gerçekleşeceğinin bilincinde olan bir liderdi. O, batının yaklaşık dört yüz yıl gibi bir sürede gerçekleştirdiği Rönesans, Reform ve Aydınlanma Çağı’nı, kendi yaşam süresine sığdırıp “hem de Kurtuluş Savaşı Destanı içinde” bir reçete olarak “Cumhuriyetle” bize sunmuştu. Artık egemenlik halka geçmişti. Gücünü halktan alan ve halkın belli bir süre için seçtiği kişi, devlet başkanı olacaktı. Atatürk’ün Cumhuriyeti, kadın-erkek tüm vatandaşa eşitlik, laiklik, özgürlük ve demokrasi demekti. Yoksa adı cumhuriyet olup, kadını yok sayan devletler de vardı.

Cumhuriyet, en çok kadını sevdi, kadın da cumhuriyeti.

Cumhuriyetin ilanıyla birlikte “Atatürk Aydınlanması” hız kazandı. Atatürk’ün liderliğinde kadına erkekle eşit vatandaşlık, seçme ve seçilme hakkı ve karma eğitimle bütün eğitim kademelerinden yaralanma hakkı sağlandı. Bu durum kanunlarla güvence altına alındı. Ancak kadını evden çıkmaması gereken bir varlık olarak kanıksayan bir toplumda onun sosyal hayatta yer alması hiç de kolay olmadı.

Türk kadını, asırlar öncesinde devlet yönetiminde söz sahibi olup erkekle aynı sosyal hayatı paylaşırken, yirminci yüzyılın başlarında İstanbul’da eşiyle yan yana yürüyemez, aynı arabaya binemez olmuştu.Vatan işgal edilince herkes acı çekmişti. Savaş kadını ayırmamıştı. Milli Mücadelede Halime Çavuş, Kara Fatma, Nezahat Onbaşı, Kılavuz Hatice, Tayyar Rahmiye, Gördesli Makbule, Binbaşı Ayşe ve daha nice kadın, erkekle yan yana cephelerde savaşmış, kağnıyla silah ve erzak taşımış, öküzü yoksa kağnıya kendini koşmuştu. Şerife bacı, kızı Elifle çıktığı yolda ıslanmasın diye kazağını top mermilerinin üstüne örtmüş, Elif üşümesin diye de ona sıkıca sarılmıştı, ayazın bağrında donarak şehit olmuştu.

Savaşın ne dini vardı ne de cinsiyeti. Vatan toprakları kadın-erkek herkesindi. Ancak vatan müdafaasında onların yardımını reddetmek imkânsızken, savaş sonunda, onlarla ilgili tasarılar,  özgürlük, eşit eğitim, layık olduğu toplumsal konum, tutucu çoğunluk tarafından engellenmişti. Nisan 1923’te önceden 50 bin erkek nüfusa bir milletvekili seçilirken erkek nüfus azaldığı için 20 bin kişiyi temsilen bir milletvekili seçilmesi teklif edilmiş, Tunalı Hilmi Bey, kadınların Milli Mücadele’deki rolünün de hesaba alınarak onların da seçime dahil edilmesini sağlayacak bir düzenleme talep etmişti.

Bu teklif mecliste büyük tepkilere yol açmış, sonuçta kadınların evde aile reislerine oy vermiş gibi sayılması ve 50 bin erkek yerine 20 bin erkek için bir vekil seçilmesi kararı verilmişti. [1]Aynı gün frengi hastalığının önüne geçmek için kadınların kontrole tabi tutulması da kabul edilmemişti. Aynı vatan uğruna, aynı heyecanı duyan kadın, yok sayılmıştı. Toplum için, vatan müdafaasının alternatifi yoktu ama kadının eski rolünden başka seçeneği olmadığını düşünen çoktu.

Atatürk eğitimde, iş hayatında ve hayatın tüm alanlarında kadınla erkeğin yan yana olmasını istemişti. Atatürk’ün kadın haklarıyla ilgili fikirlerinin şekillenmesinde elbette kadın haklarını tartışan aydınlar ve okuduğu kitaplar etkili olmuştu. Onun kadınlarla ilgili devrim düşüncesi daha Meşrutiyetten önce Selanik’te, geleceğe ilişkin düşüncelerinde belirmişti. Kasım 1916’da Doğu Cephesinde günlerce süren bir muharebeden sonra bulabildiği birkaç saatlik istirahat zamanında Kurmay Başkanı İzzettin Çalışlar ile görüşmesinde bakın hangi notu almıştır: “Kadınlarla genel işbirliği, erkeklerin ahlakı, fikri, duyguları üzerinde etkilidir.”[2]

Yıl 1921. Memleketin her köşesi işgal edilmiş, Eskişehir-Kütahya savaşları yapılmakta Sakarya’da askerler doğuya çekilmektedir. Böylesine sıcak bir savaşın ortasında yarının ne olacağı belirsizken o, adeta filmin sonunu izlemişçesine rahattır. Sanki savaş çoktan kazanılmış gibi, sanki cumhuriyet çoktan ilan edilmiş gibi 15 Temmuz 1921’de Ankara’da İlk Maarif Kongresini toplamıştı. Toplantıda üç kadın öğretmen en öne oturtulmuş erkek öğretmenlerle aralarında bir kaç sıra boş bırakılmıştı.

Kadın-erkek karışık yapılan bu kongre, bazı mebuslarca hoş görülmemişti. “Milletin gelenek ve duygularına uymayacak bir durum olduğu, kadının aşağılandığı, dine aykırı olduğu” gerekçesiyle Atatürk’e şikâyet etmişlerdi. Şikayetleri dinledikten sonra Atatürk, büyük bir hiddetle Cemiyet başkanını çağırmış ve Mazhar Müfit Beye toplantıda neler yaptığı konusunda çıkışmıştı. Sonra da kendini savunmaya çalışan Mazhar Müfit’e “toplantıya öğretmen hanımları da çağırmışsınız fakat onları niye ayrı sıralara oturttunuz? Sizin kendinize mi itimadınız yok, Türk hanımlarının faziletine mi? Bir daha öyle ayrılık gayrılık görmeyeyim” cevabını vermişti. Şikâyete gelenler de sessizce odadan ayrılmak zorunda kalmışlardı.[3]

Atatürk, güçlü kişiliği yanında zaman zaman toplumda kazandığı saygınlık karşısında insanların kendisine itiraz edemeyeceklerini bilmenin gücünü de kullanmıştı. Bu durum kadını erkekten izole etmek isteyen onun gülüşünü bile çok görenlerin olduğu bir toplumda, biz kadınlar için kazanımlara dönüşmüştü.

Süreyya Ağaoğlu, Türkiye’nin ilk kadın avukatıydı. Bir arkadaşıyla birlikte, Adalet Bakanlığı’nda staja başlamıştı. Evleri bakanlığa çok uzak olduğu için öğle yemeğini nerede yiyeceği sorun olmuştu. Aslında o zamanlar Ankara’da İstanbul Lokantası vardı. Ama hep milletvekillerinin yemek yediği bu lokantada, kadınların yemek yediği, görülmüş şey değildi. Süreyya, öğle yemeklerini bu lokantada yemek için babasından izinalmıştı. Ertesi gün bir arkadaşı ile lokantaya gitti. Babasını tanıdıkları için kimse yüzlerine bir şey söyleyememişti, ama arkalarından konuşmalar, homurdanmalar ve şikâyetler yükselmişti. Şikâyetler aynı gün, zamanın başbakanı ‘Rauf Bey’e, Rauf Bey de Ahmet Ağaoğlu’na iletmiş sonuçta lokantada yemek fikri rafa kaldırılmıştı. Birkaç gün sonra, Atatürk ve Latife Hanım, Süreyyaların evine misafirliğe gitmişti. Sohbet edilirken, söz bu konudan açılmış, Süreyya Hanım da olayı bütün açıklığıyla Atatürk’e anlatmış ondan destek beklemişti. Oysa onu dinleyen Atatürk, babasını ve Rauf beyi haklı bulmuştu. Ertesi gün Atatürk Süreyya’yı Latife hanımın onu yemeğe davet ettiğini söyleyerek apar topar arabaya çağırmıştı.

Neye uğradığını şaşıran Süreyya, otomobile binmiş tam da İstanbul Lokantası’nın önünden geçerken, Atatürk, birden şoförü durdurmuştu. Bir milletvekili telaşla yanlarına gelince, herkesin duyabileceği bir sesle, ona, “Bugün Süreyya’yı bize götürüyorum, ama yarın buraya gelecek, yemeğini lokantada yiyecek.” Demişti. Süreyya’nın şaşkınlığı daha da artmış, neler olup bittiğini Latife Hanımdan öğrenmişti. Gerçekte Atatürk, lokanta olayına çok kızmış, ama babasını ve Rauf beyi onun yanında ezmek istemediği için kızgınlığını belli etmemişti. Ancak eve gelir gelmez, birkaç milletvekilini arayarak ertesi gün mutlaka eşleriyle birlikte öğle yemeğinde bu lokantaya gitmelerini istemişti. Böylelikle Süreyya, ertesi gün, arkadaşıyla İstanbul Lokantası’na gitmiş ve bir daha hiç kimse onları bakışlarıyla bile rahatsız etmeye yeltenememişti.

Diğer bir olay 1923’te İzmir’de geçmişti. Atatürk Latife hanımla birlikte Ankara Sineması’na gitmişti. İçeri girip locaya oturduktan sonra Atatürk salona bakmış, herkesin erkek olduğunu görünce sinema sahibine neden hiç kadın olmadığını sormuştu. Kadınların sadece salı günleri içeri alındıkları cevabını alınca derhal yaverine dönerek kendilerini karşılamak için gelip dışarıda bulunan kadınların hemen içeri alınmasını istemişti. Ve dışarıda bekleyen kadınlar, alkışlarla salonu doldurmuş, koridorlar bile tıklım tıklım kadın olmuştu. İlk kez kadın-erkek bir arada, film izlenmişti.[4]

İstanbul’da vapur tramvay gibi toplu taşıma araçlarında perde vardır. Kadınlar perdelerin arkasında, kocalarıyla bile yan yana oturamazken Atatürk, perdeleri kaldırtmıştı. Bu öylesine radikal bir karardı ki sadece tutucu erkekler değil Üsküdar Amerikan koleji mezunu aydın bir kadın olan Halide Edip Adıvar bile itiraz etmişti. İşte! Atatürk, nasıl bir toplumda, neler yapmıştı! Bu yüzden, Atatürk, kadınlar için tasarladığı atılımları kendi günlüğünden bile saklamıştı.

Kadını dört duvar arasından çıkarmak, kendi ayaklarının üstünde durmasını erkekle eşit haklara sahip olmasını istemişti. Kadınların lokantaya, sinemaya gidebilmesi, kocasıyla yan yana seyahat edebilmesi için bile çözüm aramıştı.

Atatürk’ün milli mücadeleye beraber başladığı komutanların daha cumhuriyet ilan edilmeden neden Atatürk’ten uzaklaştıklarını anlamak için sadece onların gözündeki, toplumda kadının yeri ve nasıl olması gerektiği konusuna bakmak bile yeterlidir. Vatanseverliğinden kuşku duyulmayan bu insanlar için kadının yeri, toplumun ve erkeğin zihinlerindeki asırlarca süregiden roldü. “Görünmezlik”. Atatürk kadını görünür kılmıştı. Nitekim Atatürk’ün ölümünden sonra meclise giren Kazım Karabekir Paşa, ki kendisi Atatürk’ün üniformayı çıkarıp tüm yetkilerini kaybettiği gece devletin yetkili generali olduğu ve İstanbul Hükümetinden Atatürk’ü tutuklama emri aldığı halde, “kolordumla emrinizdeyim paşam” diyerek ona paha biçilmez bir destek sağlamış, savaşlarda yetimlerin korunup eğitilmesinde büyük emek sarf etmişti.

O, Atatürk’ün Türk kadınına sağlamaya çalıştığı kazanımların aksine 1943’te İstanbul’da Haydarpaşa Erkek Lisesi ve Erenköy Kız Lisesi öğrencilerinin aynı trene binmesinden rahatsız olmuş, Milli Eğitim Bakanlığına baskı yaparak bu konuya çözüm bulunmasını istemiş ve nihayet Haydarpaşa Erkek lisesinin derse başlama saati yarım saat öne çekilerek sorun çözülmüştü. Aynı durumun vapurlarda da yaşandığını belirterek buna da çözüm bulunmasını istemiş kadına adeta yeniden yine görünmezlik zırhı giydirmek istemişti.[5]

Kadına şiddet olaylarında cinsiyetçi yaklaşımın etkilerinin açıkça anlaşıldığı günümüzde Atatürk; yüz yıl önce var olan ve kalıplaşmış cinsiyetçi yaklaşımları muhteşem iradesiyle aşmış, toplumsal cinsiyet eşitliğinin uygulayıcısı olarak topluma rol model olmuştu.Kadınların cesaret bulduğu, içinde yaşadıkları toplumun bir üyesi olmaktan gurur duydukları bir dönemdi.

Atatürk’ün liderliğindeki Cumhuriyet, hepimizin özellikle fakir, kimsesiz çocukların ve kız çocuklarının yaşamını şekillendirdi. Özellikle fakir ve kimsesiz çocuklar diyorum, çünkü zaten hâli vakti yerinde olanların her zaman için iyi eğitim alma şansı vardı. Günümüzde küçücük çocukların kız-erkek sınıfları şeklinde ayrıştırıldığı, kadınlara araba kullanma hakkının devleti yönetenlerce bir lütuf olarak verildiği, dans etmelerinin yasak olduğu, bu coğrafyada, Atatürk, bize bana, kadınlara, çocuklara, insanlara yaşadıkları dönemin asırlar sonrasını yaşatmıştı.

Atatürk için zaman, 10 Kasım 1938’de durmuştu. Ancak harekete geçirdiği Cumhuriyet, yoluna devam etti. Cumhuriyetin kadınları büyüdü, anne, öğretmen, hemşire, doktor, mühendis, avukat, bilim insanı, sanatçı, sporcu en önemlisi “kendileri” oldu, ben oldum. Onlar birdiler, biz olduk, milyonlar oldu. Cumhuriyet varsa kadın vardı, kadın varsa Cumhuriyet!

Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün çizdiği yolda ebediyen yaşayacaktır!

Yaşasın Cumhuriyet!

 

Kaynaklar:

[1]Uzun, İ. (2017). Kadın Haklarının Kazanılmasında Bir Cumhuriyet Kadını: Afet İnan (1908-1985). Ahi Evran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, 3(1), 73-85.

[2] Görgülü, İ. (1992). Atatürk’ün Biyogrofisine Yeni Sayfalar (Org. İzzettin Çalışlar’ın Günlüğünden). Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi, Cilt 7, Sayı 23,241-258.

[3] Atatürk’ten Anekdotlar, Genelkurmay Başkanlığı Yayınları, Ankara, s.55-57.

[4]Kaynar, H. (2009). Al Gözüm Seyreyle Dünyayı: İstanbul ve Sinema. Kebikeç İnsan Bilimleri İçin Kaynak Araştırmaları Dergisi, 27, 191-200.

[5]TBMM ZC. D: 7, İ: 28. C. 1. p.255-6. 26.5.1943

Dr.Gülhan Seyhun

Dr.Gülhan Seyhun

1968, Burdur doğumlu. 1986’da GATA Sağlık Meslek Lisesinden, 1990’da GATA Hemşirelik Yüksek Okulundan, teğmen olarak mezun oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çeşitli hastane ve birliklerde görev yaptıktan sonra 2014 yılında albay rütbesiyle emekli oldu. Mikrobiyoloji ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi alanlarında iki yüksek lisans, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsünde doktora derecesi aldı. “Tıp Tarihimizde Askeri Sağlık Hizmetleri, II. Dünya Savaşı Dönemi” kitabını yazdı. Toplumsal sorunların büyük ölçüde çocuk eğitimiyle çözülebileceğine inanan Dr. Gülhan Seyhun, en büyük problemin çocuklara kötü örnek olan yetişkinlerde olduğu inancında. Atatürk, Cumhuriyet ve vatan sevdalısı olarak yaşayan Gülhan Seyhun, askeri paraşütçü, tek yıldız dalgıç, kayakçı ve dansa tutkun bir akademisyen olup halen Altınbaş Üniversitesi’nde görev yapmaktadır. Evli ve iki çocuk sahibidir.
Dr.Gülhan Seyhun Tüm Yazıları
YORUMLAR
  1. GÖNÜL PINAR ATACI dedi ki:

    Tek sözle : MUHTEŞEM. Sevgili Gülhan SEYHUN’un öpülesi genç ve güzel eline, çok tatlı ve akıcı diline, Atatürk ve Türkiye sevdasıyla dolup taşan üstün ve özgün kalbine, altın uçlu ve asla kırılmaz kalemine sağlık. ATATÜRK ve CUMHURİYET ile ezeli ve ebedi KADIN ve ÖZGÜRLÜK arasındaki ulu ve kutsal karşılıklı sevgi ve saygı tabii ki sonsuza kadar sürecek ve tüm yurda ve ulusa barış ve huzur, mut ve kut, genlik ve gönenç, umut ve utku dolu günleri tekrar getirecektir.