Alexa
DOLAR
7,4520
EURO
9,0267
ALTIN
440,86
BIST
1.560
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Parçalı Bulutlu
10°C
İzmir
10°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Çok Bulutlu
13°C
Cuma Sağanak Yağışlı
13°C
Cumartesi Sağanak Yağışlı
15°C
Pazar Sağanak Yağışlı
16°C

Cumhuriyet Kadınları Derneğinden “ANDIMIZ” Eylemi

Cumhuriyet Kadınları Derneğinden “ANDIMIZ” Eylemi

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Dr. Canan Arıtman yaptığı yazılı açıklama ile Milli eğitim bakanı Ziya Selçuk’a çağrıda bulunarak “Andımızın” tekrar okullarda okutulmasını istedi.

Canan Arıtman “Andımız okullarımızda okutuluncaya kadar, veliler, tüm yurtseverler ile birlikte okul kapılarında andımızı okuma eylemleri yapacağız” dedi.

Canan Arıtman ’nın açıklaması şöyle:

“ANDIMIZI İSTİYORUZ!..”

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak;İlkokullarda her gün,ilk derse girerken ,çocuklarımızın hep birlikte okuduğu “Andımızın” ana sınıfından başlayarak en az 9.sınıfa kadar çocuklarımıza okutulmasını Milli Eğitim Bakanı Sn. Ziya Selçuk’tan talep ediyoruz..

Kurucumuz, kurtarıcımız, büyuk liderimiz Atatürk döneminde,Milli Eğitim  Bakanı Sn. Reşit Galip tarafından yazılarak çocuklarımıza 1933 yılından beri okutulan andımız,ne yazık ki 80 yıl sonra,2013 yılında kaldırıldı.Bu durum çocuklarımızın doğru eğitimini,milli ve manevi değerlerimizi kazanmalarını engelleyen büyük bir hata olmuştur.

“Türk’üm, doğruyum, çalışkanım,yasam küçüklerimi korumak,büyüklerimi saymak,yurdumu özümden çok sevmektir .Ülküm,yükselmek,ileri gitmektir.

Varlığım, Türk Varlığına armağan olsun.

“Ne mutlu Türk’üm diyene !..” ifadelerinin,öğretisinin nesi yanlıştır?..

Kimleri rahatsız etmiştir ki kaldırıldı?..

Andımızın kaldırılması ülkemizin düşmanlarını,bizi bölüp,parçalamak isteyen emperyalistleri sevindirmiş,Aziz Milletimizi ise derinden üzmüştür..

Binlerce yıldır her karışını şehit kanlarıyla sulayarak ve hala, her gün şehit vermeye devam ederek Vatan eylediğimiz bu aziz toprakları savunmak, büyüyüyle, küçüğüyle tüm Milletimizi çok sevmek, uğruna her türlü fedakarlığı yapmak ülküsü ve Türk Milleti olmaktan gurur duymayı öğreten bu ant, bu eğitim her çocuğumuza çok gereklidir.

Jeopolitik ve jeostratejik açıdan dünyanın en zor, en önemli ve en değerli coğrafyasında bulunan vatanımızı korumak için andımızdaki değerleri benimsemiş nesiller yetiştirmemiz zorunluluktur.

Andımızdaki ” Ne mutlu Türk’üm diyene ” ifadesi ise; her türlü etnik, dini, mezhebi ayrımı ret eden,Milletimizi birleştirici,bütünleştirici ve en önemlisi Ulus Devlet olmamızı sağlayacak bir öğretidir.

Unutulmamalıdır ki yaşadığımız bu zor coğrafyada var olabilmemizin ilk ve vazgeçilemez şartı Ulus Devlet olabilmektir. Güçlü bir Ulus Devlet için; güçlü, onurlu ve özverili bir millet inşa etmek şarttır.

Dünyanın pek çok ülkesinde,72 milletten oluşan ABD de bile eğitimdeki tüm çocuklara benzer öğretiler verilmekte, vatanseverliği özendiren antlar okutulmaktadır.

Pedagojik olarak andımızın gerekliliğini, bu formasyonu almış, öğretmen Milli Eğitim Bakanımızın iyi ve doğru değerlendirerek okullarımızda andımızın tüm çocuklarımıza okutulmasının sağlamasını istiyoruz.

Cumhuriyet Kadınları Derneği; Türkiye genelindeki tüm şubeleriyle 9 Eylül tarihinde basın açıklamalarını yaparak imza masaları açacak ve topladığı imzaları MEB’na yollayarak Milletimizin bu konudaki talebini ortaya koyacaktır. Ayrıca andımız okullarımızda okutuluncaya kadar, veliler, tüm yurtseverlerle birlikte okul kapılarında andımızı okuma eylemleri yapacağız.

Tüm Türkiyeyi ” Varlığım Türk Varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türk’üm diyene ” nidalarıyla çınlatacağız.

Evlerimizde her gün çocuklarımızla birlikte andımızı okuyacağız ve bu değerleri onlara kazandıracağız.

Ancak, mutlaka okullarımızda da topluca okunarak dostun, düşmanın,tüm dünyanın duymasını istiyoruz.

Cumhuriyet Kadınları Derneği bu talebi  gerçekleşinceye kadar sürekli eylemlilik içinde olacaktır .

Aziz Türk Milleti; andımızı okutanlarında,yasaklıyanlarıda asla unutmayacaktır.

Partiler seçim kazanabilir, iktidar olabilir ama önemli olan tarihe nasıl geçecekleridir…

Cumhuriyet Kadınları Derneği adına
Genel Başkan
Dr. Canan Arıtman

 

Yorumlar
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Son derece güncel, tamamen gerekli, gerçek vatansever, muhteşem ve mükemmel bir talep ve çağrı. Çok değerli başkan sevgili Canan ARITMAN’a en yürekten tebrilkler, teşekkürler, sevgiler, saygılar, başarılar ve en iyi dilekler.