Alexa
DOLAR 7,8312
EURO 9,293
ALTIN 484,713
BIST 1216,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 24°C
Gök Gürültülü

Delege Sistemi Sona Ermeli, Bütün Üyeler Seçimlerde Söz Sahibi Olmalı

Delege Sistemi Sona Ermeli, Bütün Üyeler Seçimlerde Söz Sahibi Olmalı
05.01.2020 - 23:00
A+
A-

Hep şunu düşünmüşümdür, partilerde neden seçimlerde sadece delegeler oy kullanmaktadır.

Partiler niçin tüm üyelerinin oy kullanmasından korkmaktadır.

Örneğin ilçe kongresi, il kongresinde ve büyük kongrede niçin bütün parti üyeleri oy kullanmasın.

Delege sistemi bence hiç doğru olmayan bir düşüncedir. Delegelerin yerine bir partinin tüm üyeleri oy kullansa ne olur? Bunu cidden merak ediyorum.

Örneğin x partisinin ilçe kongresinde o ilçede üye olan bütün üyeleri , il kongresinde bütün üyeleri ve büyük kurultayda her ile ilçeye sandık konulsun bütün üyeleri oy kullansın.

Bu şekilde seçilecek ilçe başkanı, il başkanı ve genel başkanın çok daha güçlü bir destekle seçilmesi onları daha güçlü yapacaktır.

Bu sistem için de siyasi partiler yasasında veya tüzüklerinde “Partilerin ilçe,il ve büyük kongrelerinde bütün üyeler oy kullanacaktır” cümlesinin eklenmesi yeterli olacaktır.

Böylece delege kavgaları, kırgınlıklar ve küslükler de ortadan kalkacak. İlçe başkan adayları, il başkan adayları ve genel başkan adayları bunu bilerek yarışa girecekler ve sadece delegelerle değil tüm üyelerinle bu yarışın içinde olacaklardır. Böylece üyelerde ben ilçe başkanımı, il başkanımı ve genel başkanımı seçmekten sorumluyum diye düşünecek ve sorumluluklarının kendilerinde olduğunu da bileceklerdir. Bu  da parti üyeliğinin bile çok önemli olduğunu ortaya koyacaktır.Delegelerin seçtiği ilçe başkanı, il başkanı ve genel başkanı beğenmemek gibi bir durumda ortadan kalkacaktır. Çünkü seçil ilçe başkanı, il başkanı ve genel başkan beğensek de beğenmesek de bütün parti üyelerinin oyları ile seçilmiş olacaktır.

Ben burada siyasi partilerimizin sayın genel başkanlarına burada bir çağrıda bulunuyor ve bu sistemi Türkiye’nin siyasi partiler yasasına kazandırmaları için öneride bulunuyorum.

Tabi bu sistemin sadece partilerde değil sendikalarada, oda, borsalarda da uygulanmalı ve bu sistemin daha şeffaf bir seçin sistemi olduğu aşikardır.

Bu sistemin getirilmesi partilerin, sendikaların, oda ve borsaların üyelerinden korkmamaları gereği de ortaya çıkacaktır.

Ben bu sistemin getirilmesi ile ülkemizde daha güçlü siyasi parti ilçe başkanları, il başkanları, genel başkanlar, sendika, oda ve borsa başkanlarının seçileceğine inanıyorum.

Düşünsenize bir partinin, sendikanın, odanın, borsanın genel başkanını Ankara’da 5 yıldızlı otellerde ağırlanan delegeler belirliyor.

Bu delegelerden kaç tanesi kendilerini bu otellerde ağırlayan o dönemdeki parti genel başkanı, sendika başkanı, oda ve borsa başkan adayına oy verebilir. Çünkü onları orada ağırlayan görevde olan bu insanlardır.

Umarım bu yazım birilerinin dikkatini çeker ve önerdiğim bu sistem Türkiye’de uygulanır. Bunun için de gelişmeleri bekleyip göreceğiz.

ETİKETLER:
Erdoğan Demir

Erdoğan Demir

23 Nisan 1967 Keşan doğumluyum evli ve iki çocuk babasıyım. 1983 yılında gazeteciliğe daha öğrencilik yıllarımda Önder Gazetesi’nde yazı ve maç haberleri yazarak adım attım. Ardından; Trakya Doğuş, Bulvar, Sabah, Günaydın, Akşam, Cumhuriyet, Foto Maç, Fotospor, Gazeteleri ile ATV, Star TV, NTV, Edirne’de yerel yayın yapan Trakya Televizyonu Muhabirliği ve Beylikdüzü’nde ulusal olarak yayın yapan Trakya Televizyonu ile Rumeli, Tek Rumeli ve Anadolu Yurdum Televizyonlarında “Geniş Açı “adlı program yapımcılığını ve son olarak Tek Rumeli Televizyonu’nda Abdullah Bostancı ile “Yerel Demokrasi “, Keşan FM’de Erdoğan Demir’le Spor Gündemi” adlı programı hazırlayarak sundum 1990 yılında kurulan ve haftalık olarak yayınlanan Halkın Sesi Gazetesi’nde Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptım. 1991 yılında Keşan’da ilk olarak kurulan Gürer FM’de Haber Müdürü ve Program Yapımcısı olarak görev yaptım. 1993 yılında Keşan’da ikinci olarak kurulan Keşan FM Radyosu’na geçtim. Radyoların kapatılması ve siyah kurdela eyleminin ardından Yılmaz Özkaya’nın sahipliğini yaptığı ve günlük olarak çıkan Medya Keşan Gazetesi’nin kuruluş aşamasını tamamlayarak 17 Mayıs 1993 tarihinde yayın hayatına başlayan Gazete’nin Yazı İşleri Müdürlüğü görevini sürdürdüm. 1996 tarihinde Medya Keşan Gazetesi’ndeki görevimden ayrıldıktan sonra Uzunköprü’de sahipliğini Adnan Karakaya’nın yaptığı haftalık olarak yayınlanan Adalet Gazetesi ve aynı gazetenin Kanal 22 Radyo ile Televizyonu’nda haber bültenlerini sunup program hazırladım. 2001-2004 tarihleri arasında Enez Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak göreve başladım. 2004 Yılı Ağustos ayında Enez Belediyesi’ndeki bu görevimden ayrılarak Keşan Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak göreve başladı ve halen bu görevimi sürdürmekteyim. 1999-2000, 2000-2001 sezonlarında Anafartalarspor Kulübü Başkanlığı yaptım. Keşanspor’da Yönetim kurulu üyeliğinin yanısıra Keşan Gençlik ve Keşan Belediyesi Yelken ve Su Sporları Kulüplerinde kurucu üyelik ve yönetim kurulu üyeliği yaptım. Halen Türkiye Yelken Federasyonu Edirne İl Temsilciliği, Uluslararası Festivaller Birliği delegesi ve Trakya Temsilciliği ve Dünya Folklor Festivalleri Birliği Trakya Temsilciliği ile Türkiye Yerel Basın Birliği Edirne Şube Başkanlığı görevlerini sürdürmekteyim. Ayrıca CHP Spor Üst Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktayım. Yakın bir süreçte Ahbap Keşan oluşumunu kurmuş olup, burada Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. 2017 Eylül ayında TON TV'de 15 günde bir olmak Geniş Açı Programı'nı sundum. 3 yıldan bu yana da Cumartesi günleri Keşan FM’de Spor Zamanı adlı programı hazırlayıp sunmaktayım. 27 Temmuz 2012 yılından bu yana sahipliğini oğlum Alpcan Demir’in yaptığı www.kesanpostasi.com ve www.kesanpostasi.web.tv sitelerini hayata geçirmiş olup, BİBU Reklam Ajansı’nın yayın organı olarak yayınlarına devam etmektedir. Burada da Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapmaktayım.
Erdoğan Demir Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.