Alexa
Medya Siyaset

Demirel Demirel, İktidara Yine Gel

Demirel Demirel, İktidara Yine Gel

Yakın tarihimizde seçimlere ilginin artması adına pek çok seçim şarkısı hazırlandı.Elbette bu alanda çalışmalar yapılıyordur, yapılacaktır.Ancak halen internete kazandırılmamış seçim şarkıları var. Arşivimde bulunan ve henüz internette yayınlanmamış seçim şarkılarını internete kazandırmaya geçtiğimiz günlerde karar verdim.

Bunlardan ilki: Süleyman Demirel ‘in genel başkanlığını yaptığı Adalet Partisi’nin 1973 Genel Seçimlerinde kullandığı şarkılardan “Demirel Demirel, İktidara Yine Gel” . Yılmaz Türkoğlu’nun seslendirdiği bu müzik, 45’liklerle sınırlı sayıda üretilip dağıtılmış.

Seçimin atmosferine de değinmek isterim. 1960’ların ortasından itibaren yükselen sol, 12 Mart 1971 Askeri Muhtırası, CHP’de yeni lider Ecevit, güçlenmeye başlayan Erbakan gibi pek çok enstrümanın dahil olduğu siyasal iklimde gidilen 1973 Genel Seçimleri, koalisyon sürecini doğurmuştur. Karaoğlan’ın CHP’si birinci parti gelmiştir ancak tek başına iktidara yetecek vekil sayısına ulaşılamamıştır, 185 vekil sayısına sahiptir. Hemen ardındaki parti de Demirel’in genel başkanlığını yaptığı Adalet Partisi’dir, 149 vekil sayısına ulaşmıştır. Milli Selamet Partisi ise 4.parti olarak 48 vekil sayısına ulaşmıştır.

Hükümet için ilk beklenti CHP-AP koalisyonu olmuştur ancak CHP&MSP koalisyonu ile süreç nihayetlenmiştir.

Dönelim esas konumuza. Adalet Partisi’ne iktidar getirmese de, seçim çalışmaları açısından başarılı geçtiğini söyleyebiliriz.

Aşağıdaki videoda seçim şarkısının 45’lik kaydını dinleyebilirsiniz.

Doğukan Temizel

Doğukan Temizel

"1998'de İstanbul'da doğdum. İlköğretim ve lise eğitimimi Bakırköy'de tamamladım. Şu sıralar üniversitede hukuk öğrenimine devam ediyorum. 2011'den bu yana çeşitli internet sitelerinde yakın tarih üzerine köşe yazılarım yayınlanıyor."
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ