Alexa
Medya Siyaset

Devlet Eski Bakanı Mirzaoğlu’ndan Fener Rum Patrikhanesi’ne Sert Tepki

Devlet Eski Bakanı Mirzaoğlu’ndan Fener Rum Patrikhanesi’ne Sert Tepki

Medya Siyaset/Haber

Ukrayna’daki Kiev Patrikhanesinin Rus Ortodoks Kilisesinden bağımsızlık talebi nedeniyle son dönemde Ortodoks kiliseleri arasındaki ilişkiler gerilmişti. Nüfusunun büyük bölümü Ortodoks olan 45 milyonluk Ukrayna’daki Kiev Patrikhanesi, bağımsızlık talebini İstanbul’daki Fener Rum Patrikhanesine iletmişti,İstanbul’daki patrikhane de nisan ayında resmen süreci ele alma kararı vermişti.

Ukrayna’nın bağımsız kilise kurma isteği, Fener Rum Patrikhanesi ve Rus Ortodoks Patrikhanesi arasındaki ilişkileri kopma noktasına getirdi. Kiev Patrikhanesi’ne destek verdiklerini belirten Fener Rum Patrikhanesi, Rusya’dan gelen baskılara karşı direneceklerini söylemişti.

Tüm bu gelişmeler sonrası dün Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne “otosefali” kazandıracak kararnameyi Devlet Başkanı Poroşenko’nun katıldığı törenle verdi.

(Haber Devam Ediyor)

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko ve Ukrayna Ortodoks Kilisesi Metropoliti Epifaniy, bugün İstanbul’da bulunan Fener Rum Patrikhanesi’ne geldi. Poroşenko ve beraberindekiler, burada düzenlenen ayine katıldı.

Ayinin ardından, Patrik Bartholomeos, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne bağımsızlık kazandıran ‘Tomos’ adı verilen kararnameyi Metropolit Epifaniy’e takdim etti.

(Haber Devam Ediyor)

Yaşanan bu gelişmelere Hükumet ve muhalefet sessiz kalırken,57.Hükumet Devlet bakanı ve Kırşehir eski Milletvekili Prof.Dr. Ramazan Mirzaoğlu sert tepki gösterdi.

Ramazan Mirzaoğlu yaptığı açıklamada “Lozan Antlaşmasında Patrikhanenin ‘Ekümenlik’i kaldırıldı;Beyoğlu Kaymakamlığı’na bağlandı.Bütün bunlar Lozan Antlaşması’na terstir.” ifadelerini kullandı.

Ramazan Mirzaoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Fener Rum Patriği Ekümenlik peşinde. Amaçları Vatikan gibi dini devlet olmak.Türkiye buna geçit veremez.Lozan Antlaşmasında Patrikhanenin ‘Ekümenlik’i kaldırıldı;Beyoğlu Kaymakamlığı’na bağlandı.Daha önce devlet içinde devlet gibiydi.Bütün Ortodoks kiliseleri O’na bağlıydı.

Lozan’da da en çok tartışılan konu olmuştu.Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet’in Kurucuları fitne yuvası olan Patrikhaneyi tamamen kaldırmak istiyordu;kaldırılmadı ama statüsü herhangi bir ilçe müftülüğü haline getirildi.Yani Beyoğlu müftüsü ile Patrik aynı statüde.

Yunanistan haline bakmadan ‘megola idea’ peşinde İstanbul’a halen Kostantinopolis diyor.Yunan megola ideasında Patrikhanenin önemi fazla.Bu bakımdan Lozan’da İngiltere başta olmak üzere emperyalistler Patrikhaneyi devamlı kolladılar.

Hatırlanacağı gibi Patrik Bartelomos ABD ziyaretinde devlet başkanı gibi ağırlanmıştı.Şimdi de Ukrayna dini liderine taç giydirme çabasında.Bütün bunlar Lozan Antlaşması’na terstir.Biz Lozan’a sahip çıkarak megola idea’ya ve emperyalist emellerine geçit vermemeliyiz. Lozan Antlaşması Türkiye’nin tapu senedir.”

Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ